› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nazwał ONR organizacją o rasistowskich korzeniach. Wypowiedź Roberta Kolińskiego

› polityka ponad rok temu    25.01.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 17 ocen 0 / 0%
A A A
Robert Koliński,Robert Koliński, fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Niemal rok temu, 22 lutego 2017 r., elbląski działacz Partii Razem Robert Koliński napisał na jednym z elbląskich portali internetowych komentarz, który spotkał się z ostrą reakcją członka stowarzyszenia Elbląscy Patrioci Jacka Gierwatowskiego, który skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne. 23 stycznia 2018 r. odbyła się kolejna już rozprawa w tej sprawie. W Sądzie Rejonowym w Elblągu zeznawali świadkowie oskarżenia – sympatycy i członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego oraz przedstawiciele organizacji, które przygotowywały Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wszyscy oni zaprzeczali, aby ONR miał cokolwiek wspólnego z faszystami, przekonując, że ich działalność ma zarówno wymiar edukacyjny, jak i charytatywny. Na tym ostatnim polu wymienili wiele akcji, w których brali udział, a które obejmowały m.in. pomoc bezdomnym elblążanom, dzieciom, kresowiakom, jak również patriotyczny bieg połączony ze sprzątaniem Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie (KL Stutthof).

22 lutego 2017 r. Robert Koliński napisał na jednym z elbląskich portali internetowych następujący komentarz:

W dniu dzisiejszym prasa elbląska podała, że przez ulice naszego miasta ma przejść marsz, który będzie fetował m.in. bandytów, zbrodniarzy, morderców i gwałcicieli Polek i Polaków, których te środowiska nazywają "wyklętymi".

 

Pomimo naszych wielokrotnych, nagłaśnianych również przez lokalną prasę, apeli do radnych miejskich i Witold Wróblewski - Prezydent Miasta Elbląg władze miejskie pozostały głuche na sprawę swojego patronatu nad obchodami związanymi z tzw. Biegiem Wilczym Tropem (nazwa nieprzypadkowo kojarzy się elblążanom z lokalnym posłem PiS, Jerzym Wilkiem, który od dłuższego czasu wspiera inicjatywy środowisk ultraprawicowych, 'wyklętych' oraz otwarcie faszystowskich w naszym mieście).

 

Ośmielone tym żenującym brakiem wiedzy historycznej elbląskich radnych miejskich oraz jakiejkolwiek pokory wobec ofiar zbrodniczego podziemia powojennego ze strony miejskich decydentów, środowiska prawicowe i neofaszystowskie postanowiły zorganizować prowokacyjny marsz ulicami naszego miasta - organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni.

To przede wszystkim właśnie ten komentarz stanowi podstawę toczącego się procesu. 

12 czerwca 2017 r. elbląski sąd umorzył postępowanie karne w sprawie, nie dopatrując się w działaniach oskarżonego czynu zabronionego. W ustnym uzasadnieniu Sąd wskazał, że elblążanin nie jest osobą publicznie znaną, aby mógł być identyfikowany jako główny organizator. Ponadto Robert Koliński nie wymienił go z nazwiska. Odnosząc się do użytych przez oskarżonego Roberta Kolińskiego zwrotów Sąd uznał, że nie wykraczają one poza standardy występujące na portalach społecznościowych, a oskarżony wyraził tylko swoje zdanie na ten temat.

Jacek Gierwatowski, który wcześniej wniósł akt oskarżenia, nie zgodził się z postanowieniem w sprawie umorzenia postępowania karnego i złożył zażalenie do Sądu Okręgowego w Olsztynie (za pośrednictwem Sądu Rejonowego w Elblągu, II Wydział Karny).

Wskazał m.in., że:

(...) postępowanie oskarżonego było  szczególnie rażące, przeprowadził on przeciwko organizatorom marszu (a więc również mnie) rodzaj kampanii propagandowej, używając sformułowań drastycznych. Pojęcia "naziol", "piewca morderców Polaków" czy "nacjonal-faszystowska bojówka" w powszechnym odbiorze są rozumiane jako synonim hitlerowca, zbrodniarz, zdrajcy, kryminalisty. Mając na uwadze, że jestem działaczem patriotycznym, tego typu sformułowania są wyjątkowo uwłaczające i rażąco wykraczają poza ogólnie przyjęty poziom debaty czy krytyki.

