› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Najpopularniejsze metody szyfrowania danych

› biznes 11 miesięcy temu    11.10.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Najpopularniejsze metody szyfrowania danych

Zarówno w przypadku zwykłych użytkowników, jak i firm funkcjonujących w sektorze IT niezwykle ważną kwestią jest bezpieczeństwo w sieci. Według badań ekspertów z firmy Gartner, na zabezpieczenia przed wykradaniem informacji w 2021 roku zostanie wydanych nawet 150 milionów dolarów. Szyfrowanie danych jest jedną z najczęściej stosowanych form ochrony. Jakie są najpopularniejsze metody?

Jak działa szyfrowanie danych?

Zanim przejdziemy do wymienienia najpopularniejszych metod w przypadku szyfrowania danych, warto dowiedzieć się, na czym tak właściwie polega ten proces.

Szyfrowanie danych jest sposobem na zmianę tekstu otwartego, czytelnego dla użytkownika w kryptogram, czyli niezrozumiały ciąg znaków. Dzięki temu pliki znajdujące się na komputerze lub w chmurze oraz przesyłane między użytkownikami wiadomości, są nieczytelne dla postronnych osób, które uzyskały do nich dostęp w niepowołany sposób. Szyfrowanie danych gwarantuje, że treści te może odczytać wyłącznie ten użytkownik, do którego zostały wysłane lub mu je udostępniono.

To wszystko dzieje się za pomocą złożonych algorytmów, które służą zarówno do zaszyfrowania, jak i odszyfrowania danych za pomocą klucza, który dostarcza nadawca wiadomości. Dzięki temu osoba niepowołana otwierając plik, widzi wyłącznie chaotyczną tablicę bajtów. Właśnie dlatego informacje pozostają prywatne i poufne, i to niezależnie od tego, czy są przechowywane na dysku, czy przesyłane.

Najpopularniejsze metody szyfrowania

Pierwszą metodą jest potrójny DES. Niestety zabezpieczenia zwykłej odmiany Data Encryption Standard zostały rozszyfrowane przez hakerów i nie chroniły już skutecznie użytkowników. W związku z tym, stworzono potrójną wersję tej metody szyfrowania.

Jak działa DES? Metoda szyfrowania wykorzystuje trzy indywidualne klucze, każdy po 56 bitów. Ich całkowita długość wynosi 168 bitów, jednak za najbardziej skuteczną wskazuje się odmianę 112-bitową. Aktualnie ten sposób jest zastępowany przez standard AES – Advanced Encryption Standard.

AES – Advanced Encryption Standard

Advanced Encryption Standard jest najbardziej wydajny w wersji 128-bitowej. AES wykorzystuje również klucze 192- i 256-bitowe do celów intensywnego szyfrowania.

Jak wspomniano wcześniej, AES wypiera standard DES, gdyż jest on odporny na wszystkie zwykłe ataki. Jedyne zagrożenie stanowią próby wykradnięcia informacji przy użyciu wszystkich możliwych kombinacji w szyfrze 128-, 192- czy 256-bitowym.

RSA – Rivesta Shamira Adlemana

RSA to jedno z najpopularniejszych standardów szyfrowania, które jest stosowane w sieci. Co różni go od triple DES i AES? Polega na stosowaniu pary kluczy – jednego do zaszyfrowania i drugiego do odszyfrowania. Dzięki temu hakerzy, którzy chcą odszyfrować wiadomości lub pliki, muszą poświęcić na to wiele czasu.

Jakie są inne sposoby na zabezpieczenie danych?

Szyfrowanie nie jest jedynym sposobem na to, żeby zabezpieczyć dane. Skuteczną ochroną przed cyberzagrożeniami jest regularne wykonywanie backupu danych i tworzenie kopii zapasowych. Dzięki nim ważne dane firmowe nie zostaną uszkodzone ani utracone w wyniku ataku, kradzieży czy innych zdarzeń losowych.  Kopia zapasowa, zawierająca poufne dane firmowe, jest przechowywana w innym miejscu niż siedziba przedsiębiorstwa. W związku z tym, hakerzy nawet po złamaniu zabezpieczeń lokalnych nie są w stanie całkowicie przejąć kontroli nad posiadanymi informacjami.

Kopia zapasowa – kto oferuje backup danych dla firm?

Backup danych dla firm jest częścią oferty takich dostawców, jak na przykład Comarch lub INEA. Dostawcy działają na terenie naszego kraju i oferują kompleksowe usługi dla biznesu, w tym backup danych dla firm. W przypadku Comarchu i INEA można liczyć na atrakcyjną ofertę dostosowaną do potrzeb firmy. Co sprawia, że warto zdecydować się na jedną z tych dwóch ofert?

Powodem mogą być nie tylko zaawansowane rozwiązania technologiczne wykorzystywane przez dostawców, ale także lokalizacja i dostępność. Tutaj przewagę ma INEA. INEA Data Center jest zlokalizowane w podpoznańskim Wysogotowie, blisko węzła komunikacyjnego. Specjalnie dostosowana infrastruktura jest chroniona zarówno z zewnątrz, jak i w wewnątrz, w systemie 24/7/365. Przechowywanie kopii zapasowych w profesjonalnym środowisku Data Center będzie na pewno dobrym wyborem.

Backup danych dla firm INEA jest najlepszą metodą zabezpieczenia danych przed ich utratą lub uszkodzeniem, a także atakami hakerskimi. Umożliwia tworzenie kopii zapasowych serwerów oraz maszyn wirtualnych i nie tylko. Dostęp do danych możliwy jest z każdego miejsca na świecie, a do tego z backupu może korzystać nieograniczona liczba użytkowników. Ważne jest to, że dane szyfrowane są za pomocą protokołu SSL, co wpływa na ich bezwzględne bezpieczeństwo.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.