› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Ławki parkowe. Sprawdzamy rynek.

› bieżące 6 miesięcy temu    12.02.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Ławki parkowe. Sprawdzamy rynek.

W trakcie wyszukiwania odpowiedniej ławki do parku lub innego miejsca użyteczności publicznej, można natknąć się na wiele modeli wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Choć ławka to stosunkowo nieskomplikowany przedmiot, warto zwrócić uwagę na wiele czynników, dzięki którym konkretny model będzie idealnie pasował do danej przestrzeni, stanowiąc jej integralną część, a przy tym był rozwiązaniem na lata. Czym jednak się kierować? Przekonaj się, co warto wiedzieć o ławkach parkowych i jak je wybierać.

Ławka parkowa, czyli jeden z ważniejszych elementów miejskich terenów zielonych

Podczas modernizacji czy tworzenia miejskich parków ich istotnym elementem są ławki. To właśnie one urozmaicą ścieżki spacerowe i rowerowe, zachęcając mieszkańców czy turystów do dłuższego spędzania czasu w danym miejscu. Ławki, które są dobrze wkomponowane w przestrzeń i swoim stylem, wykonaniem, a także trwałością, dobrze podkreślają unikalność danego miejsca. Dlatego właśnie istnieje wiele różnych modeli opartych o różne techniki wykonania.

Wśród najpopularniejszych modeli warto wyróżnić ławki drewniano-betonowe i drewniano-metalowe, gdzie wśród tej drugiej kategorii znaleźć możemy konstrukcje, których szkielet został wykonany z żeliwa lub stali. W zależności od użytego materiału, czy obecności dodatkowych elementów (oparcie, podłokietniki) modele ławek będą różniły się ceną.

Przykład nowoczesnej konstrukcji ławki, gdzie wykorzystano metal, drewno jak i beton.
Ławka Roma fot. Eco-market.pl

Sposób montażu ławek parkowych, a ich wytrzymałość

Kolejnym istotnym elementem ławek parkowych jest ich sposób montażu, a także wytrzymałość na negatywne warunki atmosferyczne (wilgoć, promieniowanie słoneczne) czy uszkodzenia mechaniczne. Ważny jest bowiem nie tylko wygląd ławki, ale to, jak będzie sprawdzać się, wystawiona na działanie wielu niesprzyjających czynników. Do najpopularniejszych metod montowania ławek parkowych zaliczyć możemy kotwy lub kołki rozporowe. Dotyczy to zarówno ławek, których bazą jest szkielet metalowy, ale też ten betonowy. Dzięki temu można mieć pewność, że konstrukcja będzie dobrze przytwierdzona do gruntu, a co za tym idzie, odporna na demontaż. Część ławek betonowo-drewnianych jest również przystosowana do wkopania bezpośrednio w ziemię.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, elementy drewniane, takie jak siedziska i oparcia, są pokrywane warstwą impregnatu, a następnie lakierowane, dzięki czemu zachowują swój bazowy wygląd przez długi czas. Części metalowe są z kolei cynkowane, a następnie malowane proszkowo na wskazany kolor (najczęściej jest to czarny). Uodparnia je to na korozję i zabezpiecza przed zużywaniem się materiału.

Ławka parkowa – jak wygląda kwestia zakupu?

Zakup ławki parkowej to inwestycja na lata, dlatego warto zdecydować się na wytrzymały model. Koszt takiej ławki zależny jest od wielu czynników, jednak do głównych kategorii zaliczamy sposób wykonania. I tak cena konstrukcji betonowo-drewnianej w sklepie https://www.eco-market.pl/lawki-parkowe waha się od 770 zł do nawet 3000 zł. Ławkę metalowo-drewianą można dostać już 350 zł, a za najdroższą trzeba będzie zapłacić 1315 zł. Ławki żeliwno-drewniane to z kolie koszt od 249 zł do 1239 zł. Warto tutaj uwzględnić również obecność oparcia, a co za tym idzie, również podłokietników. W związku z tym, że wykonanie takiej ławki przez producentów jest czasochłonne, czas oczekiwania na tego typu konstrukcje może wynieść nawet do 3 miesięcy (zwłaszcza w okresie jesienno-wiosennym, gdzie, rośnie ilość zamówień przez gminy i urzędy miast), dlatego warto wcześniej uwzględnić to przy dokonywaniu jakiejś inwestycji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.