› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Na Starym Mieście w Elblągu wkrótce staną dwie ławki solarne

› inwestycje miejskie ponad rok temu    25.12.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Na Starym Mieście w Elblągu wkrótce staną dwie ławki solarne fot. Seedia.city (zdjęcia po lewej stronie) / Andrzej Demczuk (zdjęcie po prawej stronie)

Na Starym Mieście w Elblągu wkrótce staną dwie ławki solarne ze stojakami na rowery. Pojawiły się w naszym mieście na początku tego tygodnia. Jedna z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie fontanny na placu katedralnym, a druga na bulwarze Zygmunta Augusta (pomiędzy mostami Dolnym a Górnym). W dalszym ciągu (noc z 24 na 25 grudnia 2019 r.) pozostają zapakowane (zafoliowane). 

Wiele wskazuje na to, że są to ławki typu SEEDiA Urban, których producentem jest firma z Krakowa. Takie ławki wyposażone są w dwa wyjścia USB, dzięki którym można naładować urządzenie mobilne, takie jak telefon, tablet czy laptop. Ławka zapewnia również bezpłatny transfer Wi-Fi. To na wypadek sytuacji, kiedy potrzebujemy połączenia z internetem, a nie chcemy obciążać własnego transferu komórkowego. Taka funkcja wydaje się szczególnie użyteczna w przypadku turystów. Inteligentne ławki są ekologiczne – nie potrzebują zewnętrznego zasilania. Wbudowane akumulatory ładowane są przez moduły solarne. Z ławki można korzystać zarówno w dzień, jak i nocą.

Inteligentna ławka SEEDiA Urban to przede wszystkim funkcjonalność. Z połączenia nowoczesnych funkcji i niezbędnych w siatce miejskiej elementów: stopka na rowery i seidziska, powstał wzór nadający się doskonale do miejsc użyteczności publicznej – parków, placów miejskich, deptaków. Wysokiej jakości, odporne na zniszczenie materiały są jej dodatkowym atutem. 

– informuje producent. 

Poza unowocześnianiem polskich miast, projekt SEEDiA wart jest też uwagi jeszcze z jednego powodu. W dobie zagrażającego nam blackoutu, gdy co wakacje media informują o możliwych przerwach w dostawach prądu, argument, że latarnie i ławki byłyby uniezależnione energetycznie od dostawców prądu jest z pewnością nie do przecenienia 

– zauważa portal Innpoland.pl.

Więcej informacji na temat działalności przedsiębiorstwa SEEDiA możecie przeczytać w artykule

Tego typu ławka znajduje się już w Gronowie Elbląskim (zobaczcie). Została zakupiona w ramach zadania pod nazwą „Przebudowa ciągu pieszego – deptaka rekreacyjnego w Gronowie Elbląskim.” Jest wyposażona w drewniane oparcie oraz panel słoneczny o mocy 80 W. Nie wiemy, ile kosztowała sama ławeczka. Całkowity koszt zrealizowanego w Gronowie Elblaskim zadania zamknął się w kwocie  119 878,86 zł (kwota dofinansowania wyniosła 76 278,00 zł.  Zadanie zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2019 r.

Ile to nas kosztowało?

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia "Łączy nas turystyka" wyniósł 50 tys. zł. Nasze miasto pozyskało na ten cel 16 tys. zł dotacji z samorządu województwa. Całe zadanie będzie nas zatem kosztowało 34 tys. zł (50 tys. – 16 tys. zł). Za te pieniądze elbląski samorząd zakupił dwie ławki solarne ze stojakami na rowery. To nie wszystko. W ramach tego samego zadania wkrótce na ulicach Stawidłowej, Kościuszki oraz w Bażantarni pojawią się samoobsługowe stanowiska do naprawy rowerów

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Anty
ponad rok temu ocena: 33%  4
Ile im dajecie? Tydzień? Dwa? Zaraz jakiś patolek z Tatrą w śmierdzącej łapie krzyknie "Olimpia to pany, Elbląg to potęga" a potem j*b butelką w ławkę i na dobitkę kopniaka. Mam nadzieje, że te ławki mają jakieś zabezpieczenia na patolkę - np. jakieś "kopnięcie" prądem 1000V. Wtedy patolek tchórzliwie nie ucieknie i policja będzie mogła spokojnie zabrać jego "ścierwo" z ulicy i zawieźć, gdzie trzeba.
~ cccb
ponad rok temu ocena: 50%  3
Zaraz elbląska patologia uszkodzi w tych ławkach gniazda USB i porysuje panele solarne.
~ Anty lewak
ponad rok temu ocena: 60%  2
Obstawiamy kiedy zostanie zdewastowana? Zaraz jakiś gimbus zostawi swój bzdetny napis.
~ ERROR CCTV
ponad rok temu ocena: 60%  1
No i tradycyjnie już kamery miejskiego monitoringu wandala nie wykryją
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.