 

Jako współorganizator Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mam prawo obrony przed publicznym poniżaniem mnie i narażaniem na utratę zaufania, potrzebnego do prowadzenia działalności społecznej, patriotycznej i charytatywnej.

 

Nie jestem "celebrytą" ani nie zamierzam nim zostać. Niemniej, jestem rozpoznawalny jako działacz społeczny. W środowiskach patriotycznych i narodowych oraz wśród elblążan było wiadomo, że jestem współorganizatorem marszu. Sformułowane przez zarzuty epitety spowodowały, że w tym kontekście różne osoby pytały mnie, czym się zajmuję, jakie mam poglądy itp., co sugeruje, iż sprawa stała się głośna i wzbudziła wątpliwości do mnie jako organizatora (...) Postępowanie oskarżonego w oczywisty sposób spełniło znamiona zniesławienia określonego w art 212 § 2 kk.

8 sierpnia 2017 r. Sąd Okręgowy w Elblągu stwierdził, że umorzenie postępowania karnego nie było prawidłowe ze względów proceduralnych, przychylając się do wyżej przedstawionego zażalenia. Postanowił przekazać sprawę Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania merytorycznego.

23 stycznia 2018 r. odbyła się kolejna rozprawa w sprawie. W sądzie zeznawali świadkowie oskarżenia –sympatycy i członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego, którzy zaprzeczali, aby ich organizacja miała cokolwiek wspólnego z faszystami, przekonując, że ich działalność ma zarówno wymiar edukacyjny, jak i charytatywny.  

Jesteśmy przez oskarżonego szkalowani, rzuca w naszą stronę inwektywy, wyzywa od faszystów, nazioli, neofaszystów. Jako współorganizator marszu poczułem się obrażony tymi stwierdzeniami

– mówił przed sądem Jacek Gierwatowski.

Po rozprawie poprosiliśmy obie strony o zajęcie stanowiska w sprawie, która od niemal roku toczy się przed elbląskimi sądami. Jak dotąd otrzymaliśmy jedynie wypowiedź Roberta Kolińskiego, którą w  całości publikujemy poniżej.

"Kto odróżni skinów od dzieci-kwiatów..."

 

W dniu 23 stycznia odbyła się przed elbląskim Sądem Rejonowym kolejna rozprawa w sprawie pozwania mnie przez członków Obozu Radykalno-Narodowego (ONR) o nazywanie ich, zgodnie z prawdą, w moich komentarzach per "faszyści" czy "piewcy morderców Polaków". Na wtorkowym posiedzeniu zostali przesłuchani świadkowie oskarżenia (obrona nie powołała żadnych), co w zasadzie wypełniło niemal cały czas z 2 godzin przeznaczonych na rozprawę. Oskarżenie podnosiło do znudzenia swoje oklepane już argumenty, że "ONR to organizacja społeczna, działająca charytatywnie, organizująca patriotyczne imprezy" etc., filantropi po prostu, ale jakoś nie zająknęło się nawet w kwestii promocji anty-demokratycznych, faszyzujących i otwarcie rasistowskich poglądów wygłaszanych przez jego członków, podobnych kwestii zapisanych w statucie stowarzyszenia, mundurków wzorowanych na SA czy gestów hitlerowskiego pozdrowienia, w których lubują się "prawdziwi Polacy". Oczywiście o odwołaniach do nazisty Leona DeGrelle'a, organizowaniu meczów piłkarskich ku czci kryminalisty i mordercy Janusza Walusia czy pochwałach faszystowskiej, rumuńskiej "Żelaznej Gwardii" przez członków organizacji nic świadkowie-członkowie ONR nie wiedzieli. Co dziwniejsze, nie mieli oni również pojęcia o materiałach opatrzonych faszystowską symboliką (chodziło o tzw. "rózgi liktorskie" i logo "fasci-nation"), które widnieją na oficjalnej stronie internetowej ich własnej organizacji, a to już zakrawa na ignorancję... lub celową złą wolę i wprowadzanie sądu w błąd.

