› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Macierewicz: "Dowództwo dywizji w Elblągu będzie koordynowało bataliony z NATO"

› polityka ponad rok temu    27.10.2016
Maciej Markowski
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Takiej wypowiedzi udzielił Minister Obrony Narodowej na konferencji prasowej w głównej siedzibie NATO w Brukseli. Dodał także, że do Polski batalion trafi w kwietniu, a w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju brygady ze Stanów Zjednoczonych. To potwierdzenie ustaleń, które zapadły na lipcowym szczycie NATO w Warszawie. Już wtedy wiadomo było, że w państwach bałtyckich rozmieszczone zostaną cztery batalionowe grupy i szef MON to potwierdził. Dowództwo dywizji w Elblągu będzie koordynatorem sił NATO na wschodniej flance.

Ustalono także w trakcie rozmów w belgijskiej stolicy, że do Polski i krajów bałtyckich trafią 4 grupy bojowe liczące po 1000 żołnierzy.

- Do Polski taki batalion trafi w kwietniu, z kolei w styczniu rozpocznie się rozmieszczanie w naszym kraju brygady z USA - powiedział Antoni Macierewicz na konferencji prasowej, która odbyła się na terenie Kwatery Głównej NATO.

Dowództwo w Elblągu będzie koordynatorem wszystkich czterech grup:

- Temu dowództwu została przypisana rola koordynatora wszystkich czterech bojowych grup batalionowych, które będą działały w związku bezpośrednim z brygadami estońskimi, łotewskimi i litewskimi, ale koordynacja będzie należała do dowództwa sytuowanego w Elblągu - wyjaśnił minister Macierewicz.

Szef NATO oszacował, że w Polsce może stacjonować nawet do 6 tys. żołnierzy.

- 1 kwietnia na pewno będą stały pierwsze grupy batalionowe, zwłaszcza w Polsce - ta, za którą odpowiedzialni są Amerykanie, ale także w tej grupie batalionowej weźmie udział oddział z Wielkiej Brytanii oraz z Rumunii.

Wcześniej mają zostać rozmieszczone wojska ciężkiej brygady pancernej z USA. Brygada (w przeciwieństwie do batalionów) ma pojawić się w naszym kraju w styczniu, a jej żołnierze mają stacjonować m.in. w Choszcznie, Żaganiu, a batalion w Orzyszu i Bemowie Piskim.

- Jest to bardzo dobra informacja, która może wpłynąć na rozwój naszego miasta - powiedział na dzisiejszej Radzie Miejskiej Prezydent Witold Wróblewski.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Barry_Allen_
ponad rok temu ocena: 0%  4
Jak to czemu? Przecież jak to dojdzie do skutku to będziemy niczym cel na tarczy strzeleckiej, tylko czekać aż zaczną się pojawiać jakieś ataki w Elblągu. Trzeba wyjść na ulicę i temu zaprotestować.
~ Basenji
ponad rok temu ocena: 88%  3
Wspaniała informacja. Wojsko powinno wrócić do Elbląga.
~ Przem
ponad rok temu ocena: 71%  2
Bardzo zła informacja, która powinna pozostać utajniona zaraz po jej podjęciu.
~ A A
ponad rok temu 1
Czemu takie zdanie?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.