› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Możesz uratować komuś życie. Pobierz wymaz

› bieżące ponad rok temu    26.11.2014
Paweł Makowski
komentarzy 0 ocen 12 / 100%
A A A
Możesz uratować komuś życie. Pobierz wymaz fot. Paweł Makowski

Ruszyła akcja „Dwa wymazy i do bazy”. Dziś (26.11) i jutro w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Grunwaldzkiej 137 każdy może zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych. Decyzja o rejestracji powinna być jednak przemyślana.

Ogólnopolska akcja Fundacji DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska), mająca na celu zwiększenie świadomości ludzi odnośnie zachorowań na raka krwi, rusza po raz kolejny. Elbląska PWSZ po raz drugi zorganizowała akcję, podczas której osoby, utwierdzone w przekonaniu, że chcą zostać dawcami szpiku, mogły się zarejestrować w specjalnej bazie. Oprócz wypełnienia stosownego formularza, od każdego pobierany jest wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Organizacją akcji zajęła się Małgorzata Kromka, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Nie jest to jej pierwsza tego typu akcja. Jeszcze w technikum organizowała „Górę Grosza”. Pytana o to, czy jej zdaniem ludzie są skorzy do pomocy, czy raczej trzeba ich do tego zachęcać, odpowiedziała: - To w sumie zależy od natury człowieka. Ludzie boją się mitów, związanych z byciem dawcą (np. dotyczących warunków, w jakich odbywa się pobieranie szpiku i jego ilości czy związanych z pobieraniem komórek macierzystych z krwi – przyp. red.). Kiedy jednak przyjdą i porozmawiają z nami, staramy się rozwiać ich wątpliwości. Bardzo ważne jest w ogóle to, by mieć chęci i zapał do organizacji tego typu akcji, chęć niesienia pomocy.

Czy każdy może zostać dawcą? Okazuje się, że nie. – Osoby, które w ostatnim czasie były przeziębione oczywiście mogą zostać dawcami, jednak na pewno dawcą, mimo najszczerszych chęci, nie może zostać osoba, która cierpi na jakąś chorobę krwi. Lista chorób, dyskwalifikujących kogoś jako dawcę, jest dość długa. Warto w tym miejscu wymienić takie jak: choroba Creutzfeldta-Jacoba, choroby nowotworowe czy zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, jednak już żółtaczka pokarmowa nie wyklucza potencjalnego dawcy. Może się też zdarzyć sytuacja, ż przyjdzie do nas kobieta w ciąży. Pytamy ją wtedy, kiedy ma planowany termin porodu i pouczamy, że w czasie ciąży i pół roku po porodzie jest tak jakby zablokowana w bazie dawców, czyli we wspomnianym okresie nie będzie mogła oddać szpiku. – wyjaśnia Małgorzata Kromka.

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (0)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.