› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nasza olimpijka Helena Pilejczyk obchodzi 90-te urodziny!

› bieżące 13 dni temu    1.04.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Nasza olimpijka Helena Pilejczyk obchodzi 90-te urodziny! fot. UM Elbląg

Helena Pilejczyk, nasza olimpijka i Honorowa Obywatelka Elbląga, obchodzi 90 urodziny. W przeddzień tak wspaniałej rocznicy z Szanowną Jubilatką spotkali się Prezydent Witold Wróblewski i Antoni Czyżyk Przewodniczący Rady Miejskiej. 

Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 r. Początkowo uprawiała grę w siatkówkę i lekkoatletykę, wkrótce jednak zmieniła dyscyplinę na łyżwiarstwo szybkie. Jej kariera sportowa była pełna sukcesów. Trzydzieści siedem razy zdobywała tytuł Mistrzyni Polski, ustanowiła 48 rekordów Polski, jest medalistką Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich.

Po skończeniu czynnej kariery zawodniczej nadal była związana z łyżwiarstwem szybkim. Jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy.

61 lat temu, dokładnie 21 lutego 1960 r., w amerykańskiej miejscowości Squaw Valley Helena Pilejczyk wywalczyła brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w wyścigu łyżwiarek szybkich na 1500 metrów. Dokonania Pani Heleny Pilejczyk były wielokrotnie nagradzane, została odznaczona m.in. Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czerwcu 2002 roku Rada Miejska w Elblągu nadała pani Helenie Pilejczyk tytuł Honorowego Obywatela Elbląga. 10 lat temu Jej imię nadano krytemu lodowisku przy ul. Karowej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.