› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Miał jej przesłać „samochód z pieniędzmi”. Straciła 1800 euro

› bieżące 4 miesiące temu    17.01.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Miał jej przesłać „samochód z pieniędzmi”. Straciła 1800 euro fot. elblag.net/archiwum

79-letnia mieszkanka powiatu braniewskiego na skutek działania oszusta straciła ponad 1800 euro. Nowy znajomy na jednym z popularnych portali społecznościowych przekonywał kobietę, że chce wysłać na jej adres samochód z pieniędzmi. Przesyłka oczywiście nigdy nie dotarła, a kobieta straciła oszczędności.

Do braniewskiej komendy Policji zgłosiła się 79-letnia mieszkanka powiatu, by poinformować, że została oszukana. Sprawą zajęli się kryminalni. Z relacji kobiety wynikało, że na początku stycznia 2022 r. do grona jej znajomych, na jednym z portali społecznościowych, dołączył pewien mężczyzna. Pokrzywdzona korespondowała z nim na komunikatorze.

Pewnego dnia nowy znajomy poinformował 79-latkę, że chciałby przesłać do Polski na jej adres samochód, w którym znajduje się duża suma pieniędzy. Mężczyzna zapewniał, że to jedyny sposób, aby uchronić własność przed piratami, którzy grasują na morzu, w pobliżu miejsca, w którym on przebywał. Kobieta zdecydowała się pomóc „znajomemu”, wtedy też pojawiły się pierwsze prośby o przelanie gotówki.

Nietypowa paczka miała utknąć na lotnisku w Krakowie i koniecznym było wykupienie samochodu poprzez zrealizowanie przelewów. 79-latka przelała w sumie ponad 1800 euro, a gdy mężczyzna dopytywał o potwierdzenie transakcji zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i o wszystkim powiadomiła policjantów.

Oszuści cały czas modyfikują swoje metody działania. Aby obronić się przed działaniem przestępców musimy być przede wszystkim ostrożni!

Policjanci przestrzegają: nie przekazuj pieniędzy obcym osobom; zawsze zweryfikuj tożsamość znajomego/członka rodziny, który prosi cię o finansowe wsparcie; nie przesyłaj pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont; nie podawaj nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe; nie przekazuj obcym osobom kodów do płatności mobilnych; nie klikajmy w linki w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy.

Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów.

Policja Braniewo

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.