› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Nauczycielu, szybko decyduj czy chcesz zostać emerytem

› bieżące ponad rok temu    21.06.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Nauczycielu, szybko decyduj czy chcesz zostać emerytem

Niektórzy pedagodzy muszą już teraz zdecydować, czy chcą przejść na emeryturę nauczycielską. Tylko do końca sierpnia mają czas na złożenie wniosku o takie świadczenie.  

O emeryturę nauczycielską przewidzianą w art. 88 Karty Nauczyciela mogą ubiegać się pedagodzy, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, a do 31 grudnia 2008 r. mają 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym oraz rozwiążą stosunek pracy. 
W związku z tym, że powszechny wiek emerytalny został obniżony w ubiegłym roku, było zagrożenie, że niektórzy nauczyciele z dnia na dzień mogą stracić prawo do świadczenia z Karty Nauczyciela. Dlatego w przepisach wprowadzono pewne rozwiązanie dla tych osób, które przed 1 października 2017 r. nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, ale osiągnęli wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r.. To właśnie ci nauczyciele, aby móc skorzystać z emerytury nauczycielskiej muszą zgłosić wniosek o to świadczenie najpóźniej do 31 sierpnia 2018 r. Również do tej daty muszą rozwiązać stosunek pracy. Jeśli pedagog nie złoży wniosku w terminie, nie będzie mógł skorzystać z tego przywileju. W przypadku, gdy nauczyciel jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego to emeryturę nauczycielską otrzyma pod warunkiem, że zgłosi wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Uwaga! Wnioski złożone od 1 września dla tych osób będą rozpatrywane jako wnioski o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego i taka emerytura obliczona zostanie według nowych zasad. Emeryturę powszechną liczy się sumując zgromadzone w ZUS składki emerytalne i kapitał początkowy. Tak uzyskaną kwotę dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia liczone w miesiącach.

Emerytury z  Karty Nauczyciela wylicza się na tzw. „starych” zasadach. Polega to na zsumowaniu trzech składników, czyli części socjalnej, która jest równa 24 proc. aktualnej kwoty bazowej, części składkowej (po 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok składkowy) i wreszcie części nieskładkowej (po 0,7 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok nieskładkowy). O podstawie wymiaru emerytury decydują zarobki nauczyciela osiągane w poszczególnych latach w stosunku do przeciętnych wynagrodzeń krajowych.
Jeśli nauczyciel nie skorzysta z Karty Nauczyciela a przejdzie na emeryturę w wieku powszechnym i gdy udowodni 15 lat pracy w zawodzie nauczyciela do 31-12-2008r. w pełnym wymiarze czasu pracy to otrzyma rekompensatę.
Wysokość emerytury powszechnej i nauczycielskiej może się różnić, dlatego warto zorientować się, które z nich bardziej się opłaci. Po założeniu konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS można samodzielnie wyliczyć w dostępnym tam kalkulatorze oba warianty świadczeń. Ale dobrze też posłuchać informacji od specjalistów z zakresu świadczeń emerytalno-rentowych. Wszystkich nauczycieli, którzy mają w tej sprawie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z doradcami emerytalnymi, dostępnymi w każdej jednostce ZUS w godzinach pracy urzędu.                                                                                    
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
Województwa warmińsko-mazurskiego 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 3
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.