› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Ludzie uciekają z Elbląga? Więcej przyjeżdża, a wkrótce może być znacznie lepiej

› raporty ponad rok temu    20.02.2017
Maciej Markowski
komentarzy 9 ocen 2 / 100%
A A A
Ludzie uciekają z Elbląga? Więcej przyjeżdża, a wkrótce może być znacznie lepiej fot. archiwum elblag.net

Według danych, które zawiera ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, w 2015 roku tylko 867 gmin w Polsce osiągnęło "dodatnie saldo migracji", czyli "z polskiego na polski" - więcej osób do danej miejscowości napłynęło, aniżeli z niej ubyło. Reszta miejscowości, czyli ponad 1,5 tysiąca, z roku na rok coraz bardziej się wyludnia i dane migracyjne wskazują, że ten proces jest nie do powstrzymania. Elbląg w tym rankigu znalazł się "nad kreską" z migracyjnym saldem (na 1000 mieszkańców) wynoszącym 4,84, co daje naszemu miastu 272 pozycję w Polsce wśród wszystkich gmin.

Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na to, że wybieramy dane miejsce do osiedlenia. Z danych rankingu Zrównoważonego Rozwoju można wywnioskować, że wysokie dodatnie saldo migracji, które określa przyrost ludności na pewnym określonym obszarze przestrzennym, występuje głównie "w gminach znajdujących się w zasięgu oddziaływania aglomeracyjnego dużych miast". Duże miasta to duży kłopot, a małe być może jeszcze większy, dlatego preferowaną opcją jest właśnie osiedlanie się w miejscowościach o średniej ilości mieszkańców, ale w sąsiedztwie dużo bardziej rozwiniętych aglomeracji.

Elbląg wydaje się modelowym przykładem zastosowania tej teorii w praktyce. Około 70 kilometrów dzielących nasze miasto od Gdańska, Sopotu oraz Gdyni czyni z Elbląga kierunek interesujący. Średni czas dojazdu do trójmiejskich aglomeracji wynosi 60 minut, a w perspektywnie budowy dwóch pasów drogi ekspresowej numer "7" na odcinku Koszwały - Kazimierzowo k. Elbląga, wydaje się, że z czasem stanie kierunkiem docelowym dla znacznie większej liczby osób. Trasa ma być oddana do użytku w październiku 2018 roku i dopiero wtedy może nastąpić znacznie większy napływ nowych mieszkańców Elbląga. Już teraz mówi się o naszym mieście jako "trójmiejskiej sypialni".

- Mamy obecnie do czynienia z typowym dla krajów rozwiniętych procesem rozlewania się miast, które zmieniają swój zasięg terytorialny i funkcję. W tym samym czasie, w którym część ludzi, zwłaszcza tych lepiej sytuowanych, poszukuje dla siebie miejsca poza centrum miast, te centra wydają się bardzo zachęcające dla innych osób – tłumaczył dla portalu samorządowego Polskiej Agencji Prasowej dr hab. Paweł Kaczmarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Elbląg w rankingu "migracyjnym" zajął "dopiero" 272. miejsce, ale i tak znalazł się wysoko, bo saldo migracji liczono dla 2478 miejsc. Napływ ludności na 1000 mieszkańców w przypadku Elbląga wynosi 20,97, natomiast odpływ ludności na 1000 mieszkańców -16,13. To oznacza, że saldo migracji jest dodatnie i wynosi 4,84.

Największe saldo migracji mają wielkopolskie Komorniki, bo aż 36,52. Dalej uplasowało się również wielkopolskie Dopniewo, Czernica (dolnośląskie), Stawiguda (warmińsko-mazurskie), Kosakowo (pomorskie), Siechnice (dolnośląskie), Pruszcz Gdański (pomorskie), Rokietnica (wielkopolskie), Kleszczewo (wielkopolskie) oraz Kleszczów (łódzkie). Tutaj notuje się największy napływ ludności.

Na samym końcu rankingu znalazła się gmina Wyryki (lubelskie), której saldo wyniosło -15,90 na 1000 mieszkańców. Nieco wyżej, choć nadal bardzo nisko uplasowały się: Mikołajki Pomorskie, Łęknica (lubuskie), Dzierzgowo (mazowieckie), Hel (pomorskie), Ińsko (zach.-pomorskie), Pieniężno (warmińsko-mazurskie), Radziłów (podlaskie), Wymiarki (lubuskie) oraz Łęczna (lubelskie).

Pełne zestawienie można znaleźć tutaj.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

  • 6
    ZADOWOLONY
  • 7
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 3
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 5
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bobolinka
ponad rok temu ocena: 0%  9
To juz chyba takie nasze realia po prostu.
~ Anonimek1
ponad rok temu ocena: 50%  8
Najważniejsze są statystyki. A to ile tak naprawdę osób mieszka w Elblągu to urzędasy już nie wiedzą. Nie wiedzą też ile osób jest tutaj zameldowanych a tak naprawdę mieszka w trójmieście lub za granicą. Jestem pewien, że gdyby mieli takie dane to nie mielibyśmy dodatniego salda migracji !
~ InteL
ponad rok temu ocena: 33%  7
Cisza i spokój. Inne miasta to zgiełk i setki kilometrów miesięcznie z pracy do domu i tak w kółko... Co to za życie w aucie lub w autobusie >?
~ hd
ponad rok temu ocena: 43%  6
Mają twarde dane,to dalej będą jęczeć.Wyemigrowałeś i sobie racjonalizujesz wybór,ale po cholerę z jego projekcją w internety uderzasz? Uzewnętrzniaj się w gronie swojej szóstki,wszyscy Ci przytakną:)
~ Ludzik
ponad rok temu ocena: 63%  5
Nalezy ludziki policzyc paluszkiem a nie patrzec w liczbe osob zameldowanych, ja z rodzina wyemigrowalem 3 lata temu a nadal jestesmy zameldowani w rodzimym miescie czyli przynajmniej 6 ludzikow jest na sztuke :)
~ Wiesia
ponad rok temu ocena: 85%  4
Gdzie praca tam dom
~ Realista
ponad rok temu ocena: 17%  3
No wlasnie nie nie rozumiesz nic. Trend sie odwraca.
~ 82-300
ponad rok temu ocena: 47%  2
Tylko przekop mierzii,strefa wolno clowa ,rozwiniecie przemyslu cos jak przed wojna i powinno byc ok O pomoc trzeba poprosic Kaczynskiego po mojemu pomoze razem z rzadem ,dlaczego ,a chocby dlatego ze po wojnie masa ludzi z W-wy zasiedlila Elblag,i to nam sie nalezy jak psu buda tylko trzeba chciec,i z nim pogadac ,ale od tego sa wlodarze miasta.....Tak bym chcial zeby to sie spelnilo bo Elblag jak zadne inne miasto na to zasluguje ,nawet za to co ruscy z nim celowo zrobili .
~ mayk
ponad rok temu ocena: 44%  1
Miasto emerytów i rencistów
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.