› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Na co zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne?

2 miesiące temu    29.11.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Na co zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną w domu bądź w firmie chcemy zyskać gwarancję znacznych oszczędności na rachunkach za energię elektryczną i to przez długie lata. W tym celu konieczne jest baczne przyjrzenie się kilku istotnym parametrom technicznym dotyczącym komponentów tworzących instalację, w tym przede wszystkim panelom słonecznym. Zatem na co zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Moduły fotowoltaiczne to jedne z najważniejszych komponentów tworzących instalacje fotowoltaiczne. Odpowiadają one za przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną, która następnie trafia do inwertera, gdzie przekształcana jest w prąd o odpowiednich właściwościach. Ze względu na ogromne znaczenie, jakie panele fotowoltaiczne odgrywają dla fotowoltaiki, warto zrobić dokładne rozeznanie na rynku i wybrać najlepsze moduły PV. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

  • Moc paneli fotowoltaicznych - przy zakupie paneli fotowoltaicznych należy uwzględnić zapotrzebowanie na energię elektryczną i dopasować do niej odpowiednią moc paneli.
  • Sprawność paneli fotowoltaicznych - określa maksymalną wydajność paneli, czyli to, ile energii można z nich wytworzyć.
  • Trwałość - czyli żywotność paneli fotowoltaicznych. Wskazuje, jak długo panele będą działać bez zarzutu, po czym ich wydajność spadnie o minimum 80%. Zazwyczaj jest to okres około 25 lat.
  • Producent paneli fotowoltaicznych - wybierając panele wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej warto wybierać produkty sprawdzonych marek, które cieszą się dobrą renomą i uznaniem klientów.
  • Gwarancja - panele fotowoltaiczne powinny zostać objęte gwarancją, która może obejmować okres od 10 do 25 lat. Im dłuższa gwarancja producenta, tym większa szansa, że ogniwa fotowoltaiczne będą działać bezawaryjnie przez długie lata.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Zakup paneli fotowoltaicznych wymaga również dokładnego przemyślenia ich rodzaju. Na rynku dostępne są następujące typu paneli:

  1. Panele monokrystaliczne - wysoka wydajność paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych w granicach 17-23% sprawia, że są to najczęściej wybierane rodzaje paneli, szczególnie w przypadku posiadania niezbyt dużej powierzchni, na której może być zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Są one wykonane z monokryształu krzemu, posiadają czarną bądź ciemnogranatową barwę, a także wyższą cenę niż panele polikrystaliczne.
  2. Panele polikrystaliczne - są mniej wydajne od paneli monokrystalicznych, lecz przy tym tańsze. Do wytworzenia tej samej ilości energii elektrycznej potrzeba ich znacznie więcej niż paneli monokrystalicznych, dlatego lepiej sprawdzą się w przypadku większej dostępnej powierzchni pod instalację fotowoltaiczną.
  3. Panele amorficzne, zwane także jako cienkowarstwowe, to panele które można elastycznie zamontować na różnych powierzchniach. Charakteryzuje je jednak dość niska wydajność w stosunku do pozostałych rodzajów paneli słonecznych.

Interesuje Cię temat paneli fotowoltaicznych? Aktualności oraz inne informacje z zakresu fotowoltaiki znajdziesz na portalu https://e-energia.pl/.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.