 

Co ciekawe, jeden ze świadków przyznał w trakcie rozprawy, że na warszawskim Marszu Niepodległości były wznoszone hasła rasistowskie i "mogące" promować faszyzm, rasizm oraz nietolerancję, choć wg niego była to "lewacka prowokacja" zorganizowana "przez służby", których funkcjonariusze "ukrywali mundury i kamizelki kuloodporne pod kapturami". Inny z kolei najpierw oświadczył, że "prawdziwy Polak to katolik", ale wzięty w krzyżowy ogień pytań ostatecznie przyznał, że "uchodźca też może być Polakiem" i on sam "nie ma nic przeciwko przyjmowaniu uchodźców", bowiem takiej tym ludziom pomocy uczy katolicka nauka społeczna. Nie wiem jak Czytelnicy, ale dla mnie już samo takie publiczne oświadczenie płynące z ust radykalnego nacjonalisty było warte tego, żeby przez ostatnie kilkanaście miesięcy użerać się z nacjo-pieniaczami, bowiem okazuje się, że nasza pozytywistyczna praca u podstaw niesie pozytywne skutki i zwyczajnie ma sens! Żeby tak jeszcze niektórzy miejscy włodarze-katolicy chcieli o tych jasnych nawet dla radykalnego nacjonała oczywistościach pamiętać.

 

Przeciętny Polak, lub Europejczyk znający choć trochę współczesną historię, bez problemu powiąże powyższe działania, symbolikę i postulaty z elementami ideologii nazistowskiej i faszystowskiej. Wspomniane przykłady działań członków i sympatyków ONR, a także materiały dostępne publicznie, usprawiedliwiają formułowanie ocen i twierdzeń, że ONR jest ugrupowaniem faszystowskim, nazistowskim lub faszyzującym. Jest to przejaw rzetelnej i popartej dowodami krytyki, usprawiedliwionej koniecznością prowadzenia otwartej debaty publicznej, będącej filarem ustroju demokratycznego, nad zagadnieniami tolerancji dla ludzi innych religii i kultur, nacjonalizmu, radykalizacji pewnych grup społecznych.

 

Co więcej, stosowanie nazw i symboli identycznych, jak te używane przez ONR działającą w okresie międzywojennym, a także wyraźne czerpanie z jej ideologii, uprawnia i usprawiedliwia oceny, że współczesny ONR jest jej spadkobiercą. Historia dostarcza również licznych przykładów ataków bojówek ONR w okresie międzywojennym na ludność żydowską, w tym także takich, które zakończyły się śmiercią obywateli RP. Uprawnione jest więc wyrażanie poglądów w ramach otwartej debaty publicznej, że współczesny ONR jest spadkobiercą organizacji, które przyczyniały się do pogromów ludności żydowskiej w okresie międzywojennym, a także podczas II wojny światowej. Kwestia kolaboracji części działaczy tej organizacji z hitlerowskim okupantem również jest sprawą, która jest w dzisiejszym dyskursie historycznym i politycznym celowo pomijana. Należy zauważyć, że kontrowersyjność powyższych zagadnień i posiadanie innego, niż oficjalny, punktu widzenia na temat faktycznego przebiegu pewnych wydarzeń okresu dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej, nie może usprawiedliwiać zakazu formułowania poglądów odmiennych od tych, które reprezentuje dzisiejszy ONR. 

 

Elbląski sąd będzie miał interesującą i brzemienną w skutki decyzję do podjęcia – będzie musiał zadecydować czy ważniejsze jest dobre samopoczucie skrajnie prawicowych działaczy, których majestat rzekomo naruszyłem, czy stanąć po stronie interesu publicznego i uznać moje komentarze za przejaw rzetelnej krytyki prowadzonej w ważnym interesie publicznym, w państwie demokratycznym.

 

Termin kolejnej - miejmy nadzieję, że ostatniej - rozprawy, wraz z oświadczeniami stron i zakończonej wyrokiem (uniewinniającym:), sąd wyznaczył na 21 lutego br.

