› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Mowa nienawiści zebrała krwawe żniwo. Nie żyje młody chłopak

› moda i styl życia ponad rok temu    29.02.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 18 ocen 2 / 100%
A A A
Popularni YouTube'rzy również włączają się w akcje przeciw Popularni YouTube'rzy również włączają się w akcje przeciw "Mowie nienawiści" fot. Zapytaj Beczkę #113

W ostatnim czasie bardzo dużo w Elblągu mówi się o skutkach mowy nienawiści. Do apelu radnego Wojciecha Rudnickiego dołączył m.in. Prezydent Wróblewski, ale i też inni Radni. Niestety, prelekcje, konferencje, spotkania i debaty nie do wszystkich docierają. W wyniku szkalowania i swoistej eskalacji nienawiści, młody elblążanin odebrał sobie życie. Po całym zdarzeniu jedna z osób, która go wyzywała, napisała na jego facebookowym profilu „chodzą plotki, że się powiesiłeś”.

Temat samobójstw, zwłaszcza wśród osób młodych, jest niezwykle delikatną sprawą. Z tego względu w poniższej publikacji nie użyjemy żadnych danych, które mogłyby wskazać na wspomnianego chłopaka. Fakty są takie, że, będąc uczniem elbląskiej szkoły, był szkalowany, wyzywany i poniewierany przez współrówieśników. Nie mógł dłużej tego znieść. Powiesił się we własnym domu. Miał zaledwie kilkanaście lat.

O mowie nienawiści oraz jej skutkach mówi się coraz więcej, również w polityce lokalnej. Akcję „Nie dla hejtu” rozpoczął radny Wojciech Rudnicki, który na własny koszt zamówił specjalną serię koszulek. Rozdał je wszystkim Radnym i wiceprezydentom podczas sesji Rady Miasta. Parę tygodni później na naszych łamach informowaliśmy o tym, że Prezydent Wróblewski z wielką ochotą dołączył do akcji, podobnie jak pozostali Radni.

Ale to nie koniec. Rudnicki uczestniczył w konferencji „Znienawidź Nienawiść” przy okazji której odbył się wernisaż specjalnych zdjęć.

Ale nie tylko politycy walczą z mową nienawiści. W poszczególnych elbląskich szkołach cyklicznie odbywają się specjalne debaty i spotkania, na których to nauczyciele próbują uświadomić młodzieży to, jakie są skutki „hejtu”.

Niestety, jak pokazuje powyższy przykład, nie do każdego przestrogi trafiają. Młody chłopak nie żyje i już NIC nie zwróci mu życia. Jedyny plus tej całej sytuacji jest taki, że jego przykład może być przestrogą najwyższej wartości dla tych, którzy mowy nienawiści używają i traktują ją jako „nic strasznego”.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 45

