› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Na czym polega medycyna niekonwencjonalna?

› bieżące 15 dni temu    13.05.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Na czym polega medycyna niekonwencjonalna?

Medycyna niekonwencjonalna to szczególna odmiana medycyny zwana też medycyną naturalną. Jej źródłem jest tradycja ludowa, zwłaszcza indyjska i chińska. Akupunktura, ręcznie robione maści, napary z ziół, stanowiły popularne działania lecznicze, zanim rozwinęła się medycyna tradycyjna.

Medycyna niekonwencjonalna oparta jest na zasadzie utrzymania równowagi i bilansu. Łączy się z psychiką oraz z wprowadzeniem stanu spokoju ducha. Osoby zajmujące się medycyną naturalną duży nacisk kładą na budowanie relacji z pacjentem. Uważają, że choroby nie współgrają z samym człowiekiem, są czymś odrębnym. Szukają więc źródła choroby w psychice, w duchu oraz w samym ciele.

Wprawdzie medycyna niekonwencjonalna budzi wiele kontrowersji wśród lekarzy medycyny tradycyjnej, ale wiele naturalnych metod leczenia często ją wykorzystuje.

Najpopularniejsze metody leczenia
niekonwencjonalnego

Do najpopularniejszych niekonwencjonalnych metod leczenia należą:

 • Bioenergoterapia
 • Akupunktura (akupresura)
 • Aromaterapia
 • Homeopatia
 • Wizualizacja
 • Ziołolecznictwo
 • Kręgarstwo (chiropraktyka)
 • Irydologia
 • Ortopatia
 • Litoterapia
 • Urynoterapia

Dużą zaletą medycyny niekonwencjonalnej jest położenie nacisku na zapobieganie chorobom, a nie leczenie, podczas gdy medycyna tradycyjna interweniuje, gdy choroba już się rozpoczęła. Medycyna naturalna zachęca pacjentów do wizyt, oraz do profilaktyki zapobiegającej wystąpieniu danej choroby.

Medycyna naturalna oparta jest przede wszystkim na naturalnych, nieinwazyjnych, niemodyfikowanych sposobach leczenia i łagodzenia różnych dolegliwości. Osoby zajmujące się medycyną naturalną całkowicie odrzucają wszelkie wyroby farmaceutyczne i zastępują je samodzielnie przyrządzonymi maściami, naparami, syropami, ziołami. Ich wiedza oparta jest na dawnych wierzeniach ludowych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Medycynę niekonwencjonalną wykorzystuje się w leczeniu bólu, niepłodności, stanów zapalnych, żylaków, astmy, chorób zatok. Często słyszy się o medycynie naturalnej jako skutecznej terapii chorób nowotworowych.

Ajurweda

Na pewno wielu z nas słyszało o ajurwedzie. Ajurweda to indyjska medycyna naturalna, nazwa ta pochodzi od połączenia dwóch słów: ajur i veda (życie i nauka). To źródło wiedzy o ludzkim ciele, duszy, umyśle i zmysłach.

Istotą ajurwedy jest zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie, oczyszczanie organizmu z toksyn. Dzięki temu poprawia się odporność organizmu i samopoczucie. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.