› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Nazwa "Muzeum Stutthof" zostanie zmieniona. Co planuje ministerstwo?

› region ponad rok temu    6.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 6 ocen 1 / 100%
A A A
Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof – fotografia archiwalna, Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof – fotografia archiwalna,  fot. facebook.com/Stutthof

To już pewne. Nazwa "Muzeum Stutthof" zostanie zmieniona. Sprawę pzyśpieszyła z pewnością "burza" medialna związana z uchwaleniem nowelizacji ustawy o IPN, do której bardzo krytycznie odniosły się m.in. władze Izraela. 

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara będzie grozić za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadecydowało o zmianie nazwy Muzeum Stutthof w Sztutowie. Nowa ma brzmieć: "Muzeum Stutthof w Sztutowie w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego". Ministerstwo przypomina, że w Polsce jest 8 Pomników Zagłady (muzeów) objętych ustawową ochroną prawną – świadectw najstraszniejszych zbrodni nazistowskich Niemiec. W 2012 roku wszystkie te muzea przeniosły swoje strony internetowe na domeny .eu lub .org z domen .pl, aby dodatkowo zminimalizować ryzyko błędnego kojarzenia byłych obozów z Polską.

Jak przypomina MKiDN:

Fundamentalne znaczenie miała zmiana nazwy „byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu” na „Auschwitz-Birkenau: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940 – 1945)” na Liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO. Udało się to w 2007, głównie dzięki staraniom śp. Tomasza Merty, ówczesnego wiceministra KiDN, ale także m.in. przy wsparciu Izraela. Z dzisiejszej perspektywy trudno sobie uzmysłowić rangę tej zmiany, która de facto wyrugowała pojęcie „obozu w Oświęcimiu” na rzecz „niemieckiego obozu w Auschwitz-Birkenau” i na stałe wprowadziła do języka (nie tylko polskiego!) termin „były niemiecki nazistowski…”.

Jak informuje komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dodatkowy człon w nazwie placówki ma doprecyzować charakter muzeum oraz miejsca, w którym ono powstało. Ministerstwo informuje też, że propozycja zmiany wynika z konieczności systemowego dookreślenia nazw państwowych muzeów martyrologicznych i pomników zagłady. 

Pomysł rozszerzenia nazw byłych obozów koncentracyjnych o przymiotnik „niemiecki” ma poparcie w Instytucie Pamięci Narodowej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 5
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ PR
ponad rok temu ocena: 0%  6
Szaleństwa ciąg dalszy.Wszystko zmienić i na nowo opisać.Komuna wróciła.
~ gość
ponad rok temu ocena: 0%  5
Bardzo rzetelny tekst - inna nazwa muzeum w nagłówku, inna w tekście. To MUZEUM STUTTHOF, a nie w Stutthofie.
~ redakcja
ponad rok temu ocena: 0%  4
Dziękujemy za słuszną uwagę. Tekst jest w 100% rzetelny, choć w tytule był błąd (już go skorygowaliśmy), spotykany zresztą niestety często w Internecie, także na wiodących portalach informacyjnych.
~ mkmkm
ponad rok temu ocena: 25%  3
Powinni jeszcze przed każdym dawnym obozem postawić wysokie maszty z Niemieckimi flagami i napisem "Made in Germany".
~ fasola
ponad rok temu ocena: 43%  2
zapomnieli na końcu dodać "imienia Lecha Kaczynskiego"
~ Bartoszz
ponad rok temu ocena: 0%  1
Powinni nazwac to Naziland.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.