› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Nasza akcja. Wysyłajmy kartki do „elbląskich” powstańców warszawskich!

7 miesięcy temu    10.09.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej popierają akcję Elblag.Net: wyślij kartkę do Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej popierają akcję Elblag.Net: wyślij kartkę do "elbląskich" powstańców warszawskich  fot. 4 W-MBOT

Dzięki inicjatywie redakcji Elblag.Net na stronie bohateron.pl znalazły się nazwiska dwóch powstańców warszawskich, którzy mieszkają w Elblągu: ks. infułata Mieczysława Józefczyka i por. Jerzego Kwietniewskiego. Publikujemy pierwszą relację dotyczącą wysyłania kartek do powstańców, przesłaną przez 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej. 

Akcja BohaterON – wyślij kartę do powstańca - w ubiegłym roku miała zasięg ogólnopolski. Wtedy na liście jeszcze nie było powstańców warszawskich, którzy mieszkają w Elblągu. Za sprawą redakcji Elblag.Net to się zmieniło, na stronie https://bohateron.pl/powstancy/ są nazwiska: ks. infułata Mieczysława Józefczyka i por. Jerzego Kwietniewskiego. Apelujemy, aby elblążanie właśnie do nich wysyłali kartki. Mamy czas do 2 października. Chcesz znać szczegóły kliknij tutaj.

Jako pierwsza inicjatywę Elblag.Net poparła  Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, która już w ubiegłym roku propagowała akcję BohaterON. Pisaliśmy o tym 4 września.

Natomiast pierwszą relację z przeprowadzonej akcji wysyłanych kartek do „elbląskich” powstańców warszawskich otrzymaliśmy od Moniki Jabłońskiej, rzecznika prasowego 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Żołnierzy Armii Krajowej i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej dzieli czas, ale łączy misja, struktura i terytorialność. Dziedziczenie tradycji Armii Krajowej wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji.

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej czują potrzebę budowania etosu formacji na wartościach Armii Krajowej, z którymi się identyfikują.

„W żołnierzach Armii Krajowej widzimy polskich bohaterów, wojowników niezłomnej walki o niepodległość” – podkreśla szer. Paweł z batalionu lekkiej piechoty w Morągu.

„Mamy wobec żołnierzy Armii Krajowej wielki dług wdzięczności. Cieszymy się, że możemy kontynuować ich misję. Dzięki takim spotkaniom, jak spotkanie z por. Jerzym Kwietniewskim ps. „Siwy”, poznajemy historię, jakiej nie nauczymy się z książek. Spotkanie dodało nam siły i odwagi. Teraz my, tak jak por. Kwietniewski chcemy bronić, tego co kochamy” – dodaje szer. Tomasz z batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, chcą uhonorować uczestnika por. Jerzego Kwietniewskiego, który jako 13 latek brał udział w Powstaniu Warszawskim, był łącznikiem i przeprowadzał żołnierzy do Kampinosu. „Wysyłając kartkę do por. Kwietniewskiego chcemy pokazać, że pamiętamy o poświęceniu jakiego dokonał dla Polski. Historię, którą nam opowiedział zapamiętamy na zawsze i na pewno będziemy przekazywać ją kolejnym pokoleniom” – szer. Anna z batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie. 

Jak się dowiedzieliśmy żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wysłali 50 kartek i nie jest to ich ostatnie słowo. 

Zachęcamy do wysyłania kartek do "elbląskich" powstańców warszawskich.. Będziemy publikować na naszych łamach informacje o tych, którzy poprą naszą akcję. Wysyłajcie maile na adres redakcja@elblag.net. Zachowały się w Waszych Rodzinach wspomnienia o Powstaniu Warszawskim, koniecznie przyślijcie. Też opublikujemy.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.