› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Kto nie chce województwa elbląskiego?

› bieżące ponad rok temu    5.07.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 10 ocen 2 / 100%
A A A
Kto nie chce województwa elbląskiego?

Pisaliśmy niedawno o szansach reaktywowania województwa elbląskiego (http://www.elblag.net/artykuly/czy-na-mapie-polski-moze-pojawic-sie-wojewodztwo-e,30922.htm) Za jego powrotem na mapę Polski opowiadają się, czemu trudno się dziwić, elblążanie. Czy jednak tęsknotę tę podzielają inni mieszkańcy naszego regionu?

 

Tu nie będzie suspensu – wynik naszego krótkiego sondażu podajemy już teraz. Otóż, ani braniewianie, ani pasłęczanie – z którymi wspólnie zamieszkujemy w województwie warmińsko-mazurskim, czy tym bardziej malborczanie i kwidzynianie, nie myślą, przynajmniej w większości, o powrocie do województwa elbląskiego.

Braniewo to miasto warmińskie, które zawsze czuło związki z Olsztynem. Zdaję sobie sprawę, że Elbląg może dążyć do odzyskania wojewódzkiego statusu, ale braniewianie, poza nielicznymi wyjątkami, chcą żyć w obecnym województwie. Tak więc, powodzenia, ale bez nas – mówi starszy braniewianin.

Mężczyzna nie jest rzeczywiście odosobniony w tym sądzie.

Do Elbląga to możemy pojechać na zakupy, bo jest najbliżej, ale województwo elbląskie? Po co i na co? Nie czujemy takiej potrzeby – stwierdzają bez ogródek dwie młode dziewczyny, braniewianki z urodzenia, obecnie studiujące w Olsztynie.

Podobne opinie usłyszeliśmy od pasłęczan.

Województwo elbląskie? Nie, nie jestem zainteresowany. Wolałbym żeby Pasłęk odzyskał prawa powiatowe – mówi krótko i dobitnie nasz kolejny rozmówca.

Wypowiedzi z Malborka i Kwidzyna możemy sobie darować. Mieszkańcy obu tych miast (przynajmniej ci z którymi rozmawialiśmy) cenią sobie województwo pomorskie. Jeden z naszych rozmówców, mieszkający w tym pierwszym mieście, nie kryje też żalu do Elbląga.

W 1975 roku, gdy powstało województwo elbląskie oba nasze miasta miały podobne potencjały. W ciągu następnych lat Elbląg jednak zyskał, a Malbork stracił – tłumaczy malborczanin.

Jeśli już mówić o nowym województwie to niech to będzie województwo ze stolicą w Malborku. Byłoby to uzasadnione historycznie. Przecież Malbork był już stolicą województwa w I Rzeczypospolitej. A Elblag? Był za tych czasów miastem powiatowym w województwie malborskim – stwierdza złośliwie mężczyzna.

I co Państwo na to?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wkurzony
ponad rok temu ocena: 60%  10
Bylem raz w Dino parku w Malborku i nigdy wiecej!!!!!!!!! Mieszkancy placa nawet o polowe mniej a Elblazan doja na maxa.Maja tam taryfe dla swoich i przyjeznych!!! Masakra!!!! Nowa Holandia przy tym czyms to SUPER MIEJSCE i o polowe tansze!!! W glowach im sie po przewracalo!!!!!!!
~ Prawda
ponad rok temu ocena: 50%  9
Bo tam nadal wsiuńska mentalność jest i doją ludzi. Ci megalomani nie widzą dalej niż czubek swojego nosa, ewentualnie mury zamku, a zgrywają wielkomiejskich :)
~ leoś
ponad rok temu ocena: 8%  8
Po jakiego uja przywracać coś, co nie miało racji bytu?
~ hd
ponad rok temu ocena: 87%  7
Tak wam dobrze z olsztynem,to do pracy tam zasuwać,a nie pół Pasłęka siódemką rano na Elbląg do roboty wali.Zresztą,nikt się was o zdanie pytać nie będzie.
~ Gdańsk
ponad rok temu ocena: 75%  6
Elblaskie, może zulawsko-pomorskie takie województwo powinno powstać.
~ Do_pomorskiego
ponad rok temu ocena: 89%  5
Ten mieszkaniec Malborga jest albo "ćwierćinteligentem" albo typowym hipokrytą. Jako może winić Elbląg o to, że władze PZPR postanowiły, ze to Elbląg będzie stolicą :) Poza tym, jak można być tak "bystrym", żeby winić Elbląg za rabunkową politykę czasów PRL - wszak woj. elbląskie powstało w czasach PRL. Ciekawe czy jest równie konsekwentny wobec Gdańska? To przecież w czasach woj. gdańskiego wyburzono malborska starówkę i zabudowano blokowiskiem. Tutaj przynajmniej ma fizyczny przykład jak ówczesna stolica potraktowała jego miasto. Na Elbląg jakoś nie miał żadnych przykładów poza "urojeniami o degradacji", bo i po co. Tak łatwiej prawda?
~ dsa
ponad rok temu ocena: 85%  4
Uśmiałem się z komentarza tego gościa z Malborka który napisał cytuję: "oba nasze miasta miały podobne potencjały". Otóż drogi Panie Elbląg prawa miejskie uzyskał 1246 r a Malbork - 1286 r, powierzchnia Elbląga to 79,82 km2 a Malborka - 17,15 km2, liczba ludności w Elblągu 121 412 osób a w Malborku - 38 815 osób. Gdzie są te zbliżone potencjały?
~ realista
ponad rok temu ocena: 88%  3
Ten pan maborczanin mysli, ze zna historie? Raczej chyba jest z nia na bakier. Elblag byl wtedy jednym z wielkich miast pruskich i mial duza autonomie i specjalne przywileje. Wiec taki Malbork mogl mu skoczyc. I dobry ten tekst o podobnym potencjale w 1975 roku. Ci malborczanie to jacys megalomaniacy: Elblag w 1975 roku mial ponad 100tys, a Malbork 32 tys. Wiec o czym my mowimy.
~ gosc
ponad rok temu ocena: 71%  2
Realista dobrze prawisz.
~ asd
ponad rok temu ocena: 88%  1
To już mówię co na tego złośliwego mieszkańca Malborka - może niech wróci historycznie i niech przypomni gdzie byla pierwsza stolica zakonu? Takie argumenty sa smieszne.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.