› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Lewica chce przyciągnąć młodych wyborców. Jakie ma pomysły? (+ zdjęcia)

› polityka 8 miesięcy temu    23.09.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Lewica chce przyciągnąć młodych wyborców. Jakie ma pomysły? (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

Na liście Lewicy w wyborach do Sejmu znajduję się 16 kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Razem oraz Wiosny. 23 września 2019 r. Monika Falej – elbląska "jedynka" – mówiła o propozycjach skierowanych przede wszystkim do młodych wyborców. Podkreśliła, że program Lewicy jest dostosowany do lokalnych problemów, z którymi stykają się mieszkańcy poszczególnych miejscowości.

Pracowałam w organizacjach pozarządowych. Przez 20 lat budowałam kapitał społeczny, rozmawiałam z ludźmi, budowałam społeczeństwo obywatelskie na Powiślu, Warmii i Mazurach, dlatego też widzę, jakie są potrzeby i możliwości w naszym regionie. Takie też możliwości i potrzeby przedstawiają młodzi ludzie, dlatego też moją propozycją jest Pakt dla Młodzieży. Chcemy, aby młodzież nie marzyła, aby stąd uciec co Trójmiasta, Olsztyna, czy nawet do stolicy, ale żeby marzyła o tym, aby tu zostać, móc się rozwijać, pracować i inwestować w siebie. Żeby to się zadziało, trzeba tej młodzieży pomóc, trzeba z nią pracować na co dzień 

– mówiła Monika Falej. 

Jakie ma pomysły? Pragnie wspierać młodzieżowe rady miasta. W jaki sposób? 

Chcę je wspierać w ten sposób, aby miały możliwość rozmowy, szkoleń, wyjazdów studyjnych – by wiedziały, co sie dzieje w Polsce i regionie. Tam, gdzie takich rad nie ma, będę zachęcała młodzież, aby takie rady powstawały

– mówiła.

Innym pomysłem Lewicy i jej "jedynki" w okręgu elbląskim jest większy dostęp do kultury i do oświaty: 

Chcielibyśmy, żeby placówki kultury trafiły ze swoimi działaniami do mniejszych miejscowości w całym regionie.  

Ważne dla Lewicy są również kwestie antyprzemocowe. Monika Falej zapowiedziała promocję mediacji rówieśniczych – wszystko po to, aby młodzież rozwiązywała konflikty w sposób pokojowy, żeby młodzi ludzie potrafili ze sobą rozmawiać. Innym pomysłem jest zapewnienie profesjonalnego wsparcia psychologicznego i prawnego dla młodzieży, którego według niej obecnie brakuje.

To musi być osoba, która powinna mieć przygotowanie, żeby z taką młodzieżą pracować. Wiemy oczywiście, że pedagodzy  i psychologowie są w szkołach, ale to jest stanowczo za mało. Młodzi ludzie wskazują nam, że niejednokrotnie trudno dostać się do takiej osoby 

– zwróciła uwagę.

Są to według kandydatki skuteczne sposoby zwalczania przemocy, hejtu i dyskryminacji wśród młodych ludzi. 

Chciałabym stworzyć miejsce przyjazne dla młodzieży przy biurze poselskim, aby móc rozmawiać z młodymi ludźmi, by mogli mieć szkolenia. Będę się starała, aby w naszym regionie były jak największe dofinansowania. 

– przedstawiła kolejny pomysł.

Nie zabrakło także przedstawienia konkretnego działania. Monika Falej opowiedziała historię młodego człowieka – mieszkańca wsi Łąkorz w powiecie nowomiejskim, którego poznała, kiedy nie miał jeszcze 18 lat.

Szukał możliwości działania. Trafił na mnie. Spotykamy się ze sobą, rozmawiamy już niemal 1o lat. Dzięki Danielowi powstała Młodzieżowa Rada Gminy w Łąkorzu.  

Głos zabrał też sam Daniel Zdanowski, który powiedział, że był zdegustowany tym co się dzieje w jego gminie. Zwrócił uwagę, że nie było żadnego miejsca, w którym młodzież mogłaby się spotykać, rozmawiać, coś organizować. Wyszedł zatem z inicjatywą powstania Młodzieżowej Rady Gminy w Łąkorzu i dopiął swego.

Spotkaliśmy z Moniką. Opowiedziała nam, w jaki sposób możemy się organizować, działać, pozyskiwać fundusze. (...) Dzięki jej pomocy udało nam się zmodernizować plażę. Było to dla nas coś wielkiego. Od kilku lat możemy się na tej plaży spotykać, możemy  organizować turnieje, pikniki, a także festyny, dlatego bardzo ważne, aby w gminach były osoby, które nakierują młodzież. Obecnie jestem radnym powiatowym, jeżdżę, spotykam się z ludźmi, także na zebraniach wiejskich (...) Tym młodym ludziom, którzy chcą działać trzeba pokazać, że można inaczej

– powiedział.

Wszystkie wymienione powyżej pomysły Lewicy skierowane do młodzieży, to oczywiście kropla w morzu potrzeb młodych ludzi, których interesują przede wszystkim tematy związane z pracą i mieszkaniem, najlepiej własnym. Na zakończenie Monika Falej dodała, że tematy związane z zatrudnieniem oraz pracą będą poruszane na kolejnych spotkaniach.  

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (4)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ cac
  8 miesięcy temu ocena: 0%  4
  PIS jest już tak socjalistyczne, że Lewicy zostało tylko LGBT
  ~ STOP oszustkom
  8 miesięcy temu ocena: 86%  3
  Ciekawostka taka - czy wiesz że żadna z tych osób "popierających" olsztyńską spadochroniarkę a widniejących na tym ustawionym przy skate-parku zdjęciu nie pochodzi z Elbląga? Dzieciaków w tle nie liczę, bo one zostały tu tylko wykorzystane kampanijnie, jako tło dla hipokryzji.
  ~ CENZURA
  8 miesięcy temu ocena: 33%  2
  Wam już też dziękujemy.
  ~ Won z komuną!
  8 miesięcy temu ocena: 50%  1
  Tfffffuuuu..
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.