› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Na operację zaćmy czeka się u nas 2,5 roku. W Czechach można zrobić ją "od ręki", ale...

› bieżące ponad rok temu    22.07.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Na operację zaćmy czeka się u nas 2,5 roku. W Czechach można zrobić ją  fot. internet

W naszym województwie na operację zaćmy, schorzenie nękające ogromną rzeszę starszej części społeczeństwa, czeka się 2,5 roku. Można oczywiście zrobić ten zabieg prywatnie, ale trzeba wówczas zapłacić od 2 do nawet 5 tysięcy złotych. Można także skorzystać z tzw. ustawy transgranicznej i usunąć zaćmę np. w Czechach. Zabieg jest wówczas refundowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia.

 

Na operację zaćmy w naszym kraju czeka obecnie 500 tysięcy zazwyczaj starszych osób. Czeka w sensie dosłownym, gdyż średni czas oczekiwania na zabieg wynosi w Polsce 3,5 roku. Są regiony, w których jest krótszy – jak np. województwo warmińsko-mazurskie, gdzie oczekiwanie wynosi „tylko” wspomniane już 2,5 roku.

 

Pewnym rozwiązaniem, przynajmniej dla niektórych pacjentów jest skorzystanie z ustawy transgranicznej, która daje możliwość skorzystania z usług medycznych poza granicami Polski. Są one refundowane (po przedłożeniu rachunków) przez NFZ, pod warunkiem, że należą one do pakietu tych świadczeń, które są w Polsce zagwarantowane ustawowo.

 

Refundowany jest sam zabieg, a także wszystkie potrzebne do jego przeprowadzenia produkty lecznicze i wyroby medyczne. Refundacji nie podlegają jednak, co trzeba podkreślić, koszty pobytu. W przypadku Czech, gdzie zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest „od ręki” wynieść mogą kilka tysięcy złotych. Ta cena to dla wielu bariera nie do pokonania. Muszą więc czekać na operację w Polsce.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 3
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.