› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Mobilne wersje stron internetowych w Elblągu nie istnieją. Dlaczego?

› bieżące ponad rok temu    5.05.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 7 ocen 7 / 71%
A A A
Mobilne wersje stron internetowych w Elblągu nie istnieją. Dlaczego? fot. elblag.net

Smartfony, tablety, małe komputery przenośne – te urządzenia już na stałe weszły do naszego codziennego życia. Niestety, nadal operatorzy nie raczą nas tanim internetem w telefonie, więc strony mobilne (czyli dostosowane do urządzeń przenośnych) są na wagę złota.

Sprawdziliśmy elbląskie witryny pod tym kątem. Czy elbląskie serwisy internetowe, strony Urzędów, Sądów i innych instytucji oferują strony przystosowane do urządzeń mobilnych?

Wszystkie strony urzędowe nie posiadają mobilnych wersji stron internetowych. Jednak elblag.eu, port.elblag.pl oraz uselblag.pl, czyli odpowiednio strona Urzędu Miejskiego, Portu Elbląskiego oraz Urzędu Skarbowego są w miarę przejrzyste. Na dużym wyświetlaczu (tablet) nie ma zbyt dużych problemów z ich zwiedzaniem. Czasem wyłącznie trzeba powiększyć tekst, aby odczytać mniejszą czcionkę.

Wśród elbląskich mediów nasz portal, Info Elbląg oraz PortEl mają wersje mobilne swoich stron. Dziennik Elbląski oraz Elblag24 w dalszym ciągu nie uruchomiły mobilnych wersji. DE, podobnie jak w/w strony, można śmiało przeglądać na większym telefonie. E24 jest niewygodny i nieintuicyjny, często zamiast kliknąć w link trafiamy w reklamę.

Strona elbląskiego oddziału ZUS również nie oferuje wersji mobilnej. Tekstu jest dużo, więc powiększanie strony jest obowiązkowe. Całkiem sprawnie działa natomiast wersja strony ZUS dla osób niepełnosprawnych. Zwiększony kontrast, powiększony tekst, wybrane najważniejsze funkcje – trudno cokolwiek zarzucić w tej materii.

Rozkładu autobusów miejskich oraz autobusów PKS również nie sprawdzimy poprzez specjalnie przygotowaną mobilną stronę. W obu przypadkach musimy męczyć się z klikaniem w małe przyciski, więc szybkie sprawdzenie czy za 10 minut mamy autobus w ogóle nie wchodzi w grę. Duży minus, ponieważ akurat obie witryny powinny być przystosowane do urządzeń mobilnych.

Strony Światowidu oraz Muzeum również nie posiadają wersji mobilnych. Są jednak na tyle przejrzyste, że nawet na mniejszym ekranie nawigacja po nich nie sprawia problemu.

No i strona elbląskiego oddziału WORD. Wersji mobilnej brak. Totalny nieład na stronie, główny slider jest rozjechany, teksty i informacje wyświetlają się jedna na drugiej. Nawet na dużym tablecie (10 cali) obsługa strony jest koszmarem. Żadne z tych problemów nie występują, jeżeli korzystamy z pełnej wersji serwisu. Jest to bardzo zła wizytówka całego oddziału.

Jak widać w dalszym ciągu, pomimo rozwoju urządzeń i sieci, wiele instytucji i urzędów nie idzie z duchem czasu. Patrząc na ogólnopolskie strony internetowe widać, że większość z nich ma wersje mobilne. Dlaczego nie ma tego u nas? Cóż, najwidoczniej, zgodnie z „elbląskim” przysłowiem, Elbląg to miasto starych ludzi i takie udziwnienia jak strony mobilne rzeczą potrzebną nie są.

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 0
      ZASKOCZONY
    • 0
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 0
      SMUTNY
    • 0
      WKURZONY
    • 0
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (7)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ elblążanin
    ponad rok temu ocena: 71%  7
    Lepiej popatrzcie na waszą stronę elblag.net. Żadne linki do waszych stron mobilnych nie działają. Obojętnie do jakiego działu kieruje link i tak zawsze pokazuje się strona główna. Beznadziejnie! Zamiast pisać o innych, skupcie się na sobie...
    ~ Gepard
    ponad rok temu ocena: 60%  6
    autor ma fajną pasje: pisze artykuł pod gotową tezę i potem w zaparte broni tej tezy w komentarzach, inteligentnych ludzi nie denerwują ludzie o innych poglądach panie Ryś
    ~ mobileMPK polecam
    ponad rok temu ocena: 50%  5
    Jeśli chodzi o rozkład jazdy komunikacji miejskiej , wystarczy pobrać na smartfon aplikację mobileMPK, aplikacja zawiera co jakiś czas aktualizowane wszystkie rozkłady komuikacji miejskiej w całej Polsce, w tym też i Elblag jest.
    ~ szczery
    ponad rok temu ocena: 71%  4
    sami macie g.....ą namiastkę mobilnej wersji a czepiacie się innych...
    ~ nick
    ponad rok temu ocena: 80%  3
    rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Elblągu jest dostępny w wersji mobilnej za pośrednictwem aplikacji myBus online - szkoda że autor nie zbadał tematu dokładnie i rzetelnie!!!
    ~ b4r
    ponad rok temu ocena: 50%  2
    Dokładnie aplikacje są dużo wygodniejsze w użyciu. Przeglądanie stron www, w okrojonej wersji mobilnej to porażka.
    ~ Bartłomiej Ryś
    ponad rok temu ocena: 0%  1
    Po co mi apka jak mam stronę?
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.