› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Która organizacja pomoże niepełnosprawnym elblążanom?

› bieżące ponad rok temu    13.02.2015
Paweł Makowski
komentarzy 4 ocen 8 / 75%
A A A
Zdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułuZdjęcie poglądowe, stanowi jedynie ilustrację do artykułu fot. www.sppss.lublin.pl

Gdyby nie pomoc asystentów i ich zaangażowanie, wiele osób niepełnosprawnych nie poradziłoby sobie z codziennymi sprawami, począwszy od kwestii - wydawać by się mogło - trywialnych, jak wyjście z budynku, po bardziej skomplikowane jak pomoc w wypełnieniu dokumentów. Ogłoszony został konkurs, w którym osoby, chcące zostać asystentami osób niepełnosprawnych, mogą zgłaszać swoje oferty.

Program Asystent Osoby Niepełnosprawnej działa od połowy ubiegłego roku i nie ulega wątpliwości, że po jego wprowadzeniu wielu elblążan mogło odetchnąć z ulgą, bowiem wreszcie pojawiły się osoby, które pomogły im w codziennym funkcjonowaniu. Dotychczas (do końca grudnia 2014 r.) na terenie naszego miasta tylko cztery osoby pomagały w ten sposób nie w pełni sprawnym mieszkańcom. Szybko okazało się, że ich liczba nie jest adekwatna do realnych potrzeb elblążan.

W budżecie miasta na rok 2015 na realizację Programu przeznaczono 80 tys. zł, czyli o 30 tys. zł więcej niż przed rokiem. Pojawiają się jednak obawy, że i ta kwota jest zbyta mała, jeśli porównać ją do potrzeb mieszkańców. Prezydent Witold Wróblewski ogłosił konkurs, w którym zainteresowane organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoje oferty. Jeśli jedna z nich zostanie zaakceptowana, organizacja oddeleguje osoby, które będą pełnić funkcje asystentów osób niepełnosprawnych. Termin składania stosownych ofert upływa 9 marca, natomiast rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 12 marca.

Zasadniczym celem zadania, przewidzianego we wspomnianym konkursie, jest podniesienie jakości życia osoby niepełnosprawnej poprzez ułatwienie pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz wykształcenie samodzielności osoby niepełnosprawnej.

Zakres obowiązków asystenta osoby niepełnosprawnej obejmuje m. in. pomoc w wyjściu, powrocie oraz dojazdach w wybrane przez klienta miejsce (np. dom, praca, szkoła, kościół, lekarz itd.), pomoc w zakupach, w załatwieniu spraw urzedowych. W zależności od sytuacji asystent może również świadczyć inne usługi, po uwzględnieniu potrzeb osoby niepełnosprawnej i kwalifikacji osoby, świadczącej usługi.

Przez usługi asystenckie nie należy pojmować usług opiekuńczych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. Zadanie ma być realizowane od 16 marca do 31 grudnia 2015 r. Czy w tym roku niepełnosprawni będą mogli liczyć na większą liczbę asystentów?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rysiek
ponad rok temu ocena: 50%  4
Przecież to jest wiadome kto będze realizował. Po co te pytanie. ERKON to ich pomysł i pod nich robiony "konkurs"
~ llllllllllllllllll
ponad rok temu ocena: 45%  3
Tego już się nawet komentować nie da
~ noa
ponad rok temu ocena: 50%  2
kolejna dobra i pożyteczna inicjatywa Rudnickiego.
~ bigi
ponad rok temu ocena: 40%  1
Nie słyszałem o takich
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.