› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Ławki na bulwarze to porażka. Błędy w dokumentacji projektowej

› bieżące ponad rok temu    30.07.2013
Joanna Siudak
komentarzy 12 ocen 10 / 80%
A A A
Ławki na bulwarze to porażka. Błędy w dokumentacji projektowej fot. Konrad Kosacz

Modernizacja bulwaru Zygmunta Augusta kosztowała 35 miliony złotych. Odnowiony plac szybko stał się ulubionym miejscem dla spacerowiczów. Mieszkańcy narzekają jednak na ławki zamontowane przy bulwarze. Brakuje w nich oparć, są niewygodne, oddzielone potężnymi donicami. Wszystko to czyni z nich dobrą kryjówkę dla pijącej alkohol młodzieży, a do tego zakrywa widok na nabrzeże. Przebudowa bulwaru odbyła się niezgodnie z dokumentacją projektową – zauważa radny PiS Zdzisław Olszewski.

Modernizacja bulwaru objęła przystosowanie wschodzniego nadbrzeża rzeki Elbląg do cumowania statków. Projekt nowego bulwaru zakładał możliwość swobodnej żeglugi statków przez Port Morski w Elblągu. Nabrzeże zostało podzielone na dwie części. Wysoką – przeznaczoną dla statków pasażerskich i niską – dla jednostek sportowych. Oprócz tego powstały dwa nowe mosty zwodzone w miejsce kładek.

Projekt renowacji bulwaru zakładał również wprowadzenie zieleni i elementów małej architektury. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radny PiS, zwrócił uwagę właśnie na ten aspekt.

- Widzę różnicę w wykonaniu Bulwaru. Zmieniono lokalizację zieleni. Czemu drzewka są w donicach? Wiemy, jak to się skończyło przy ul. 1 Maja. Ławki są także niezgodne z dokumentacją projektową. Te ławki nie mają oparć - jak można na nich odpoczywać? - pyta Zdzisław Olszewski.

Planowanie inwestycji przebudowy bulwaru rozpoczęło się jeszcze w roku 2007. W 2008 została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej. Rok później wyłoniono inżyniera projektu czyli Tadeusza Brzezińskiego. 13 września 2010 roku miały miejsce pierwsze prace budowlane.

Elblążanie i turyści zgodnie twierdzą, że bulwar stał się nową wizytówką miasta. Zwracają jednak uwagę, na to, że projekt odbiega od początkowej wizualizacji. Duże donice pomiędzy ławkami grożą przewróceniu, kiedy ich korzenie rozrosną się. W pierwotnym projekcie modernizacji bulwaru zakładano posadzenie drzew w gruncie, miały być też altanki z kwiatami. Dlaczego nastąpiły zmiany? Okazuje się, że przeważyły względu bezpieczeństwa. Roślinność posadzona w ziemi mogłaby uszkodzić infrastrukturę techniczną. Ławki natomiast są wykonane zgodnie z założeniem projektu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ redruM
ponad rok temu ocena: 25%  12
jeszcze nie byłem, ale ciekawy jestem , czy w pomyślano o porządnej toalecie?
~ wień
ponad rok temu ocena: 50%  11
a kto jest odpowiedzialny za ten budynek w którym obecnie znajduje się tawerna Tortuga i co ten budynek ma wspólnego z architekturą starówki przecież to wygląda jak pół dupy za krzaka .
~ yataman
ponad rok temu ocena: 43%  10
W elblagu wszystko robi sie byle jak i z byle czego. Zobaczcie jak buduja te nowe ulice, troche popada i nowo oddana ul Armi Krajowej zmienia sie w jezioro! nowo budowane drogi dla rowerow przy alstomie,robotniczej,12 lutego to buble z kostki brukowej ,latarniami na srodku i wysokimi kraweznikami, rowerzysci i tak beda jezdzic po jezdni a nie po tych tandetnych zle wykonanych chodnikach. Co na to łooficer rowerowy? Znowu nic nie moze pewnie zrobic. POrazka!wszystko juest robione zle i na odwal. Oficer rowerowy zapowiadal ze bedzie pilnowal budowy nowych sciezek rowerowych tym czasem ciagle projektanci i wykonawcy robia w tej kwestii co chca
~ ajur
ponad rok temu ocena: 67%  9
Ktos zrobił odbiór, zatwierdził, więc na co teraz twierdzenie, że cos jest niezgodne z dokumentacją. Trzeba było reagować, kiedy jeszcze projekt nie był zakończony. Teraz jakakolwiek zmiana, to kasa po stronie miasta. A ławki są niewygodne. Jeżeli taki był projekt to.... no comment.
~ sratatata
ponad rok temu ocena: 63%  8
przecież PiS chwalił się na otwrciu że to ich zasługa więc skąd teraz te skargi ? ? ?
~ waldek
ponad rok temu ocena: 45%  7
W sumie bulwar jest fajnie odnowiony. Rzeczywiście brakuje oparć w tych ławkach (koszt pewnie nie przekroczyłby 1% z tych 35 mln) i te szare donice, przypominają duże kontenery na śmieci.
~ realista
ponad rok temu ocena: 50%  6
Mi sie bardzo podoba. Czy nikomu nie przeszkadza to, ze Starowka praktycznie stala sie "parkingiem"? Kolo Galerii EL, na Bednarskiej, przed ks. sw. Mikolaja syf i mogila motoryzacyjna!!!Jakos radnemu PiS to nie przeszkadza... A tu piekna donice z drzewkami sie nie podobaja... Co za prowincjonalnoscia... PiS powinien zajac sie, to co wazne: bezpieczenstwem i czystocia bulwaru, a nie jakims absurdalnymi bzdurami...
~ beniu
ponad rok temu ocena: 36%  5
mi się ławki podobają
~ Aa
ponad rok temu ocena: 55%  4
I kto to teraz naprawi? Ja pierdziele i znowu z naszych pieniędzy. Czy w tym mieście nie można winnych pociągnąć do odpowiedzialności, w tym finansowej? Kto to kontroluje? Machną ręką i w zapomnienie pójdzie. wstawią nowe ławki i donice usuną ale z budżetowych pieniędzy. tylko sobie błędy potrafią wytykać nic poza tym.
~ ori
ponad rok temu ocena: 50%  3
Wcześniej też były tam ławki bez oparć i nikomu to nie przeszkadzało :D
~ Aa
ponad rok temu ocena: 50%  2
Może i tak, ale czasy się zmieniają a za takie pieniądze (bo pewnie nie małe) to klient wymaga. Ma być zrobione najlepiej i już a nie po łebkach.
~ NoName
ponad rok temu ocena: 71%  1
Okropnie wyglądają te drzewka w donicach. Te donice wyglądają jak kontenery na gruz
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.