› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Nasz Czytelnik słyszał dziwne dźwięki. Okazuje się, że były słyszane także daleko od Elbląga

› daj znać 4 miesiące temu    9.01.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
Nasz Czytelnik słyszał dziwne dźwięki. Okazuje się, że były słyszane także daleko od Elbląga

8 stycznia (wtorek), 18.30. W tym czasie nasz Czytelnik, mieszkaniec okolic elbląskiej Góry Chrobrego, usłyszał dziwne dźwięki.

To były dwa, trwające po kilka sekund dźwięki, pojawiające się jeden po drugim w łącznym czasie dziesięciu, maksymalnie kilkunastu sekund. Były bardzo basowe. Mogły przypominać wybuch pocisku artyleryjskiego w powietrzu. Nie przypominały moim zdaniem przelotu samolotu ponadźwiękowego, gdyż ten dźwięk jest mi znany i jest rozpoznawalny. To było coś zupełnie innego. Czas zdarzenia jestem ustalić co do kilku minut, gdyż codziennie mniej więcej o tej godzinie wychodzę z domu

– poinformował nas 9 stycznia elblażanin, który nie może przestać o tym myśleć.

Postanowiliśmy zrobić kwerendę w internecie. Okazało się, że nie tylko on słyszał dziwne odgłosy. Słyszane były one m.in. przez mieszkańców Kwidzyna, Iławy oraz Grudziądza – miasta położonego ponad 100 kilometrów od Elbląga.

Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, za pośrednictwem Twittera poinformował, że huk, który był słyszany na Pomorzu i Kujawach, spowodował przelot dwóch myśliwców:

Przyczyną głośnego huku słyszanego po godz. 18.00 przez mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego był przelot 2 myśliwców.

Okazuje się, że nietypowe dźwięki były słyszane na dużym terenie, obejmującym co najmniej trzy województwa. Informację o podobnych relacjach opublikowały portale internetowe Kwidzyn.naszemiasto.pl oraz Grudziadz365.pl. Dziennikarze tej drugiej strony internetowej od rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotra Wwalatka otrzymali infrmację, że przyczyną huku słyszanego w dniu 8 stycznia nad Grudziądzem było przekroczenie bariery dźwięku przez dwa myśliwce F16.

Wielu internautów podeszło sceptycznie do tych wypowiedzi. Szczególnie dotyczy to osob, które słyszały dźwięki a jednoczesnie choć w niewielkim stopniu interesują się lotnictwem.  

Jak na przekroczenie bariery dźwięku to ciut za duży obszar. Zjawisko slyszalne od strony poludniowej Wąbrzeźno, Świecie aż do samego Gdańska?!? Nie gra mi to.

–  zauważył jeden z internautów.

2 huki z wstrząsem dziwne bo w dużym promieniu, bylo słychać nie tylko u mnie w Grudziądzu, ale też w Gdańsku, jak i w okolicach Iławy, u rodziny. Nie uwierzę w żaden samolot ani warunki pogodowe.

– zwrócił uwagę inny z komentujących artykuł opublikowany na portalu Grudziadz365.pl. 

Co myślą o tym nasi Czytelnicy? Czy także słyszeliście podobne, niezydentyfikowane dźwięki we wtorek, 8 stycznia, około godziny 18.30? 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 4
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Sebek
3 miesiące temu ocena: 100%  7
Bardo ciekawy zbieg okoliczności. Bo w tym samym czasie podobne dźwięki wybuchów niewiadomego pochodzenia słyszeli ludzie na innym kontynencie w USA, w mieście Brookfield. Link do artykułu http://www.wfmj.com/story/3976...
~ Siędzący w domu na krześle
4 miesiące temu ocena: 100%  6
Ja słyszałem w domu jak siedziałem na krześle
~ nie lotnik, ale pasjonat
4 miesiące temu ocena: 100%  5
Też słyszałem te dźwięki. Przypominały wybuchy, ale jakby stłumione. Nie wiem jak to określić. Ciekawe, że były słyszane na tak dużym obszarze. Czy ktoś ma jakiś konkretny pomysł?
~ Lotnik
4 miesiące temu ocena: 60%  4
Czytelnik niech przestanie dużo pić , to nie będzie już słyszał dziwnych dźwięków... Poza tym czytelnik musi mieć nudne życie , skoro nie może o tym przestać myśleć...
~ Collecting Cranberries
4 miesiące temu ocena: 78%  3
to wybucha afera PIS
~ fatima
4 miesiące temu ocena: 60%  2
he he he
~ amba
4 miesiące temu ocena: 50%  1
ha ha ha
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.