› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Nasz Czytelnik: Większość obiektów noclegowych z zakazem działalności gospodarczej w czasie epidemii dalej przyjmuje gości

› daj znać ponad rok temu    14.03.2020
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Nasz Czytelnik: Większość obiektów noclegowych z zakazem działalności gospodarczej w czasie epidemii dalej przyjmuje gości

Nasz Czytelnik zwrócił uwagę na istotny problem. Zauważył, że większość obiektów noclegowych z zakazem działalności gospodarczej w czasie epidemii w dalszym ciągu przyjmuje gości. Czyni tak, pomimo przepisów prawa, które nakładają na przedsiębiorców ograniczenia w tym zakresie. 

Niestety większość obiektów noclegowych z zakazem działalności gospodarczej w czasie epidemii dalej przyjmuje gości. Wystarczy spojrzeć na Airbnb lub Booking.com. Czy właściciele nie wiedzą o zakazie? 

– napisał nasz Czytelnik, prosząc jednocześnie o podjęcie działalności informacyjnej w tym zakresie. 

Niewątpliwie jest słuszna uwaga. W opublikowanym w nocy z 13 na 14 marca 2020 r. (z piątku na sobotę) rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego sprecyzowano ograniczenia nałożone na funkcjonowanie określonych podmiotów. W myśl nowych przepisów między innymi ustanawia się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej czasowe ograniczenie – począwszy od 14 marca do odwołania – działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20). Ograniczenie dotyczy m.in. apartamentów na krótki najem, agroturystyki i ośrodków kolonijnych. 

Warto dodać, że podklasa 55.20 PKD obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie, przygotowywanie posiłków oraz spanie lub z warunkami do gotowania lub wyposażonymi kuchniami. Mogą to być pokoje, apartamenty lub mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe lub domki kempingowe. Mogą być zapewnione minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu.

Podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:

 • ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego(np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych),
 • kwaterach dla gości i bungalowach,
 • domkach lub chatach, bez obsługi,
 • gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),
 • schroniskach młodzieżowych i górskich.

Podklasa ta nie obejmuje: zapewnienia umeblowanych miejsc krótkotrwałego zakwaterowania z codziennym sprzątaniem, słaniem łóżek, podawaniem posiłków i napojów, sklasyfikowanego.

Warto dodać, że kilka dni wcześniej Generalny Inspektor Sanitarny ocenił, że ryzyko zarażenia koronawirusem w hotelach jest bardzo niskie, wysyłąjąc jednocześnie obszerne wystyczne sanitarne dla branży hotelarskiej.

Podstawa prawna: 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ksamol
ponad rok temu ocena: 0%  3
Wasz czytelnik? Kapuś.
~ hl
ponad rok temu ocena: 33%  2
Oferty wiszą, ale to nie znaczy, że przyjmują gości - najpierw ci goście musieliby się pojawić, a skąd niby, skoro granice zamknięte? Poza tym zakaz nie będzie wieczny - oferty mogą wisieć, bo przyjmować rezerwacje np. na czerwiec można.
~ Hotelktos
ponad rok temu ocena: 33%  1
Zagrożenie w hotelach bardzo niskie jak co gosc to chinczyk Włoch lub inny niemiec czy anglik hah
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.