› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Miliony euro popłyną do Elbląga i regionu

› bieżące 9 dni temu    13.05.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Miliony euro popłyną do Elbląga i regionu fot. UM Elblag

Marszałek Województwa Marcin Kuchciński i Prezydent Elbląga Michał Missan podpisali dziś porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Elbląga w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Oznacza to, że do Elbląga i gmin naszego regionu trafi dodatkowa – przeznaczona tylko na ten obszar pula funduszy unijnych w kwocie 51 794 404 euro. Środki te przeznaczone będą na usługi społeczne oraz działania związane z efektywnością energetyczną, mobilnością miejską i infrastrukturą edukacyjną.

- W poprzedniej perspektywie finansowej w latach 2014-2021 na ZIT przeznaczonych było 36 mln euro. Wspólnie z Zarządem Województwa zdecydowaliśmy o zwiększeniu tej kwoty do prawie 52 mln euro. To da olbrzymi impuls dla Elbląga jak i otaczających gmin. Cieszę się, że dziś możemy podpisać tę umowę, realizować te projekty i dbać o mieszkańców Warmii i Mazur – mówił Marcin Kuchciński, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego należą: Miasto Elbląg, a także gminy: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo Młynary, Pasłęk oraz Tolkmicko.

- W ciągu miesiąca ogłosimy harmonogram konkursów. Na infrastrukturę edukacyjną mamy 4 mln euro, na usługi społeczne - 13,7 mln euro, na efektywność energetyczną - 20 mln euro i mobilność miejska, na którą mamy 12,6 mln euro. Tu chciałem podkreślić, że zakup tramwajów za 150 mln złotych będzie finansowany z programu Polska Wschodnia, a z mobilności będziemy uzupełniali drobniejsze inwestycje dotyczące tramwajów – zaznaczył Michał Missan, Prezydent Elbląga.

Prezydent, dziękując Marszałkowi za podpisane porozumienie i tak dobre rozpoczęcie współpracy, zaznaczył, że to nie jedyne wsparcie, które Elbląg otrzymał w ostatnim czasie z samorządu województwa.

- W ostatnich dniach otrzymaliśmy decyzję o przyznanych dofinansowaniach na organizację Święta Chleba. Podpisana została również umowa na wsparcie miejskich instytucji kultury – podkreślał Prezydent.

Środki przyznane przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego dotyczą projektów:

1. „20 lat w Unii Europejskiej – rola wspólnoty w rozwoju społeczności lokalnych” Spotkanie delegacji miast partnerskich Elbląga z okazji obchodów 20 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej w ramach XVIII edycji Elbląskiego Święta Chleba / KONKURS „WM DLA WM. WSPARCIE WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ JST W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO-MAZURSKIM W 2024 ROKU” / dof. 8.000,00 zł

2. „XVIII Elbląskie Święto Chleba” / „Organizacja wydarzeń regionalnych promujących żywność naturalną, tradycyjną i lokalną oraz dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur w 2024 r.” / 25.000,00 zł

3. Dotacja celowa na dofinansowanie zadań z zakresu kultury / 60.000,00 zł (po 15.000,00 zł na każdą z jednostek kultury, tj.: Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Centrum Sztuki Galeria EL, EOK, Biblioteka Elbląska).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.