› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nastolatka rozpoczyna przygodę z bieganiem? Sprawdź, jak ją wspierać

› bieżące 22 dni temu    7.09.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Nastolatka rozpoczyna przygodę z bieganiem? Sprawdź, jak ją wspierać

Czasami błędnie zakładamy, że współczesne nastolatki nie są zainteresowane niczym poza swoimi telefonami i ewentualnie sobą nawzajem. Tymczasem wielu młodych ludzi ma pasje, którym są gotowi poświęcić większość wolnego czasu. Jeśli należy do nich sport – świetnie, bo to najlepsza droga do zdrowia na lata. Jeśli nie – nastolatkę warto do tego zachęcić. Jak to zrobić i jak przygotować się do jednej z najpopularniejszych obecnie aktywności fizycznych, jaką jest bieganie?

W jakim wieku można zacząć biegać?

Błędne jest czekanie z intensywną aktywnością fizyczną do momentu, aż dziecko osiągnie „odpowiedni wiek”. Wiedzą o tym doskonale rodzice maluchów, które od momentu, gdy tylko odkryją bieganie, nie chcą już poruszać się inaczej. I to właśnie tę naturalną tendencję trzeba wspierać. Można robić to w profesjonalnych ośrodkach, na zajęciach z trenerami, albo po prostu w domu czy ogródku, zachęcając dzieciaki do wspólnej zabawy ruchowej, takiej jak berek czy gra w piłkę. Jeśli zapał do biegania nie przejdzie z wiekiem, żadne przygotowanie do rzetelnego joggingu nie będzie właściwie potrzebne.

Motywacja do biegania dla nastolatki

Zachęcanie nastolatki do biegania to delikatna kwestia. Nawet jeśli dziewczyna boryka się z nadwagą, na pewno nie pomoże wytykanie jej mankamentów wyglądu – to szybsza droga do depresji niż do czerpania radości ze sportu. O wiele cenniejsza jest motywacja wewnętrzna – czyli zwrócenie uwagi na korzyści zdrowotne i wytwarzane podczas biegu endorfiny. A jeśli, w celu zaopatrzenia się w ubrania do joggingu, odwiedzisz z nastolatką oferujący ciekawe wzory i fasony sklep bieganie już na starcie będzie przyjemniejsze.

Prędkość czy dystans – co liczy się na początku?

Nastolatki mają tendencję do udowadniania światu swoich możliwości. Istnieje więc ryzyko, że świeżo upieczona biegaczka będzie chciała przede wszystkim pochwalić się wynikami w mediach społecznościowych – doskonałym czasem czy długim dystansem. Żadne z tych podejść nie jest dobre – od joggingu do wyścigów daleka droga. Najpierw trzeba potrenować beż żadnych konkretnych założeń, aby zobaczyć, jakie odległości i prędkości są faktycznie osiągalne bez przeciążania się – to może doprowadzić do szybkiego zniechęcenia.

Odpowiedni strój dla młodej biegaczki

Odzież do biegania dla nastolatki nie różni się od tej dla dorosłej osoby – oczywiście poza rozmiarem. Powinna być oddychająca, odprowadzająca pot, niekrępująca ruchów i niepowodująca podrażnień. Dla nastolatki spore znaczenie może mieć też wygląd ubioru. To dlatego podczas pierwszego zaopatrzenia szafy młodej joggerki, warto kupić strój do biegania damski ATTIQ, charakteryzujący się ciekawymi zestawieniami kolorystycznymi i nowoczesnym wzornictwem, a do tego świetnie spełniający swoje zadanie.

Przydatne akcesoria biegowe

Poza samą odzieżą (czyli koszulką, legginsami, bluzą czy skarpetami), warto zaopatrzyć się również w kilka gadżetów bardzo przydatnych podczas biegania niezależnie od stopnia zaawansowania. Jeśli jogging odbywa się przy niższych temperaturach, ale nadal jest za ciepło na bluzę, świetnym rozwiązaniem są rękawki biegowe. Ponieważ w chłodniejsze dni najszybciej ziębną peryferyjne części ciała, rozsądnym wyborem okażą się również rękawiczki (sprawdź opcje na https://attiq.net/85-rekawki-biegowe-i-rekawiczki). Na bieganie nocą, wieczorem, rano, ale także przy zachmurzeniu lub w sąsiedztwie ulicy, warto wyposażyć się w lampkę lub pas/kamizelkę z LEDami albo odblaskami. Drobne przedmioty (klucze, słuchawki, telefon) wygodnie pomieści pas biegowy. Latem nieodzowna jest ochrona głowy – najlepiej sprawdza się klasyczna czapka z daszkiem. Zwłaszcza do biegania w lesie dobrze jest założyć okulary ochronne zapobiegające wpadaniu do oczu małych owadów czy pyłu.

Sztuka biegania – do kogo udać się po poradę?

Ze wsparciem młodej biegaczki, czy wręcz zarażeniem jej pasją do sportu, nie będą mieli problemu rodzice, którzy sami uprawiają jogging. Jeżeli jednak nastolatka jest zdana sama na siebie, lepiej przy pierwszych biegach skorzystać z pomocy specjalisty – np. trenera personalnego lub fizjoterapeuty, który pokaże prawidłową technikę i powie, na co zwracać uwagę, aby uniknąć kontuzji. Pamiętaj również, że dzieci naśladują nasze czyny, nie słowa. Jeśli więc chcesz zachęcić córkę do ruchu, należy zacząć od siebie. Rodzinne bieganie nie tylko poprawi zdrowie was wszystkich, ale też przyczyni się do utrwalenia łączących was więzi o wiele skuteczniej, niż wspólne oglądanie serialu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.