› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

Naukobus. Czy Elbląg skorzysta?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    9.01.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A

Nawet do stu tysięcy dzieci ma dotrzeć Naukobus, czyli nowoczesne laboratorium mobilne, które przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik. Przewiduje się, że w tym roku Naukobus ma odwiedzić nawet do czterystu szkół w całej Polsce i objąć swoim zasięgiem niemal 100 tys. uczniów, jak również ich rodziców.

Czym jest naukonus? To przygotowane specjalnie w celu edukacyjnym nowoczesna, mobilna wystawa z ponad dwudziestoma eksponatami, które można dotknąć i przetestować. W zamyśle pomysłodawców i organizatorów tego przedsięwzięcia edukacyjnego naukobus ma być znakomitym sposobem na dotarcie do uczniów ze wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony. Dzieci będą miały szanse przeprowadzić doświadczenia z zakresu fizyki, poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także wykorzystać praktyce zasady matematyczne. Działania najmłodszych będą wspierane przez animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

To, co ważne w przedmiotowej sprawie, to fakt, że Elbląg również może skorzystać z tej formy edukacyjnej. Na ostatniej sesji rady miasta, która odbyła się 29 grudnia, interpelację - wniosek w tej sprawie złożył radny Robert Turlej (Klub PO): 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Centrum Nauki Kopernik rozpoczęło realizację projektu pod nazwą „Naukobus”. Nowoczesna mobilna wystawa z ponad 20 eksponatami, których można dotknąć i przetestować dotrze do uczniów z wielu wsi, miast i miasteczek. Z projektu mogą skorzystać szkoły z miast do 130 tysięcy mieszkańców, więc elbląskie szkoły mogą aplikować o udział w projekcie.

Poprzez łączenie nauki i zabawy dzieci przeprowadzą doświadczenia z zakresu fizyki, będą mogły poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także wykorzystać matematykę w praktyce – a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Wymogiem udziału w projekcie jest zapewnienie noclegu dla trzech animatorów Centrum Nauki Kopernik, wyżywienia oraz pomocy czterech dorosłych osób przy rozstawianiu i pakowaniu wystawy.

Uważam, że projekt jest ciekawy a angażujące uczniów eksperymenty to sposób na rozbudzenie ich ciekawości i zainspirowanie do samodzielnego zdobywania wiedzy. Dlatego też warto, aby do Elbląga zawitał „Naukobus”. 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ młody
ponad rok temu 1
Dziwię się, że od razu ktoś z urzędu nie zajął się tematem i radny musi interweniować w sprawie.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.