› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nasz Czytelnik: Projekt V Piętro – Milion Tanich Mieszkań na Wynajem

› biznes 12 miesięcy temu    13.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 20 ocen 2 / 100%
A A A
Nasz Czytelnik: Projekt V Piętro – Milion Tanich Mieszkań na Wynajem

Stefan Rembelski – kandydat na prezydenta Elbląga w ostatnich wyborach samorządowych – żywo interesuje się sytuacją społeczno-gospodarczą w naszym kraju i raz na jakiś czas zabiera głos w ważnych sprawach. Ostatnio zaproponował oryginalny sposób na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Polsce. Czy jest to dobry pomysł? Naszym zdaniem ta idea jest godna rozważenia. 

Poniżej prezentujemy zarys propozycji Stefana Rebelskiego pod nazwą: "Projekt V Piętro – Milion Tanich Mieszkań na Wynajem"

Tak się składa, że od roku żyjemy w czasie permanentych wyborów i zapewne jesteśmy już trochę tym stanem zmęczeni, zwłaszcza, że nie wnoszą one do publicznej debaty nowych idei, nie podnoszą wyzwań kluczowych dla Polski i Polaków w perspektywie wieloletniej. Przed nami jeszcze dwie kampanie, parlamentarna i prezydencka. Obie ważne dla nas Polaków i szkoda by było, gdyby potoczyły się one, po płyciznach walki wizerunkowej pomiędzy zwaśnionymi obozami. Wbrew pozorom obywatele nie muszą ulegać narzuconej narracji – możemy mieć wpływ na przebieg debaty społecznej o Polsce wprowadzając do publicznej dyskusji tematy, które zdecydują o tempie wzrostu gospodarczego, o demografii, o rynku pracy, o zdrowym trybie życia, o naszym miejscu w Europie i naszej sile oddziaływanie na kierunek jej kulturowej i cywilizacyjnej tożsamości.

Wykorzystać uśpiony potencjał

Wejście Polski do UE spowodowało gwałtowny wzrost emigracji. Liczba Polaków przebywających czasowo w różnych krajach członkowskich UE wynosi ponad dwa miliony rodaków. Niektórzy z nich nabyli już praw do świadczeń emerytalnych w przypadku osiągnięcia wieku, wielu założyło tam rodziny i urodziły im się dzieci. Każdy z nich w większym lub mniejszym stopniu posługuje się językiem kraju zamieszkania, podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe, poznali kulturę, obyczaje i społeczne modele życia. Jednocześnie zachowują jeszcze łączność emocjonalną z ojczyzną, rozmawiają w domu po polsku i uczą swoje dzieci ojczystego języka. Stanowią dla Polski ogromną wartość gdy są tam ambasadorami polskości a stanowili by jeszcze większą wartość, gdyby do Polski wrócili. Wróciliby gdyby mieli dokąd. Wielu naszych rodaków kupiło na obczyźnie domy lub mieszkania, ale większość mieszka w lokalach wynajętych, ponieważ ich budżety spokojnie wystarczają na wynajem, ale już zakup mieszkania byłby nadmiernym obciążeniem. Gdyby w Polsce były tanie mieszkania na wynajem, to wielu z nich jak nie większość wróciłaby do ojczyzny, zwłaszcza teraz gdy nasza gospodarka potrzebuje wykwalifikowanych pracowników. To ogromny potencjał, który może być dźwignią wieloletniego wzrostu gospodarczego z korzyścią dla całego społeczeństwa.

