› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Nasz Czytelnik zobaczył pierwszego bociana w okolicy Elbląga!

› bieżące 9 miesięcy temu    26.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Pierwszy bocian w okolicach Elbląga pojawił się w Sztutowie,Pierwszy bocian w okolicach Elbląga pojawił się w Sztutowie, fot. Bolesław Czechowski

Pomimo, że do prawdziwej wiosny jeszcze daleko (kalendarzowa już jest), w naszym regionie pojawił się już pierwszy bocian. 

Pan Bolesław Czechowski poinformował nas wczoraj, 25 marca, że do Sztutowa zawitał pierwszy ptak tego gatunku:

Udaliśmy się z Elbląga nad morze i w Sztutowie zobaczyliśmy chyba pierwszego bocian w naszym regionie. Był chyba trochę zmęczony podróżą z Afryki, ciekawe czy przyleciał w jakimś kluczu czy podróżował samotnie, a może przyleciał na rekonesans - rozpoznanie, czy u nas już jest wiosna i swoim tajnym sposobem powiadomi pozostałe boćki aby do nas przyleciały i przyniosły prawdziwą i ciepłą wiosnę. Zdecydowana większość ludzi dopiero po wyjściu z kościoła zauważyła swojego (naszego) boćka.

Być może rzeczywiście jest to pierwszy bociek, którzy przyleciał z Afryki w okolicach Elbląga. Nie jest to jednak chyba pierwszy przedstawiciel tego gatunku, który pojawił się w tym roku w województwie warmińsko-mazurskim. 15 marca pierwszy bocian zawitał do Żywkowa w powiecie bartoszyckim - najpopularniejszej z polskich tzw. „bocianich wsi”. Szacuje się, że w tej miejscowości zamieszkuje około 160 bocianów białych w 42 gniazdach. Najwięcej bocianich gniazd, bo aż 24, ma w swoim gospodarstwie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że już pod koniec stycznia tego roku bocian pojawił się w gnieździe w niemieckiej miejscowości Bad Freieienwalde, oddalonej od o około 17 kilometrów od Cedyni (województwo zachodniopomorskie). Czy to oznacza szybsze przyjście prawdziwej wiosny?

Paweł Pstrokoński, ornitolog z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, w wywiadzie dla "Radia dla Ciebie" poinformował, że bociany przed wyruszeniem w podróż wysyłają tzw. przeszpiegi:

Najpierw leci grupa, która jest na tyle odważna, żeby sprawdzić teren. Jeżeli nie wracają przez dłuższy czas, to reszta osobników dostaje sygnał, że można do nich dołączyć. Zdarza się też, że wracają. Przy ataku zimy w naszym kraju bociany wycofały się do Niemiec, by przeczekać gorszą pogodę, a potem znowu wróciły do Polski 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (4)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ przyrodnik
  9 miesięcy temu 4
  A ja widziałem droga Redakcjo bociana w Elblągu już 26 stycznia.....heh..i mam foto..
  ~ Murzyn z długim
  9 miesięcy temu 3
  Latają i studentki straszą które były na erasmusie.
  ~ joj
  9 miesięcy temu 2
  Dziś para bocianów w drodze Elblg-Rubno
  ~ DORA
  9 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Wczoraj latał koło Kamiennika Wielkiego bocian
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.