› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Minister pożegnał żołnierzy z Braniewa

› bieżące ponad rok temu    29.05.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Minister pożegnał żołnierzy z Braniewa fot. 9bkpanc.wp.mil.pl

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedził dziś (29 maja) żołnierzy 9 brygady, którzy wyjeżdżają na zagraniczną misję. Szef MON wziął udział w uroczystości pożegnania I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. 

Jest to już druga wizyta ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w Braniewie. Z pierwszą był rok temu. 3 czerwca 2016 roku szef MON-u wziął udział w przysiędze wojskowej, która odbyła się na placu przed Bazyliką Mniejszą w Braniewie.

Kompania czołgów z brygady będzie głównym elementem Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności NATO będzie wykonywać zadania na Łotwie. PKW Łotwa to 170 - osobowy kontyngent tworzony na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, który funkcjonować będzie w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej, pod dowództwem kanadyjskim.

Grupa będzie liczyć ok. 1000 żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli: Włochy, Albania, Słowenia i Hiszpania. Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii oraz rejonie Morza Czarnego, była jednym z najważniejszych postanowień zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.

Brygada z Braniewa w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO, tzw. eFP kieruje na Łotwę kompanię czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowić będą: czołgi PT-91 i wozy dowodzenia.

Marta Hajkowicz,

9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej im. Króla Polski Stefana Batorego / 9bkpanc.wp.mil.pl

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.