Uwolnić tysiące hektarów znakomitych lokalizacji

Wczasach PRL-u zbudowano około 100 tysięcy budynków trzy, czteropiętrowych, wieloklatkowych z płaskimi dachami. Są to budynki bez wind, w dobrych lokalizacjach z pełnym uzbrojeniem technicznym, w większości zamieszkałe dzisiaj przez ludzi starszych, dla których wchodzenie na wyższe pietra po schodach jest problemem – jest swoistym wykluczeniem społecznym. Jeśli potraktujemy te dachy jako powierzchnie komercyjne, to istnieje techniczna możliwość dobudowania szybu windowego do każdej klatki schodowej, oraz dobudowania czwartego bądź piątego pietra w technologii lekkich konstrukcji z dachem dwuspadowym. Dałoby to trzy średniej wielkości mieszkania dla każdej klatki schodowej, co przełożyłoby się około 1 milion mieszkań na wynajem w pięcioletnim planie inwestycyjnym. Warunki brzegowe – budżet wniósłby koszty budowy szybów windowych ok 45 mld, co daje rocznie 9 mld (do udźwignięcia) i przyjazne regulacje prawne dotyczące uzyskania pozwolenia budowlanego. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty wyraziłyby zgodę na dobudowanie IV lub V pietra – efekt około miliona tanich mieszkań na wynajem. Zważywszy na fakt, że obecnie brakuje w Polsce 2,5 mln mieszkań, projekt ma ogromne znaczenie szczególnie dla młodych Polek i Polaków, również tych, którzy planują powrót z emigracji i mogli by partycypować w kosztach budowy, bo mają odłożone jakieś pieniądze lub zdolność kredytową. Tak na marginesie szacunkowy koszt budowy metra kwadratowego nie przekroczyłby 2000 zł łącznie z szybem windowym, co dla lokalizacji w centrach miast było by niezwykle atrakcyjne. Koszt wkładu własnego do takiego mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych kształtowałby się na poziomie 80 tys złotych co byłoby z zasięgu młodych ludzi zarówno w sensie zdolności kredytowej, jak również poprzez uruchomienie rodzinnego kapitału portfelowego. W przypadku sprzedaży takiego mieszkania na wolnym rynku, różnica między wkładem własnym a ceną rynkową, byłaby dzielona pomiędzy, inwestora, spółdzielnię bądź wspólnotę mieszkaniową i skarb państwa.

Pożytki płynące z realizacji projektu

1. Powstałyby mieszkania ekologiczne, bez emisyjne, ogrzewane ciepłem systemowym bez konieczności kosztownej rozbudowy infrastruktury wodociągowej, kanalizacyjnej czy komunikacyjnej. Bardziej efektywne wykorzystanie dostępu do istniejących już mediów i obiektów użyteczności publicznej typu szkoły, przedszkola, instytucje kultury i obiekty sportowe.
2. Likwidacja wykluczenia społecznego osób starszych, dla których barierą są klatki schodowe. Możliwość korzystania z windy jest szansą na samodzielne poruszanie się w przypadku problemów zdrowotnych.
3. Obniżenie kosztów eksploatacji budynków. Odpada okresowy kosztowny remont płaskiego dachu. Dla lokatorów zmniejszenie o 20% składki funduszu remontowego oraz opłaty podatku od nieruchomości.
4. Uruchomienie kilkudziesięciu tysięcy bezpośrednich miejsc pracy a każde miejsce pracy w budownictwie generuje 4 miejsca pracy w gospodarce co łącznie da około 300 tys miejsc pracy. Powstanie kilku tysięcy małych firm budowlano montażowych. To również zwiększenie przychodów ZUS-u o około 4 mld złotych i tyleż samo budżetu państwa z tytułu podatków pit i cit.
5. Realizacja projektu budowy miliona mieszkań, zasili gospodarkę kwotą 120 miliardów złotych plus około 40 miliardów wynikających z zakupu wyposażenia w sprzęt agd, rtv i meble. To łącznie 160 mld złotych, to jest więcej niż dotychczasowy transfer wynikający z funduszy unijnych. Przełoży się to na wieloletni trwały wzrost gospodarczy powyżej 6% pkb, co zapewni finansowanie dla transferów społecznych dla dzieci i emerytów. Tak szybko rozwijająca się gospodarka będzie magnesem dla inwestorów zewnętrznych, co będzie multiplikowało wzrost gospodarczy i szybciej będziemy niwelować różnicę w produkcie krajowym na głowę w stosunku do wysoko rozwiniętych krajów Europy.
6. Powrót Polaków z emigracji wzmocni polski rynek pracy i konkurencyjność polskiej gospodarki w Europie, a proporcjonalnie pogorszy rynek pracy w Niemczech, Anglii, Holandii czy Irlandii (1,4mln Polaków tam pracuje) i konkurencyjność tych gospodarek. W konsekwencji nastąpi bum inwestycyjny kapitału europejskiego w Polsce, co uruchomi długotrwałą spiralę wzrostu gospodarczego i bogacenia się Polaków.

