› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Maria Kosecka nie znajdzie się w przyszłej Radzie Miejskiej. Dlaczego?

› polityka 9 miesięcy temu    20.09.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 9 ocen 0 / 0%
A A A
Maria Kosecka podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu (16 lutego 2017 r.),Maria Kosecka podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu (16 lutego 2017 r.), fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Chyba każdemu, kto choć w niewielkim stopniu śledzi wydarzenia polityczne w naszym mieście, znana jest postać Marii Koseckiej, która w elbląskim samorządzie sprawuje funkcję radnej już piątą kadencję (była radną w latach 1994-2006 oraz jest nią od 2010 r. do teraz). Nie wystartowała w wyborach samorządowych w tym roku. To z pewnością jedna z największych niespodzianek. Dlaczego podjęła decyzję o niekandydowaniu?

Aby uciąć dywagacje, domysły i powtarzające się pytania radna wydała oświadczenie, w którym wyjaśniła przyczyny niekandydowania do Rady Miejskiej w Elblągu. Jednocześnie zapewniła, że zamierza w dalszym ciągu realizować własną koncepcję "budowania miasta i regionu, gdzie wszyscy mieszkańcy będą mogli realizować swoje plany i marzenia". 

Poznaliśmy listy kandydatów na radnych Rady Miasta Elbląga. Niektórzy zauważyli mój brak na tych wykazach. Jest to konsekwencja uprzednio podjętych decyzji. Przypomnę, że w grudniu 2014 r. wystąpiłam z klubu radnych PO. Postanowienie to było poprzedzone analizą działań i intencji osób zgormadzonych w partiach politycznych. Jako osoba bezpartyjna wierzyłam w ideę budowania miasta, w którym wszystkim mieszkańcom będzie żyło się lepiej. Niestety idea ta w zderzeniu z partyjnictwem i słabościami lokalnych polityków spowodowała, że działałam, jako radna niezależna. Po pięciu kadencjach w elbląskim samorządzie nie przystąpiłam do kolejnych wyborów. Była to świadoma decyzja, skutkująca przystąpieniem do nowego projektu, który sobie wytyczyłam. Czasami, bowiem trzeba wykonać krok wstecz, aby w następnym ruchu pokonać dwa. Takie plany mam na najbliższą przyszłość. Moja działalność to troska o sprawy społeczne i w tym zakresie szczególne miejsce mają sprawy bezpieczeństwa. Są to zagadnienia, którymi dalej zamierzam się poświęcać i chcę to realizować na nowej płaszczyźnie

– wyjaśniła Maria Kosecka w wydanym wczoraj (19 września) oświadczeniu. 

Przypomnijmy, że w ostatnich wyborach samorządowych do Rady Miejskiej w Elblągu, które odbyły się w 2014 r., Maria Kosecka uzyskała najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów Platformy Obywatelskiej. Zdobyła wtedy 928 głosów. W grudniu 2014 r. odeszła z klubu radnych PO. Swoją decyzję motywowała dyktatorskim stylem rządzenia, który według niej zaczął dominować w tej partii. Kością niezgody był sposób, w jaki dokonywano wyboru przewodniczących komisji RM. Radna wskazywała wówczas, że jej głos nie miał żadnego wpływu na obsadzanie funkcji.

Kandydując z listy Platformy oczekiwałam innego stylu rządzenia w partii, zwłaszcza szerokiej i swobodnej debaty, gdzie każdy głos się liczy, bo przede wszystkim liczy się dobro mieszkańców Elbląga. A przede wszystkim oczekiwałam mechanizmów, które by zdecydowanie hamowały wyniesione z socjalizmu skłonności roszczeniowe a promowały ciężko pracujących, aktywnych i zaradnych. Zapewne pojawią się zarzuty, że otrzymałam mandat dzięki logo PO, jednak uważam za zasadne zauważyć, że na osiągnięty wynik zapracowałam przede wszystkim własną pracą, nie tylko w okresie kampanii wyborczej, ale pracą dla dobra mieszkańców na co dzień. 

– informowała w wydanym wówczas oświadczeniu.

Maria Kosecka urodziła się w 1963 r. Elblągu. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim, a także studia podyplomowe w zakresie zarządzania funduszami unijnymi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ hanulka
8 miesięcy temu 9
Oczywiście że nie trzeba być upolitycznionym aby zasiadać na publicznych funkcjach, a przedewszystkim aby miećpoparcie! Sama popieram osoby nie zwiazane partyjniactwem.
~ tomlok
8 miesięcy temu ocena: 100%  8
To nie jest jeszcze dojrzałe dla Rady Miejskiej, to wszystko.
~ reakcja
8 miesięcy temu ocena: 70%  7
Właśnie chcieli ale trzeba mieć kręgosłup a jeśli chodzi o PIS to była dla nich niebezpieczną konkurencja Pojęcie zjednoczonej prawicy to chyba jakieś nieporozumienie .Myślę ,ze w tym wszystkim nie chodzi o dobro mieszkańców ale o swój byt na pięć lat.
~ Fan Gargamela
8 miesięcy temu ocena: 100%  6
Ten kto to pisał nie ma pojęcia o polityce samorządowej w Elblągu i powiązaniach poszczególnych osób od dekad bawiących sie na nasz koszt.
~ elblążanka
8 miesięcy temu ocena: 53%  5
Pani Mario długo Pani pracowała aby Pani Nazwisko było dla każdego rozpoznawalne, budowała Pani wizerunek swoją ciężką pracą, no i żal że Pani teraz nie będzie.Powodzenia.
~ rudi
8 miesięcy temu ocena: 33%  4
Pani Mario, nie wiem co napisać. Żal, bo oprócz Pana A.Tomczyńskiego i Pana R. Turlej brakuje strasznie takich społeczników. Większość osób, które wylewają na Panią wiadra pomyj, w związku z Pani zasługami i podjętą decyzją, za największe życiowe osiągnięcie ma marszczenie się przed klawiaturą i wyjście do sklepu po chleb. Życzę im więcej spolegliwości i jakichkolwiek sukcesów. A Pani samych największych.
~ NIKT JEJ NIE CHCIAŁ NA LISTACH WYBORCZYCH
9 miesięcy temu ocena: 41%  3
Marysia płacze i swe żale w gazetach wylewa, że jak to , ona już nie POtrzebna? Teraz bedzie musiała uczciwie pracować po 40 lub więcej godzin na etacie, a tak dobrze się pasożytowało.
~ sinuche
9 miesięcy temu ocena: 38%  2
NARESZCIE !!!!
~ Markk
9 miesięcy temu ocena: 65%  1
Pani Mario moje uznanie, nie trzeba być politycznym aby realizować dobre pomysły.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.