› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Mistrzostwa w przyrządzaniu ślimaków. W jury Mariola i Grzegorz Skalmowscy z podpasłęckiego Krasina

› biznes 10 miesięcy temu    19.03.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 8 / 100%
A A A
Mistrzostwa w przyrządzaniu ślimaków. W jury Mariola i Grzegorz Skalmowscy z podpasłęckiego Krasina  fot. Dzięki uprzejmości Kredens Smaku - Catering Dietetyczny

Mariola i Grzegorz Skalmowscy to twórcy Snails Garden, pasjonaci sztuki kulinarnej propagującej ideę powrotu ślimaków na polskie stoły. Byli członkami jury VIP w  II Mistrzostwach Polski w Przyrządzaniu Ślimaków i Owoców Goji. 

Ślimaki mają szansę stać się kulinarną marką  Warmii i Mazur. To nasz region przoduje pod względem pozyskania tego specjału z natury w Polsce. Ponadto za sprawą firmy Eko Snails Garden z  Krasina, koło Pasłęka, zajmującej się ich produkcją od 15 lat, ślimaki mazurskie otrzymały certyfikat Culinary Heritage Europe, czyli Dziedzictwo Kulinarne Warmii Mazur i Powiśla, podpisane przez Niclas Fjellström - European Coordinator i Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko – mazurskiego.

Mogłoby się wydawać, że ślimaki to tylko francuski specjał, nic bardziej mylnego, jak się dowiadujemy, ślimaki były jadane w Polsce już w XVII wieku. Okazuje się, że w  pierwszej polskiej książce kulinarnej z 1682 roku, znajdziemy więcej przepisów na ślimaki niż wieprzowinę.  

Wyobraźcie sobie zdziwienie Francji, na szerokie wieści, że ślimak to był nasz specjał. Reklama dla regionu w krótkim czasie gwarantowana.

To może być kulinarny magnes, który mógłby przyciągnąć do Elbląga i regionu turystów nie tylko z Polski. Nie od dziś wiadomo, że we Francji ślimaki jadają głównie turyści 

- wyjaśnia Grzegorz Skalmowski.

Organizatorzy II Mistrzostw Polski w Przyrządzaniu Ślimaków i Owoców Goji docenili dokonania państwa Skalmowskich z  Eko Snails Garden w Krasinie, koło Pasłęka, zaprosili ich do jury VIP. Przewodniczącym został pan Grzegorz. W komisji znaleźli się także Mariola Skalmowska, Michał Syrowatka -  zdobywca pasa mistrza WBF International, Kamil Szeremeta – polski bokser, aktualny mistrz Europy w kategorii średniej. 

W ich ocenie wygrał  Catering Dietetyczny Kredens Smaku - Suwałki. Jury było zachwycone ślimakami w muszlach, aromatyzowane sosną z kaszą, marynowaną cukinią na musie z mango.

Zwycięska potrawa, fot. nadesłana

Pozostali nagrodzeni:

 • I miejsce Piotr Huszcz/Katarzyna Kaczmarczyk - restauracja Piano- Lublin,  Danie:  ślimaki po prowansalsku na konfitowanej pietruszce . Grillowana cukinia. Blina ze ślimaków i orzechów włoskich. Marynowane łuskwiaki. Ziemniak z ogniska i pianą z piwa. Sos z goji, miodu wrzosowego i tapioka 
 • II miejsce Tomasz Sowiński/Marcin Kowalski restauracja Pasja- Gorzów Wielkopolski
 • III miejsce ex aequo dwie drużyny Radosław Gierałtowski/Przemek Zalewski, restauracja Szafarnia- Gdańsk, Karol Gudajtys/Mateusz Hawrus , Catering Dietetyczny Kredens Smaku- Suwałki.  

Nagroda główna za I miejsce: miesięczny staż w Hiszpanii w restauracji z 3*** gwiazdkami Michelin, ufundowany przez Stowarzyszenie kucharzy Euro-Toques Polska.

Oto co powiedzieli nam Mariola i Grzegorz Skalmowscy po mistrzostwach:

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom!  Chwała tym co mieli odwagę!

Pamiętajcie, że przejdziecie do kulinarnej historii. Z dwóch powodów, po pierwsze to jest prawdopodobnie jedyny taki konkurs w Europie, a może i na świecie. Drugi powód, to to, że Wasze dania trafią do książki, która będzie przewodnikiem dla innych kucharzy i restauracji.

Dziękujemy Danielowi Twardo, pomysłodawcy i partnerowi konkursu, a także organizatorom Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie.

Dla nas to był zaszczyt i duma, uczestniczyć w Jury.  Dziękujemy z całego serca za zaproszenie.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

  • 11
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (1)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ elblążanin
  10 miesięcy temu ocena: 95%  1
  Gratulacje dla naszego regionu! ślimaki uwielbiam...i polecam Bistro Ślimaka koło Pasłęka w Krasinie. Latem podają prosto ze swojej farmy.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.