› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Nasz Czytelnik: „Rowerzyści – święte krowy na podelbląskiej szosie”

› bieżące 9 miesięcy temu    8.10.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 12 ocen 0 / 0%
A A A
Nasz Czytelnik: „Rowerzyści – święte krowy na podelbląskiej szosie” fot. Pixabay

Wśród zmotoryzowanych budzą jeszcze większe emocje niż piesi. Rowerzyści są - zwłaszcza o zmroku - przyczyną znacznego wzrostu adrenaliny wśród kierowców. O jednym z takich przypadków opowiedział w niedzielę portalowi elblag.net jeden z naszych Czytelników.

Wracałem z Braniewa do Elbląga. Minąłem już Milejewo, gdy natknąłem się na grupę rowerzystów. Grupa była rozciągnięta na przestrzeni kilku kilometrów. Jechali blokując, na znacznych odcinkach, jeden pas drogi. Zamiast, jak się należy, jechać jeden za drugim, część rowerzystów jechała obok siebie – od krawędzi jezdni aż jej środka. Cykliści nic sobie nie robili z jadących obok nich samochodów. Zachowywali się jak święte krowy – pan Michał, 60-letni kierowca z Elbląga nie kryje emocji.

To nie byli niedoświadczeni rowerzyści, podkreśla mężczyzna. Jego zdaniem świadczył o tym ich profesjonalny ekwipunek.

