› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

„Mam zapewnioną pracę po wyjściu z więzienia”

› bieżące ponad rok temu    31.01.2020
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
„Mam zapewnioną pracę po wyjściu z więzienia”

Areszt śledczy przez jeden rok zorganizował kursy zawodowe dla 134 osadzonych. Ponad 80 % z nich pracuje nie tylko w areszcie, ale i poza nim. Niektórzy osadzeni mają zapewnioną pracę po zakończeniu kary. 

Szkolenia zawodowe  w Areszcie Śledczym w Elblągu są codziennością. Każdego roku, w więziennych murach odbywa się do pięciu kursów zawodowych, w każdym z nich uczestniczy co najmniej 12 skazanych.

W 2019 roku w Areszcie Śledczym w Elblągu,  w tym w Oddziale Zewnętrznym w Braniewie, przeprowadzono 11 szkoleń kursowych, w których udział wzięło 134 osadzonych. 

Tematyka szkoleń była dobierana pod kątem aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy, w tym kontrahentów zatrudniających osadzonych oraz potrzeb jednostki penitencjarnej. W związku z powyższym zrealizowano dwa kursy “Pracownik ogólnobudowlany”, trzy kursy “Konserwator powierzchni płaskich” oraz jeden kurs “Opiekun osoby niepełnosprawnej i starszej”

- wyjaśnia kpt. Anna Downar, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Elblągu.

Po ukończonych kursach i szkoleniach ponad 80 % skazanych zostało objętych zatrudnieniem przez areszt i współpracujących z nim kontrahentów.

Zaraz po skończonym kursie, wychowawca skierował mnie do zatrudnienia, na początku pracowałem w więzieniu , a po kilku miesiącach zostałem skierowany do pracy w firmie sprzątającej na zewnątrz aresztu. Pracuję już pół roku i szef jest ze mnie bardzo zadowolony. Obiecał mi, że po zakończeniu kary mam u niego zapewnioną pracę. Warto było

- cieszy się Paweł, 38 lat.  

Piotr (22 lata) skończył kurs ogólnobudowlany. Zapytany o swój udział w programie szkoleń odpowiada:

Dużo się nauczyłem, zwłaszcza w praktyce. Egzaminy końcowe były trudne, ale zdałem je dobrze, z czego jestem dumny. Moja mama też jest zadowolona, że mam fach w ręku i po wyjściu z więzienia będę mógł szybciej znaleźć pracę, odciążyć rodzinę.

 
Roman (39 lat) ukończył kurs opiekuna osoby niepełnosprawnej i starszej.

Dobrze czuję się w swojej pracy, choć nie jest łatwa, trzeba mieć podejście do ludzi, zwłaszcza chorych, cierpiących. Rozmawiałem niedawno z wychowawcą o planach zatrudnienia mnie w Hospicjum. Myślę, że to duże wyzwanie  ale wiem, że sobie poradzę, bo jestem dobrze przygotowany

- zapewnia mężczyzna.

Jak podkreśla kpt  Anna Downar dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom zawodowym osadzeni już w trakcie odbywania kary podejmują pracę, spłacają zadłużenia, a zdobyte doświadczenia wykorzystają w aktywnym poszukiwaniu pracy na wolności. Szkolenia te niewątpliwie wpływają na zminimalizowanie ryzyka powrotu do przestępstwa.

Wychowawca  kpt. Anna Skowrońska wyjaśnia, że Dla wielu skazanych to szansa, której z różnych powodów nie mieli na wolności,  na podniesienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych. 

Często są bardzo dobrze oceniani przez pracodawców i niejednokrotnie zatrudniani potem w tych samych firmach po opuszczeniu zakładu karnego. Dla nas wychowawców to ogromna satysfakcja, kiedy widzimy, że warto było zainwestować wysiłek w przygotowanie skazanych do zatrudnienia, bo faktycznie wzrastają ich kompetencje zawodowe, ale też poczucie wartości, pewność siebie, dzięki czemu znajdują uczciwą pracę i układają sobie życie

- tłumaczy pani kapitan. 

Ta działalność Aresztu Śledczego w Elblągu nie byłaby możliwa gdyby nie: unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja – Rozwój oraz  Fundusz Pomocy Pokrzywdzonych oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Albert Pierrepoint
ponad rok temu ocena: 0%  2
Ciekawe ilu z nich wróci na drogę przestępczą?
~ ruyo
ponad rok temu ocena: 0%  1
Rozumiem,że ten artykuł to ma być reklama tak zwanego rządowego programu dla więźniów.A przeciez wszyscy wiemy,jak jest naprawdę, nie mydlcie ludziom oczu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.