› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Maria Kosecka: Jak walczyć z dopalaczami? Tylko edukacją

› bieżące ponad rok temu    26.07.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 12 ocen 27 / 96%
A A A
Maria Kosecka: Jak walczyć z dopalaczami? Tylko edukacją

Dopalacze po raz kolejny stały się w Elblągu powodem zainteresowania mediów. Najświeższy przykład dotyczy 16-latki, która trafiła do szpitala po zażyciu dopalaczy. Podejrzany specyfik znów zadziałał w sposób, którego nie zakładała młoda użytkowniczka – trafiła do szpitala nieprzytomna i tylko dzięki szybkiej interwencji lekarzy nie doszło do tragedii –pisze radna Maria Kosecka (PO).

Tyle opis konkretnego przypadku, a trwają wakacje i podobnych scenariuszy dla młodych osób będzie można napisać dużo więcej.

Co w tej sytuacji jesteśmy winni dopalaczom – bezwzględną walkę z nimi, ograniczanie dostępu do nich, informowanie o ich szkodliwych skutkach. Jedno wielkie - STOP DOPALACZOM! Kampania pod tą nazwą prowadzona jest zresztą w Elblągu. Miałam przyjemność uczestniczyć w pracach nad tą kampanią, a jeśli nie wszyscy o niej słyszeli to znak, że trzeba prowadzić ją znacznie szerzej w naszym mieście. W ramach kampanii gromadzone są rzetelne informacje czym są dopalacze i co grozi po ich zażyciu. Założyliśmy również szereg działań profilaktycznych skierowanych do różnych grup.

Kampanie społeczne to odpowiedź na konkretne problemy, jakie dotykają wybrane grupy lub całą społeczność. Najbardziej wymowne znaki kampanii to elementy, które możemy spotkać w przestrzeni publicznej – plakaty, billboardy, hasła, wymowne zdjęcia i filmy. Dobrze przeprowadzone kampanie to takie, które docierają do szerokiego odbiorcy, skłaniają do myślenia, uczą pewnych postaw, czy nawyków. Mankamentem kampanii może być powierzchowność oraz fakt, że wraz z ich końcem problem znika nam z oczu. Mimo tych słabości nie powinno się z kampanii rezygnować, bo z definicji kształtują postawy prospołeczne, a tego w naszym kraju nigdy za dużo.

Niestety, dopalacze to problem wymykający się w wielu klasyfikacjom – dlatego musimy być sprytniejsi, trzymać rękę na pulsie, analizować wciąż to zjawisko wśród młodzieży, jak i sprzedających tego typu środki.

Ponieważ zażywanie dopalaczy skutkuje poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, do zagrożenia życia włącznie, proszę urzędującego Prezydenta o przygotowanie informacji o przebiegu kampanii –STOP DOPALACZOM!, jej efektach oraz o ilości punktów dystrybucji środków odurzających, sposobach ograniczania tego handlu.

Maria Kosecka

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ matka
ponad rok temu ocena: 0%  12
tak czytam wasze wpisy i myślę że i tak jesteśmy w czarnej d.....niestety my rodzice musimy czasem udowadniać małolatom że mamy pewność że biorą coć i tu zaczyna się piekło.Test apteczny jest do kupienia I TO ZA ŚMIESZNE pieniądze a z dopami , otóż test toksykologiczny kosztuje około 3500zł chyba że trafia próbka krwi za szpitala to wtedy refundują,Pytam którego rodzica na to stać??? czy musi komuś w rządzie umrzeć dziecko od tych świństw!!!!pamiętam wielkie bum gdy Premier Tusk zrobił a raczej chciał zrobić porządek ale co zabrakło kasy??czy już nikt nie będzie walczył o życie naszych dzieci???!!!!!!!!!!JEZU my nawet nie mamy gdzie szukać pomocy,dopuki BANDYCI I MORDERCY są bezkarni my rodzice nie mamy żadnych szans. Mam pomysł żeby nasz dobrodziej z Królewieckiej został pożądnie poczęstowany tym czymś a może zrozumie co jego dzieci kiedyś mogą zażyć i niech pomyśli co czuje matka gdy stoi nad trumną dziecka które on zabił .Podobno w Polsce zabicie kogoś jest karalne!!czy napewno??
~ matka
ponad rok temu ocena: 0%  11
tak czytam wasze wpisy i myślę że i tak jesteśmy w czarnej d.....niestety my rodzice musimy czasem udowadniać małolatom że mamy pewność
~ TERAZJA
ponad rok temu ocena: 0%  10
cieszę się, że p. Kosecka trzyma rękę na pulsie. Problem dopalaczy powinien zostać definitywnie rozwiązany.
~ Kaszkiet
ponad rok temu ocena: 33%  9
Zobaczcie forum o dopalaczach! www.dopalator.info...
~ odeonia
ponad rok temu ocena: 83%  8
Tylko walka z dystrybucją tych specyfików, może tu coś zdziałać, a edukacja? mądry nigdy tego nie weźmie, a ten kto to bierze to o niczym nie chce słyszeć, a już tym bardziej rodzice nie wierzcie ,że to za Was ktoś rozwiąże problem.Tylko rola rodziców, sprawdzać, kontrolować samopoczucie dzieci i na co wydają swoje pieniądze.
~ Jestem za
ponad rok temu ocena: 33%  7
Dość głupocie nie pozwólmy na ogłupianie dzieci i narażanie ich zdrowia i życia. Dobrze, że ktoś o tym myśli i działa.
~ Rozmaryn
ponad rok temu ocena: 72%  6
Popieram tę inicjatywę. Choćby ze względu na koszty leczenia, gdy w kasie NFZ pusto i są inne naglące potrzeby. Chyba, że leczenie będzie finansowane przez takich jak "Dopalator".
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 90%  5
Bardzo dobra inicjatywa nie dajmy truć naszych dzieci. Konieczna jest większa determinacja w tępieniu punktów handlujących tą trucizną.
~ Dopalator
ponad rok temu ocena: 7%  4
Nigdy mnie nie powstrzymacie dopalacze zostaly rozprowadzone po calym kraju i poza nim a ja bede krecil kase na gimnazjalistach ; p
~ popieram
ponad rok temu ocena: 82%  3
Kampania powinna zostać nasilona. Dobrze, że taka inicjatywa jest ale niech pan prezydent da więcej kasy na jej realizację. STOP dopalaczom!
~ jer
ponad rok temu ocena: 8%  2
to selekcja naturalna, najgłupsze jednostki same się eliminują :)
~ Jestem za
ponad rok temu ocena: 81%  1
Kampania społeczna Stop Dopalaczom ,to dobry pomysł ,nie możemy pozwolić aby nasze dzieci były zatruwane,edukacja przede wszystkim
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.