Projekt społeczno gospodarczy ponad podziałami

Spokojna debata publiczna nad projektem jest szansą dla młodych młodych ludzi marzących o własnym mieszkaniu w swojej ojczyźnie bez konieczności emigracji. Warto ją podjąć ponad podziałami, bez kontekstów politycznych. Jeśli tego nie zrobimy, to w przypadku spowolnienia gospodarczego, dojdzie do kolejnej fali emigracji i kilka milionów młodych ludzi opuści Polskę a to byłaby już katastrofa dla naszej ojczyzny. Nie możemy sobie na to pozwolić jeśli chcemy, a chcemy być dużym, silnym i dumnym narodem europejskim.

Stefan Rembelski

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (20)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Leszek0
11 miesięcy temu 20
Szanowny Panie i Pani, chętny do pożyczki, jestem biznesmenem z kapitałem 500 000 euro (500 000 euro), przeznaczone do udzielania krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek prywatnych, począwszy od 1 000 do 500 000 euro do wszystkich poważnych, wiarygodnych i którzy chcą dokonać pożyczki. Moja stopa procentowa waha się od 2% do 5% rocznie w zależności od kwoty pożyczonych i czas trwania zwrotu środków, ponieważ jest szczególnie nie chcę naruszać prawa w sprawie zużycia. Możesz spłacić w ciągu maksymalnie 5 do 25 lat w zależności od kwoty pożyczonych. Aby uzyskać więcej informacji pozostaniesz do Państwa dyspozycji, mój adres e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com
~ ikiv
11 miesięcy temu 19
Powyżej którego piętra windy są obowiązkowe ?
~ Infar
11 miesięcy temu ocena: 100%  18
Witam. Ten pomysł już był. Za czasów, gdy ministrem budownictwa był p Adam Glapinski, byłem członkiem spółdzielni, która planowała nadbudowę dodatkowego piętra na bloku przy ul Słonecznej. Niestety, jak zwykle skończyło się na obiecankach i kolorowych papierach.
~ Kola
11 miesięcy temu ocena: 100%  17
Tak zwana "niewidzialna ręka wolnego rynku" nie rozwiąże kwestii braku mieszkań dla młodych ludzi. A to właśnie brak mieszkań jest przyczyną emigracji, ujemnego wzrostu demograficznego. Jeśli państwo nie podejmie tego wysiłku to za kilkanaście pozostaną tu tylko emeryci których nie będzie stań nie będzie stań nie tylko na opiekunki z Ukrainy ale najzwyczajniej w świecie zabranie na życie i leki.
~ Antoni
11 miesięcy temu ocena: 80%  16
Ktoś musi musi zrobić pierwszy krok - piłka po stronie ministerstwa gotowe rozwiązanie leży na stole. Czy wystarczy wyobraźnie i dobrej woli. Nie ważne czyj pomysł ale miło że z Elbląga.
~ Luise
11 miesięcy temu 15
W Elblągu na rogu ul. Trybunalskiej i Ratuszowej od kilku lat niszczeje pusty , wielki budynek. Czemu nikt nie wpadnie na pomysł, aby tam zrobić mieszkania??
~ bob b.
11 miesięcy temu 14
stefan musi jedną winde i piętro dobudować na swój koszt.. potem sie zobaczy
~ Dobranocka
11 miesięcy temu ocena: 67%  13
Jeśli były by stosowne zgody spółdzielni lub wspólnoty czas realizacji takiej inwestycji to pół roku. chętnych będzie wiecej niż bloków czteropiętrowych w Elblągu.
~ jestem za
11 miesięcy temu ocena: 100%  12
Według GUS ponad 50% młodych ludzi mieszka z rodzicami ! Chyba nie dlatego ze nie mogą odciąć pępowiny ale dlatego że ich zwyczajnie nie stać na swoje mieszkanie. A gdyby tak powrócili wszyscy z emigracji to gdzie by mieszkali ? to dobry projekt dla wszystkich dla Polski.
~ Ja też i co z tego
