› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Neonatolog czy pediatra – do kogo zgłosić się z noworodkiem?

› bieżące ponad rok temu    18.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Neonatolog czy pediatra – do kogo zgłosić się z noworodkiem?

Neonatolog jest lekarzem specjalistą dbającym o prawidłowy rozwój noworodków. Zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób oraz wad wrodzonych u najmłodszych pacjentów. Czy każde dziecko powinno znajdować się pod opieką neonatologa czy wystarczy opieka pediatry?

Neonatolog a pediatra – zakres specjalizacji

Neonatolog i pediatra mogą czuwać nad zdrowiem noworodków, ale pediatra zajmuje się pacjentami mniej więcej do piętnastego roku życia i nie jest wyspecjalizowany w problemach, jakie mogą dotyczyć noworodków, chociaż powinien zauważyć, gdy zachodzą jakieś nieprawidłowości w rozwoju. Neonatolodzy pracują głównie w szpitalach, ponieważ najczęściej oni w pierwszej kolejności badają nowonarodzone dziecko. Jeżeli zdrowie dziecka nie wzbudza wątpliwości, maluch może pozostawać pod opieką pediatry – z nim są ustalane m.in. terminy szczepień. Opieka neonatologa jest jednak potrzebna, gdy noworodek jest wcześniakiem, gdy już w okresie płodowym wykryto jakąś chorobę lub wady rozwojowe. Neonatolog dba o maluchy, które urodziły się z różnymi schorzeniami lub w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie nieprawidłowego rozwoju lub został on stwierdzony.

Jakie zadania ma neonatolog?

Po porodzie neonatolog dziecięcy w Poznaniu bada podstawowe odruchy noworodka. Ocenia stan jego zdrowia, biorąc pod uwagę napięcie mięśniowe i ruchy kończyn. Sprawdza brzuch i kręgosłup. Osłuchuje serce, ogląda podniebienie i poddaje ocenie ruchliwość języka dziecka. Sprawdza przepływ krwi w zgięciach pachwin. Ocenia również, czy narządy płciowe zostały prawidłowo wykształcone. Ponadto stan zdrowia jest oceniany na podstawie wielkości ciemiączka. Neonatolog może wykonać USG przezciemiączkowe (głowy). Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek obiekcje dotyczące stanu zdrowia dziecka, może zlecić dodatkowe badania takie jak USG serca noworodka (ECHO serca). Badania najczęściej wykonuje się, gdy w okresie rozwoju płodowego wykryto nieprawidłowości lub kiedy zaraz po porodzie pojawiło się podejrzenie ich istnienia.

Kiedy wymagana jest konsultacja z neonatologiem?

Dziecko jest poddawane badaniu przez neonatologa po porodzie, ale przez dłuższy czas pozostaje pod jego opieką, jeżeli otrzymało małą liczbę punktów w skali Apgar lub po narodzinach przeszło resuscytację. Neonatolog zajmuje się systematycznie, a nie tylko jednorazowo, dziećmi z podejrzeniem wad wrodzonych lub u których stwierdzono schorzenia już w okresie prenatalnym albo zaraz po porodzie. Problemy mogą wiązać się z zakażeniami, niedotlenieniem lub urazami okołoporodowymi. O dziecko można zadbać, kontaktując się z neonatologiem np w Poznaniu pod adresem Neomedica.pl. U nowonarodzonych dzieci mogą występować zespoły neurologiczne. Obniżone napięcie mięśni czy drgawki to ewidentne wskazanie, aby w dłuższym okresie czasu dzieckiem zajmował się neonatolog. Pod opiekę specjalisty powinny trafiać wcześniaki i dzieci z przedłużającą się żółtaczką.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.