 

No pasarán!:)

Na kolejnej rozprawie, która ma odbyć się 21 lutego 2018 r., przewiduje się ogłoszenie wyroku w sprawie. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

 • 25
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 8
  BRAK SŁÓW
Komentarze (17)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ szimurina
ponad rok temu ocena: 50%  17
Nie wstyd ONRowcom tak wypierać sie swoich przekonań i korzeni?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szimurina
ponad rok temu ocena: 50%  16
Prawda w oczy kole...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 80%  15
Kim jest ONR to pokazała TVN24 - e, tam wyznawcy powiedzą, ze to fotomontaz, a jak kogos zabija, to ,,no tacy fajni byli, kto to sie spodziewał?". Cygan bije syna przed wysłaniem go po wode, zeby nie zbił dzbana, bo po jest juz za późno!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 29%  14
Kolejny leń próbujący dopchać się do koryta.
~ Kris
ponad rok temu ocena: 80%  13
To, że panowie z ONR przebrali sie w garnitury nie ma żadnego znaczenia. Ich korzenie i historia pokazuje kim naprawdę są.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KotlinKeczup
ponad rok temu ocena: 18%  12
Boże jak sobie przeglądam niektóre strony i znów widzę ten czerwony ryj Pełowski, to mam ochotę iść do kibelka na tzw. dwójkę. A tak na poważnie Kotliński czy jak mu tam, koleś już trochę latek ma, a jeszcze nie splamił się żadną pracą i udaje mądrego gostka, nie wyjdzie ci w polityce gostek, rozumiem że chcesz być następnym karierowiczem, ale za słaby jesteś w uszach aby nim być. A dziwnym trafem elblONskie sONty ciągle go uniewinniają - aaaa przecież w końcu chodzi na OBRONE SONTOW ELBLASKICH BO TO TACY BIEDNI LUDZIE którzy zarabiają tylko 10-20 tys miesięcznie + 13 pensje , a gdzie jakiś strajk, protest o prostych zwykłych ludzi aby żyło im się lepiej, do konsensusu, mam nadzieję że sprawiedliwość nadejdzie i ukarzą siwą bródkę spod ramienia PełO. Pozdrawiam, czekam na minusy od "LUDZI" Kotlina Kotlińskiego znanego jako nie pracowałem nigdy, ale znam się na życiu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ ZdzisławDyrman
ponad rok temu ocena: 100%  11
A aprocz ataków ad personem może coś o ONR napiszesz mądrego?
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 75%  10
KotlinKeczup, a spytaj sie swojego guru Kaczyńskiego czy przepracował normalnie chocby rok? Tu cie nie boli?
~ Prezes
ponad rok temu ocena: 20%  9
Przestań się kompromitować
~ zaniepokojony
ponad rok temu ocena: 73%  8
Faktem jest - Polska brunatnieje.Zaczyna się niewinnie, nawet dość sympatycznie jak w gospodzie "Waldesruh". ONR itp. to śpiewak-budziciel" piosenki "Tomorrow belongs to me", jutrzejszy dzień będzie mój!!!! Jutro należy do mnie = pięć piw proszę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ Eryk
ponad rok temu ocena: 18%  7
To dzieki tam antypolskim foklsdojczom jak ten "zaniepokojony" mam ataki na Polskę i Polaków
~ polak
ponad rok temu ocena: 36%  6
Komuch Kotliński jego komunistyczna partia powinna być zdelegalizowana,a on ukarany za blużnierstwa ina polaków
~ ZdzisławDyrman
ponad rok temu ocena: 100%  5
A ONR powinna swobodnie zamawiać pieć piw i czcić hinduski znak slonca? Napisz od razu ze ci się brunatni kałowi chłopcy podobaja
~ tylko tyle!
ponad rok temu ocena: 28%  4
Mam nadzieje że go wreszcie ukarzą!
~ tot
ponad rok temu ocena: 22%  3
Koszula w paski, marynarka w kratkę i wystający pod brodą podkoszulek...
~ Diana w walonkach
ponad rok temu ocena: 86%  2
A coś mądrego masz do powiedzenia w temacie?
~ Eryk
ponad rok temu ocena: 35%  1
to jest wyjątkowo antypolska osoba
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.