11 miesięcy temu ocena: 100%  11
I cóż z tego skoro uderza w interesy korporacji budowlanych i decydentów administracji miejskich. To tak jakby ktoś powiedział że od jutra marża w budownictwie o 70% mniejsza a urzędasom nic nie skapnie.
~ Mieszkaniec
11 miesięcy temu ocena: 75%  10
Do ~zainteresowany W takim razie proszę wymienić gdzie w Elblągu są takie bloki gdzie istnieje możliwość dobudowy piętra? Od razu napiszę że wszystkie budynki typu dzielnica nad jarem odpadają, a są to budynki stosunkowo nowe bo z końca lat 80tych, tak samo robotnicza, wiejska, fromborska i krolewiecka, tam można dobudować ale z papieru... nie chce negować tego pomysłu bo idea wspaniała ale te bloki po prostu spartolono i nie nadają się na to
~ Mieszkaniec
12 miesięcy temu ocena: 100%  9
Jeżeli autor ma na myśli bloki typu dzielnica nad jarem i ulica fromborska, a na pewno tak, to odpowiadam że fizycznie nie ma takiej możliwości z powodu zwieńczenia tego płaskiego dachu (pod konstrukcją na której jest papa, jest pusta przestrzeń A dopiero później znajdują się płyty nośne) nie mówiąc już o obciążeniu jakie by nastąpiło na całą konstrukcję, już teraz w budynkach są pęknięcia widoczne gołym okiem szczególnie na balkonach i pomiędzy piętrami. Tanie mieszkania tak, ale jako nowe, nie jako reanimacja trupa i tworzenie nowych blokowisku gdzie rodzi się patologia.
~ zainteresowany
12 miesięcy temu ocena: 100%  8
Wystarczy czytać ze zrozumieniem. Cytuję: "Istnieje techniczna możliwość dobudowania szybu windowego do każdej klatki schodowej, oraz dobudowania czwartego bądź piątego pietra w technologii lekkich konstrukcji z dachem dwuspadowym." Wyjaśniam, że nie wszędzie będzie możliwość takiej dobudowy, ale jesli weźmiemy pod uwagę setki tysięcy budynków, to przynajmniej 10-20% z nich będzie można rozbudować.
~ raper
12 miesięcy temu ocena: 86%  7
Warto podjąć takie wyzwanie dla młodych ludzi to szansa na normalne życie w Polsce - potrzebna jest zgoda w sprawach zasadniczych. Marsze zostawmy na potem.
~ Gucio
12 miesięcy temu ocena: 86%  6
W Polsce nic nie można zrobić dla obywateli niezamożnych - to taki swego rodzaju feudalizm. Nie może być tanich mieszkań dla dla młodych bo wtedy będą wolni i nikt nie ma na nich wpływu. A tak będą niewolnikami banku do koć życia i w pracy też nie podskoczą bo jak stracą pracę to bank ich wywali z mieszkania pod most. Proste! Piękny projekt ale utopijny bo to nie PiP-owski pomysł i publiczna tv zniszczy go na dzień dobry
~ młody bez M
12 miesięcy temu ocena: 83%  5
Jest dokłądnie tak jak piszesz.
~ sinuhe
12 miesięcy temu ocena: 60%  4
Brak słów. kompletna ignorancja w tym zakresie, a z pewnością w innym także.
~ Sonia
12 miesięcy temu ocena: 60%  3
To się trochę doucz - poczytaj jak to się robi we Francji, Niemczech itd
~ Fa
12 miesięcy temu ocena: 100%  2
Oj panie Stefanie - deweloperzy nie zostawią na tym projekcie suchej nitki. Przecież ten projekt wygania im z kieszeni tak minimum 2 tys zł na każdym metrze kwadratowym. Pan to zawsze uderza w korporacje i mafie polityczno urzędnicze i dlatego jest pan . skazany na porażkę. A szkoda bo pomysł to dla ludzi młodych ogromna szansa
~ Robert
12 miesięcy temu ocena: 100%  1
W latach 80-siatych adaptacje strychów dały dach nad głowa tysiącom młodych rodzin. Bardzo dobry pomysł !
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.