› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Martwa foka w trzcinowisku blisko granicy

› bieżące 8 miesięcy temu    10.10.2018
Grażyna Wosińska
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Martwa foka w trzcinowisku blisko granicy fot. MOSG

Przypadkowy spacerowicz znalazł martwą fokę w Zalewie Wiślanym, niedaleko granicy. Zawiadomił Straż Graniczną, a ta z kolei Wojciecha Andrearczyka, wolontariusza Błękitnego Patrolu WWF. 

To było już trzecie zgłoszenie o martwej foce  w Zalewie Wiślanym w tym roku. Poprzednie odnotowano w 7 maja i 16 lipca.  Była to samica foki szarej oraz w wieku około 2 lat i młody  kilkuletni osobnik. Tym razem był to kilkuletni samiec foki szarej.

Osobnik duży (ponad 2 metry długości), zdrowy (co widać było m.in. po zębach) i dobrze odżywiony. Nie jest wykluczone, że zwierzę utopiło się w rybackich sieciach, co jest dość częstym przypadkiem śmierci fok

- wyjaśnia Wojciech Andrearczyk, wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF.  

Był on miejscu znalezienia foki, zawiadomiony przez Straż Graniczną. 

Funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu SG pełniący służbę na poduszkowcu SG-411 podczas patrolowania Zalewu Wiślanego otrzymali informację o martwej foce znajdującej się w trzcinowisku

- informuje kpt. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Wojciecha Andrearczyka  funkcjonariusze przewieźli na miejsce poduszkowcem.

Gdyby nie pomoc funkcjonariuszy z poduszkowca SG-411, nie mógłbym dotrzeć do zwierzęcia. Ciało foki znajdowało się w miejscu niedostępnym, w trzcinowisku, oddalonym od zabudowań i plaży. Funkcjonariusze zrobili wszystko, aby ułatwić mi bezpieczne dostanie się na brzeg i pomogli spokojnie wykonać wszystkie czynności

- powiedział Elbląg.Net Wojciech Andrearczyk. 

Te wszystkie czynności to: wykonanie dokumentacji fotograficznej, szczegółowe oględziny, ustalenie prawdopodobnej przyczyny śmierci zwierzęcia. Oprócz tego trzeba rozpoznać płeć, określić przybliżony wiek foki, zmierzyć ją i sprawdzić, czy nie ma widocznych ran.
 
Błękitny Patrol WWF współpracuje ze  Stacją Morską im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Także tym razem zostaną przekazane informacje i dokumentacja fotograficzna. 

Foka, ze względu na trudne warunki terenowe i trudno dostępne miejsce, nie zostanie przewieziona do Stacji Morskiej na badania. Pozostawiono ciało do naturalnej utylizacji.

Widziałeś fokę? Zgłoś to!
Błękitny Patrol WWF oczekuje na KAŻDE zgłoszenie dotyczące fok w Bałtyku (zarówno martwych, jak i obserwacji żywych). Można je przekazać telefonicznie lub SMS, na nr tel. 795 536 009.
Obserwacje na Zalewie Wiślanym można zgłosić pod nr tel. 501 08 02 96.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (4)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Ironizator
  8 miesięcy temu ocena: 0%  4
  W zyciu bym na to nie wpadl. No to teraz trzeba sie doszkolic z gatunkow chronionych... Czekaj. Foka jest chroniona? Przeciez ich jest zatrzesienie. Wiem, bo wychowalem sie na mierzei... Zreszta, nie draze tematu. Dzieki za info
  ~ szimurina
  8 miesięcy temu 3
  zatrzesienie jest fok na Mierzei Wiślanej ? co ty biezesz ?
  ~ Ironizator
  8 miesięcy temu ocena: 0%  2
  Martwa zwierzyne lesna, padle koty i rozjechane lisy tez gdzies trzeba zglaszac? Ludzie opanujcie sie...
  ~ Wojtek
  8 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Zwierzyna leśna jest zwierzyną łowną (także lisy), koty są zwierzętami domowymi, zaś foki są gatunkiem chronionym. Każdą informację o martwym chronionym zwierzęciu należy zgłosić odpowiednim instytucjom.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.