Tym jednak gorzej – stwierdza pan Michał. - Uważają widocznie, że na drodze wszystko im wolno. Oby nie przekonali się kiedyś boleśnie, że są w błędzie – kończy mężczyzna.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 7
  BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Misia Ce
9 miesięcy temu ocena: 100%  12
Specjaliści od ruchu drogowego, (np.w TOK FM) wypowiadający się co do sposobu poruszania się rowerzystów, zalecają taki tor jazdy, aby zmusić kierowcę wyprzedzającego do zmiany pasa, gdyż w przeciwnym wypadku kierowcy wciskają się tak by tego pasa nie musieć zmieniać i wyprzedzają rowerzystę na tzw. gazetę. A poza tym kultura, zrozumienie i zwykła ludzka uprzejmość na drodze zawsze jest najwłaściwszym rozwiązaniem sytuacji na drodze. Bo tam bywa bardzo różniście. Na marginesie, jazda rowerem drogą z Elbląga do Braniewa to sport ekstremalny. Droga ta wyzwala u kierowców duszę rajdową.
~ Nosek
9 miesięcy temu ocena: 100%  11
KTO TU JEST ŚWIĘTĄ KROWĄ. Ostatnio jechaliśmy ze znajomym do Stegny. Był mały ruch więc kolega jechał obok. Podjechał do nas mały służbowy samochód jadąc obok zepchnął kolegę na mnie wyzwał od pedałów i powiedział że mamy się nauczyć jeździć poczym szybko odjechał. Kierowcy, nauczcie się jeździć, nie jesteście sami na drodze. MY TEŻ CHCEMY ŻYĆ. ( Koledzy rowerzyści zakładajmy kamerki, łatwiej będzie znajść i ukarać kierowcę.)
~ rowerowy
9 miesięcy temu ocena: 100%  10
Przepisy od kilku lat sie zmieniłyi pozwalają rowerzystom jechać parami obok siebie dla zwiększenia bezpieczeństwa na ściśle określonych warunkach. Więc wszystkim niedouczony proponuję zerknąc do przepisów ;) Sam czasem korzystam z tego przepisu, ale staram ise zjeźdżać gdy nadjężdża samochód chociaż nie muszę tego robić ot takie zdrowe myslenie ;)
~ Benia
9 miesięcy temu ocena: 100%  9
Dokładnie. Art. 33 pkt 3a.
~ Zbigniew R
9 miesięcy temu ocena: 88%  8
To bezczelność i arogancja pisać tak o rowerzystach. Rowerzysta jest takim samym użytkownikiem drogi jak ten który zamknął się w metalowym pudełku i uważa się za władcę szosy ! Jeśli nie było warunków do wyprzedzania to nie należało wyprzedzać !!! W każdym innym wypadku my rowerzyści uważamy kierowców samochodów za morderców. Swego czasu pojawiły się obiektywne i merytoryczne opracowania na temat czy łatwiej wyprzedzić grupę rowerzystów jadących pojedynczo czy parami - czas wyprzedzania czyli przebywania na przeciwległym pasie ruchu przez wyprzedzającego. Jechałem tego dnia tą drogą. Jeśli byliśmy rozciągnięci na dystansie kilku kilometrów to nie rozumiem jak podnosiliśmy zagrożenie w ruchu drogowym. Skarżący zawyżył naszą ilość bo było nas raptem 10 osób na przestrzeni kilku kilometrów ?! Skandalem jest takie kłamstwo. Jestem rowerzystów z okolic Trójmiasta i mam porównanie z innych rejonów Polski. Jako rowerzysta byłem brutalnie i niebezpiecznie wyprzedzany ! Mało który kierowca zachowywał przepisową odległość 1 metra a zalecane 1,5 metra to może ze 2-3 samochody za czas całego mojego przejazdu tą drogą. Wiele samochodów minęło mnie na szerokość dłoni !!! Najbardziej popisał się kierowca czerwonego Fiata Seicento który otarł się lusterkiem o moją kurtkę ! Nadmienię że w obrębie "terenu zabudowanego" żaden z samochodów nie jechał obowiązkowe 50 km /h ! W realiach polskich dróg jakie zaliczyłem, jako rowerzysta, to właśnie tu, na wspomnianej drodze, doświadczyłem największego chamstwa w ruchu drogowym. O dziwo ! Zupełnie inna, wyższa kultura drogowa jest w samym Braniewie gdzie kierowcy z uprzejmością traktowali, z równouprawnieniem, innych użytkowników dróg. Jestem pieszym, rowerzystą i kierowcą samochodu. Kultura jazdy okołoelblązgich kierowców pozostawia wiele do życzenia a w zasadzie jest tam sporo potencjalnych morderców innych użytkowników drogi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ radecki
9 miesięcy temu ocena: 100%  7
To, że "Grupa była rozciągnięta na przestrzeni kilku kilometrów" bardzo dobrze o nich świadczy. Robienie przerw między grupkami kolarzy ułatwia ich wyprzedzanie (p. Chrzanowski niech pan wyobrazi sobie jak wyglądałoby wyprzedzenie grupy 40. rowerzystów zajmujących ~100m jezdni, gdy nagle pojawia się z przeciwka ciężarówka).
~ doktor psychiatryk
9 miesięcy temu ocena: 79%  6
sierotu niepotrafiace wyprzedzac rowerzystow i piszace o swoich frustracjach do lokalnych mediow powinny cyzm predzej oswiesic kluczyki na kołki i pod zadnym pozorem nie wsiadac do auta. Pan michał zdawał na prawo jazdy pewnie 40 lat temu, za knke mleka albo palete jaj kurzych. widac ze bardzi sie denerwuje jak widzi rowerzyste przed soba. moze wtedy dostac ataku serca i jeszcze kogos zabic. rodzinie pana michała zalecam niewpuszczanie tego pana na fotel kierowcy. to bedzie dla bezpieczenstwa wszystkich uzytkownikow drog jak i pasazerow pana michala
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ waldek
9 miesięcy temu ocena: 80%  5
jesli nie potrafi wyprzedzic grupki rowerzystow to co dopiero tira
~ Twój nick
9 miesięcy temu ocena: 77%  4
Spokojnie, to byli członkowie grupy rowerowej STOP wracający z wycieczki. A parami wolno jechać panie Michale, wyjatkowo (czyli np. w niedzielę, kiedy jest baradzo mały ruch) ale wolno. Zajrzyj pan do kodeksu drogowego a jak nie umiesz pan wyprzedzić rowerzystów to nie kieruj pan samochodem
~ mantim
9 miesięcy temu ocena: 100%  3
Do "realista". Nie bardzo rozumiem czy to znaczy, że realista ... chciał wyprzedzać na "trzeciego" ?!?!?! ZAWSZE jazda parami jest bezpieczniejsza niż jazda jeden za drugim,. Właśnie dlatego, że wśród kierowców zawsze mogą się zdarzyć tacy "realiści", którzy gdy widzą pojedynczego rowerzystę to starają się wyprzedzić na trzeciego, a wtedy nie ma możliwości zachowania bezpiecznej odległości. Przy jeździe parami "realista" raczej nie podejmie próby zabicia rowerzysty.
~ realista
9 miesięcy temu ocena: 45%  2
Do Twoj NIck: No walsnie zajrzyj do przepisow, co to sa wyjatkowe przypadki. Mnie cos takiego spotkalo na drodze do suchacza, byla sobota ruch raczej spory, tzn. taki ze jecha o cos z przeciwka ciagle i nie mozna bylo wyprzedzic, a dokladnie 2 osoby jechaly obok siebie, jeden od osi jezdni drugi obok.
~ realista
9 miesięcy temu ocena: 33%  1
Do Twoj NIck: No walsnie zajrzyj do przepisow, co to sa wyjatkowe przypadki. Mnie cos takiego spotkalo na drodze do suchacza, byla sobota ruch raczej spory, tzn. taki ze jecha o cos z przeciwka ciagle i nie mozna bylo wyprzedzic, a dokladnie 2 osoby jechaly obok siebie, jeden od osi jezdni drugi obok.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.