› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Nasza Czytelniczka: to skandal z lekarzami pierwszego kontaktu. Interwencja władz Elbląga

› daj znać ponad rok temu    15.09.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 13 ocen 9 / 100%
A A A
Nasza Czytelniczka: to skandal z lekarzami pierwszego kontaktu. Interwencja władz Elbląga fot. archiwum Elblag.net

Nasza Czytelniczka jest zbulwersowana trudnościami z dostępem do lekarza pierwszego kontaktu: „lekarze specjaliści mogą przyjmować pacjentów, a oni nie”. Podobne informacje docierają do władz Elbląga. Janusz Nowak pełniący obowiązki prezydenta wystosował interwencyjne pismo do dyrektora Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Leczenie na odległość to żadne leczenie – alarmuje nas pani Anna z Elbląga i dodaje, że nie chce diagnozy na podstawie wykonanego przez siebie zdjęcia nogi. 

To nie jest odosobniony przypadek. Oto informacja z Urzędu Miejskiego

W związku z coraz częstszymi sygnałami od mieszkańców o trudnościach z dostępem  do bezpośredniego kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, Pan Janusz Nowak pełniący obowiązki Prezydenta Miasta wystosował pismo do Dyrektora Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwrócił się w nim z prośbą o podjęcie stosownych działań, mających na celu poprawę organizacji pracy przychodni w naszym województwie oraz zapewnienie swobodnego dostępu obywateli do lekarza pierwszego kontaktu w sytuacjach, które tego wymagają.

Pełniący obowiązki prezydenta zaznaczył, że zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia pacjent ma prawo zgłoszenia woli osobistego kontaktu z właściwym personelem medycznym oraz możliwość skorzystania ze świadczenia opieki zdrowotnej udzielonego w bezpośrednim kontakcie, w przypadku gdy z uwagi na stan zdrowia pacjenta świadczenie to nie jest możliwe do zrealizowania w formie teleporady.
- Niestety z docierających do mnie sygnałów od mieszkańców wynika, że pojawiają się trudności z dostępem do bezpośredniego kontaktu z lekarzem, nawet w przypadku występowania powyższej przesłanki. Dodatkowym problemem jest  samo uzyskanie telefonicznego połączenia z przychodnią . Oczywiście nie dotyczy to wszystkich przychodni, jednakże takie działanie poszczególnych kierowników i pracowników przychodni rzutuje negatywnie na całe środowisko lekarzy rodzinnych – podkreśla w piśmie.

 Pełna treść pisma:  

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (13)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Janos
ponad rok temu ocena: 0%  13
Jestem w LifeClinica naprzeciw Carrefoura. Żadnych problemów. Ale niektórzy jak widać lubią problemy.
~ Anna
ponad rok temu ocena: 0%  12
Czas zmienić przychodnie. Na Bazyńskiego przyjmują normalnie ,nawet wolałam teleporade a kazali przyjechać żeby osluchac
~ pacjentoss
ponad rok temu ocena: 20%  11
Myliusa to dopiero jest dramat.zamkneli się i.domofonik założyli na początku pandemi i do tej pory tak cisną.dziadostwo.
~ Agnieszka
ponad rok temu ocena: 0%  10
Proponuję zmienić przychodnię. W mojej nie było i nie ma żadnych problemów z dostępem do lekarza. Fakt, że czasem na wizytę osobistą trzeba poczekać dwa dni lecz w nagłych przypadkach to się nie zdarza. Jak przychodnie zaczną tracić pacjentów to zrozumieją kto tu jest dla kogo.
~ tyrew
ponad rok temu ocena: 0%  9
Zaszczepieni nie boją.
~ ew5wy
ponad rok temu ocena: 18%  8
Zgłaszajcie pretensje do rządu pissss, wszak on tak wspaniale zarządza od 5 lat.
~ Anna L.
ponad rok temu ocena: 29%  7
Nie mogę dodzwonić się do lekarza rodzinnego. Przychodnia na Tysiąclecia zamknięta.
~ ew5wy
ponad rok temu ocena: 33%  6
Przychodnia na Tysiąclecia jest non stop otwarta,prosze sprawdzić swój telefon.
~ Ja
ponad rok temu ocena: 67%  5
Chora 3 tygodnie dzwonisz teleporada antybiotyk nie pomaga dzwonisz teleporada i kolejny antybiotyk zero poprawy znów teleporada tak ciągle no masakra jakaś bez osłuchania bez niczego skierowania na badania nawet prześwietlenia płuc czy coś na podobie nic tylko teleporady teleporady a człowiek dalej bez sił rozumiem mamy stan jaki mamy ale też są inne choroby!!!!!!!!!! Które trzeba leczyc
~ slawuś
ponad rok temu ocena: 40%  4
lepiej przyjąć prywatnie za kasę.
~ Wiktor
ponad rok temu ocena: 67%  3
Dobrze ,że nareszcie ktoś poruszył ten problem . Teleporada jest dobrym pomysłem w przypadku przedłużania leków ale osłuchać pacjenta , zbadać brzuch , nerki czy sprawdzić krążenie nie da się przez telefon.. Poradnie specjalistyczne pracują i przyjmują pacjentów a POZ nie...Może się mylę ale to POROZUMIENIE ZIELONOGÓRSKIE decyduje o systemie pracy lekarzy , chyba większość lekarzy rodzinnych należy do tego związku lekarskiego ? . Chyba lekarz rodzinny ma podpisaną umowę Per Capita - czyli od każdego pacjenta zapisanego.. ale tych pacjentów nie przyjmuje od marca w poradni ?.A przysięga Hipokratesa ...??
~ Arx
ponad rok temu ocena: 0%  2
NWP - jak to co im zrobisz? Ja bym takich na zbity pysk wywalił i bez znaczenia ilu ich jest, bo konowały wypisujace tylko recepty NIE LECZA pacjentów. Do wypisywania recept i wróżenia ze zdjęć pacjentów i ich tonu głosu to nie rzeba skończyć żadnych studiów. Zostaliby tylko tacy, którzy faktycznie chca leczyć i w dodatku te konowały nie przeszkadzali by tym dobrym w pracy (co sie nie raz zdaza)! Ale do tego musimy mieć rzad polski dla polaków, a nie polin czy unijny...
~ NWP
ponad rok temu ocena: 75%  1
Jacy tu wszyscy mądrzy. Dobry lekarz, któremu się chce zawsze wzywa pacjenta u którego nie ma jasności co do diagnozy a taki któremu się nie chce to i w gabinecie nie bada tylko pisze notatkę i receptę. Ta zaraza po prostu pokazała jakość naszej służby zdrowia a nie zmieni się to nigdy, bo lekarzy brakuje. Brak konkurencji do pracy w państwowej służbie zdrowia powoduje właśnie takie podejście do wykonywania obowiązków. I co im zrobisz ???
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.