› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Mamy budżet miasta na 2017 rok. Wiemy jak głosowali radni (+foto)

› inwestycje miejskie ponad rok temu    29.12.2016
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Mamy budżet miasta na 2017 rok. Wiemy jak głosowali radni (+foto) fot. Amadeusz Żołdak

Budżet na 2017 rok po autopoprawkach prezydenta Elbląga radni przyjęli dziś bez sprzeciwu. 17 radnych było za, a 7 z PiS wstrzymało się od głosu. Radni PO narzekali na budżet przed głosowaniem, ale głosowali za. Prawie 61 milionów wydamy na inwestycje, przed autopoprawkami prezydenta było tylko 57 milionów złotych.

Podczas dzisiejszej sesji najważniejszą uchwałą była ta poświęcona budżetowi. Przed głosowaniem opinię przedstawili przedstawiciele poszczególnych klubów.

Janusz Hajdukowski, klub radnych PiS skupił się na dochodach. Ostrzegał przed trudnościami w ich osiągnięciu. Nie komentował inwestycji ani innych wydatków. Nie pokusił się też o ocenę budżetu.

Michał Missan, klub radnych PO widział dobre i złe strony budżetu. Docenił zmniejszanie się długu miasta w stosunku do poprzednich lat. Skrytykował inwestycje: zbyt dużo tych bardzo kosztownych oraz te które są, nie zapewniają zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Radny zaznaczył, że chodzi o sprawy społeczne i rozwój miasta. Zabrakło PO udostępnienia terenów pod inwestycje.

Wojciech Rudnicki, klub radnych SLD nie miał zastrzeżeń do budżetu. Cieszył się: nadwyżką operacyjną w kwocie 24 mln zł, zmniejszeniem długu, inwestycjami, które uznał za niezwykle potrzebne, docenił też pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz na potrzeby miasta.

Również radna niezależna Maria Kosecka chwaliła budżet. Wyraziła radość z przyjęcia jej propozycji do budżetu przez prezydenta Elbląga.

Głosowało 24 radnych. 17 było za, a 7 wstrzymało się od głosu. Ten wynik sala przyjęła oklaskami.

Wstrzymało się od głosu siedmiu radnych PiS: P. Fedorczyk, J. Hajdukowski, P. Kowszyński, T. Król, J. Lisewska, M. Pruszak i R. Traks. Nie było wśród radnych PiS jednomyślności. Za budżetem głosowali: Z. Lecyk, Z. Olszewski, J. Redzimski, H. Sałata, J. Janowska, H. T. Lewandowska. Za głosowali wszyscy radni PO i SLD.

Prawie 61 mln zł (57 mln w projekcie i ponad 3 mln autopoprawki prezydenta) przeznaczonych zostało na inwestycje. Poniżej jedne z najważniejszych wymienione podczas sesji przez prezydenta Witolda Wróblewskiego.

Oświata - Rozpoczynamy kierunkowe działania dotyczące kształcenia ogólnokształcącego i zawodowego. Mamy złożone projekty o fundusze unijne między innymi na rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego. To pierwszy krok w tworzeniu Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, które będzie koordynowało kształcenie zawodowe pod potrzeby lokalnych przedsiębiorców.

Szpital Miejski – mamy zabezpieczone środki na rozpoczęcie budowy bloku operacyjnego i modernizacji  obiektów przy ul. Żeromskiego i Komeńskiego. Od 1 grudnia mamy jedną, silną jednostkę i w tym budżecie rozpoczynamy podnoszenie jakości usług medycznych dla mieszkańców Elbląga i okolic.

Kąpielisko miejskie – rozpoczynamy działania związane z przywróceniem świetności odkrytego kąpieliska przy ul. Spacerowej i zabezpieczeniem potrzeb rekreacyjno – wypoczynkowych mieszkańców.

Budowa trakcji tramwajowej w ul. 12 – Lutego, która połączy  północne dzielnice miasta z południowymi. Jak już wspomniałem projekt uzyskał dofinansowanie unijne w kwocie ponad 9 mln zł.

Wiadukt na Zatorze – jest jedyna i niepowtarzalna szansa na  dofinansowanie tej inwestycji. Są dedykowane środki w ramach ZIT na tego typu przedsięwzięcie. Od wielu lat zadanie jest postulowane i było wielokrotnie obiecywane mieszkańcom Zatorza. Mam świadomość trudności tego budżetu, ale wiem jedno, że jeżeli teraz nie zrealizujemy tej inwestycji, to ten wiadukt nigdy nie powstanie, a Zatorze na zawsze zostanie dzielnicą odciętą torami od miasta.

 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (1)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ elblążanin
  ponad rok temu ocena: 25%  1
  co to rozłam w PISie??????????????????/
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.