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 23
  SMUTNY
 • 7
  WKURZONY
 • 13
  BRAK SŁÓW
Komentarze (18)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ weźKOŁOiWALNIJ sięwCZOŁOdziennikarzu
ponad rok temu ocena: 50%  18
jak można użyć przy tak tragicznym wypadku sformułowania: "Jedyny plus tej całej sytuacji..."??? Chyb bardziej na miejscu byłoby: Miejmy nadzieję, że te tragiczne zdarzenie będzie przestrogą....... Niech Pan już więcej nie pisze, bo jak się poczuje rodzina, jak przeczyta, że śmierć ich dziecka to jakiś plus...
~ bądźmy bardziej empatyczni
ponad rok temu ocena: 57%  17
Panie redaktorze, jeśli Pan wiedział o gnębieniu tego chłopca to dlaczego nic Pan nie zrobił ?. Pisze Pan z pozycji osoby wszystkowiedzącej, czy sprawdził Pan te informacje, są prawdziwe żeby przekazywać je społeczeństwu jak prawdę objawioną?. Po fakcie wszyscy są mądrzy i łatwo oceniają. Woda na młyn.
~ buahahaha
ponad rok temu ocena: 67%  16
I co tępaku redaktorku, ani komentarza nie puściłeś, ani neologizmu nie usunąłeś. Masz w ogóle pojęcie co to neologizm? Współrówieśnicy, buahahahahaha, co za "elokfęcja".
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji  hejt !
~ nie lubie hipokryzji
ponad rok temu ocena: 75%  15
Sory, ale człowiek człowiekowi zgotował taki los. Żeby to zmienić, powinniśmy zacząć od siebie a nie szukać winnych "uczniów,nauczycieli", wszak to z domu wynosi się pewne zachowania.
~ Jacenty 123
ponad rok temu ocena: 77%  14
"że jego przykład może być przestrogą najwyższej wartości dla tych, którzy mowy nienawiści używają ". Jaką przestrogą i dla kogo. Przecież im o to chodziło. To hołota wychowana na prawach ucznia. Kiedyś jak dyrektor dał kopa to był od razu spokój. Teraz gówniarza nie wolo nawet bić linijką. Niestety słowami sie nie wychowa. Złodziej tez wie, ze kraść nie wolno i co z tego.
~ yataman
ponad rok temu ocena: 33%  13
wowczas hejtowany uczen popada w jeszcze wieksza depresje bo widzi ze juz wszyscy sie z niego smieja i wytykaja i wowczas moze targnac sie na zycie. to jest wlasnie prawdziwy hejt. hejt w polsce wsrod polakow i ponizanie doprowadzajace do tragedii i tym sie trzeba zajac. a nie sprowadzac muzulmanow i wmawiac ludziom ze oni sa okej.takze nie sluchajcie sie oszolomow z PO,nowoczesna bo prawdziwe problemy mamy na wlasnym podworku i skoro nikt nie potrafi ich rozwiazac to i nie poradza sobie z terrorystami islamskimi
~ yataman
ponad rok temu ocena: 40%  12
wszyscy czolowi politykierzy szczegolnie ci z PO i Nowoczesnej, od pol roku piora wam mozgi i nachalnie nakazuja abuscie wpuszczali do polski i akceptowali islamistow i terrorystow a jesli nie zgadzacie sie z tym to nazwa was hejterami. rudnicki nawet wam muzulmanke sprowadzil , muzumlanie nawet sa zapraszani do rpzedszkoli aby pranie mozgow zaczynac juz od najmlodszych lat. tym czasem z prawdziwym hejtem, nekaniem i ponizaniem mamy doc zynienia w szkolach. czesto uczniowie madrzejsi, z pasja, z normalna rodzina sa szkalowani i ponizani przez bachory z rodzin patologicznych sa okradani, wyzywani, bici i przechodza prawdziwe pieklo. nauczyciele tego nie widza lub udaja ze nie widza. jesli taki uczen poskarzy sie ojcu ze jest hejtowany i popada w depreche to jesli rodzic pojdzie z tym do wychowawcy to wychowawca debil obroci sprawe przeciwko poszkodowanemu i cala szkola bedzie takiego ucznia wyzywac od kapusiow. tak sie dzieje w podstawowkach i gimnazjach. wowczas hejtowany uczen
~ JAJnosik
ponad rok temu ocena: 33%  11
ludzie co Wy pitolicie, jakich sprawców??? Pokażcie mi klasę w której młodzież nie obrzuca sie wzajemnie obelgami i nie "jeżdzi" po sobie....czy to jest powód do samobójstwa??? A gdzie więzi rodzinne,..może tu trzeba szukać problemu. Szkoda życia młodego człowieka ale nikt tu nie mówi o jakiejś nagonce na jego osobę, nagonce większej niz ta występująca w każdej klasie w każdej szkole w polsce i chyba nie tylko...uszanujcie pamięć zmarłego i nie komentujcie głupio.
~ Współczujący
ponad rok temu ocena: 43%  10
W tym przypadku była ewidentna nagonka na jedną osobę...
~ otto
ponad rok temu ocena: 67%  9
pewnie policja już zatrzymała sprawców ataków i trafią do poprawczaka .
~ ????
ponad rok temu ocena: 56%  8
Hejtu używają rownież dorośli ludzie.nie zwalajmy winy tylko na mlodzież.Wystarczy popytać w szkołach jak są "hejtowani"i poniżani przez niektórych nauczycieli.
~ Ogromny smutek
ponad rok temu ocena: 84%  7
Za DUŻO WOLNO takiej niewychowanej młodzieży. Nie szanują kolegów, ludzkiego życia. I tacy mają być za kilka lat rodzicami? Kogo wychowają? Brakuje słów na to do czego doszło!!!
~ Michał
ponad rok temu ocena: 67%  6
Każda katastrofa zaczyna się od słowa...... Czy na prawdę musimy to robić? Czy na prawdę musimy psuć życie innych słowem? Strasznie smutne, a jeszcze gorsze jest to, ze takich przypadków jest więcej.....
~ GOŚĆ
ponad rok temu ocena: 84%  5
Znałam chłopaka z mojej byłej szkoły rok młodszy, przykład jak nawet głupia młodzież doprowadzić może do takiego stanu chociaż jestem rok strasza o rok jestem za tym by wróciło ostrzejsze wychowanie w szkołach ktos musi takich ludzi ustawic i pokazac gdzie ich miejsce oraz widziałam post dziewczyny na własne oczy ktoś musi odpowiedzieć za jego śmierć a nie wszystko w ciszy będzie zatarte.
~ czytelnik+
ponad rok temu ocena: 31%  4
O samobójstwach, zwłaszcza młodych ludzi, w ogóle się nie pisze. To od zawsze była naczelna zasada w mediach. A dlaczego? Autor słyszał o czymś takim jak efekt wertera? Czy weźmie część odpowiedzialności na siebie,jeśli kolejna osoba pod wpływem publikacji targnie się na własne życie?
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 36%  3
Trudno nie słyszeć, zwłaszcza, że efekt był opisywany już w latach 70. Korzystam z raportu Światowej Organizacji Zdrowia i jej zaleceń dla dziennikarzy.
~ jacek
ponad rok temu ocena: 38%  2
Pani Wałęsa i pani Krzywonos popisały się wczoraj, pięknym słownictwem. Pewnie prosto z kościoła na wiec. Czego można wymagać od młodzieży, skoro starsi niby ułożeni, dają piękny przykład.
~ czytelnik
ponad rok temu ocena: 73%  1
Rysiu??? Plus??? Każdy wg ciebie plus śmierci młodego chłopaka przez bandę młodych debili jest minusem.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.