› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Najstarszy dąb w naszym regionie – Dąb Bażyńskiego

› region ponad rok temu    14.08.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 6 ocen 6 / 83%
A A A
Najstarszy dąb w naszym regionie – Dąb Bażyńskiego fot. Mateusz Milanowski / wysoczyzna.pl

Dąb Bażyńskiego w Kadynach jest najbardziej rozpoznawalnym pomnikiem przyrody na Wysoczyźnie Elbląskiej. Raz, ze względu na wiek, a drugi powód to zapewne miejsce w którym znajduje się - przy głównej drodze w miejscowości.

Dąb Bażyńskiego ma około 700 lat, czyli jest starszy od popularnego Dębu Bartek. Z kolejnych ciekawych danych należy wspomnieć jego obwód, który sięga prawie 10 metrów (9,9 metra) oraz wysokość – 25 metrów. Ze względu na wiek drzewa, zapisało ono w sobie niejedno zawirowanie historyczne. Dowodem na to, że obecny Dąb Bażyńskiego był ważnym obiektem świadczy chociażby fakt iż jego nazwa była wielokrotnie zmieniana. I tak można wymienić m.in. nazwy: Dąb Królewski, 1000-letni Dąb Niemiec, Dąb Kadyn, czy też Dąb Odrodzenia Polski.

Ostatnia nazwa wzięła się od Johannesa von Baysen, znanego jako Jana Bażyńskiego. Johannes von Baysen był m.in. przywódcą opozycji antykrzyżackiej, uczestnikiem wojny trzynastoletniej i pierwszym gubernatorem Prus. Z kolejnych ciekawostek warto wspomnieć uznanie cesarza Wilhelma II dla ów dębu. Podobno kazał wybudować w pobliżu strażnicę, skąd strażnik obserwował drzewo dbając o jego bezpieczeństwo.

Kadyny i okolica to miejsce, gdzie możemy znaleźć wiele znakomitych pomników przyrody. I tak w pobliżu Dębu Bażyńskiego również znajdują się wyjątkowe drzewa w wieku około 300-350 lat, jednak żadne z nich nie jest tak monumentalne i zwracające uwagę na siebie, jak Dąb Bażyńskiego.

Stan zdrowotny drzewa można określić na średni. Niestety ma duży stopień wypróchnienia oraz duże ubytki pnia i korony. Posiada również głębokie dziuple. O ile przed szkodliwym działaniem ptactwa udało się zabezpieczyć drzewo, o tyle poważniejszym problemem jest lokalizacja głównej drogi w jego pobliżu.

Nie da się jednak ukryć, że właśnie ta lokalizacja wpłynęła na to, że drzewo jest tak rozpoznawalne. Można powiedzieć, że Dąb Bażyńskiego jest przepustką do Rezerwatu Przyrody Kadyński Las.

 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (6)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ makarys
    ponad rok temu ocena: 40%  6
    sorry nie znam historii Kadyn ale czy ta droga koło tego dębu biegła tamtędy "od zawsze" czy jest tam niedawno położona? bo jeśli niedawno to ktoś nie pomyślał sensownie o historycznym drzewie! a może by tak pomyśleć o przełożeniu kawałka tej drogi trochę dalej od drzewa?
    ~ alvaro
    ponad rok temu ocena: 43%  5
    Do BR co prawda w oczy kole? Twoje sensowne teksty można policzyć na palcach jednej ręki za to te sensacyjne (w złym sensie ofc) to już idą w setki. I nie ma się co wypierać bo wiesz że to prawda. Spójrzmy prawdzie w oczy - do dziennikarza z prawdziwego zdarzenia to ci baaardzo daleko. I co, cenzor usunie mój komentarz?
    ~ kowalski
    ponad rok temu ocena: 43%  4
    a u was w tym Elbląg net to ktoś pracuje czy wszyscy na urlopach ???a może Elbląg jest tak ciekawym miastem że nie ma o czym pisać ???
    ~ Bartłomiej Ryś
    ponad rok temu ocena: 20%  3
    @alvaro - tragedią jest to, co wypisujesz w komentarzach.
    ~ alvaro
    ponad rok temu ocena: 50%  2
    Jak wcześniej bywały urlopy to chociaż były ze 3 teksty pewnie wcześniej przygotowywane a teraz nie ma nic... Tyle was tam jest że nie uwierzę, że nagle wszyscy wzięli wolne i przestali pisać. Ktoś musi czuwać na posterunku. Bo co będzie, jak ktoś zadzwoni z sensacją a red. poniżej jej nie opisze? Toż to by była tragedia...
    ~ Bartłomiej Ryś
    ponad rok temu ocena: 11%  1
    Urlopy.
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.