› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Królowa jest tylko jedna... Pomóż Lidii pojechać na mistrzostwa!

› bieżące ponad rok temu    20.05.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Lidia Czarnecka,Lidia Czarnecka, fot. Marcin Mongiałło

Jak wiadomo najważniejszą, kluczową figurą w szachach jest król, ale najsilniejszą jest hetman, zwany często królową. Mało osób zdaje sobie sprawę, że w Elblągu mieszka mała królowa polskich szachów – oczywiście w swojej kategorii wiekowej. Niedawno wywalczyła kwalifikację do udziału w szachowych Mistrzostwach Europy Juniorów (4–15 września, Mamaja, Rumunia) i Mistrzostwach Świata Juniorów (16–26 września, Montevideo, Urugwaj). 

Jeśli Lidii uda się wyjechać na mistrzostwa świata i Europy, to będzie na nich rywzalizować z zawodniczkami o rok starszymi. Warto bowiem zauważyć, że kategoria startowa Lidii to U14, czyli obejmuje ona zawodniczki 13 i 14-letnie.

Lidia Czarnecka ma zaledwie 13 lat i jest prawdziwią mistrzynią tej gry. Dwukrotnie zwyciężała na Mistrzostwach Polski, sześciokrotnie zajmowała pierwsze miejsce w mistrzostwach naszego województwa. Półki w jej pokoju wprost uginają się od pucharów i medali. Ich kolekcja jest naprawdę imponująca. 

Szachistka cały czas doskonali swoje umiejętności pod okiem trenera. Pnie się w górę w rankingu FIDE (Fédération Internationale des Échecs - Międzynarodowej Federacji Szachowej). Jakie jest jej wielkie marzenie? Pojechać na szachowe mistrzostwa świata i Europy i zmierzyć się z najlepszymi. Taki wyjazd  to nie tylko doskonała możliwość podniesienia swojego poziomu gry, to także walka o punkty umożliwiające skok w światowym rankingu. Lidia jest bardzo ambitna i chce się rozwijać, chce wygrywać z lepszymi od siebie, aby ostatecznie stać się najlepszą.  

Jak zaczęła się przygoda Lidii z szachami?

Były zajęcia dodatkowe w przedszkolu. Prowadził je pan Marek Szulc. To dzięki niemu zdobyłam II kategorię szachową. Obecnie mam I kategorię szachową z dwoma plusami. Mam normę na kandydata na mistrza, tylko brakuje mi punktów FIDE. W szkole podstawowej chodziłam na zajęcia do Zakrzewa z panem Markiem Szulcem, lecz od II klasy trenuję indywidulanie, do dnia dzisiejszego,  z panem trenerem Mariuszem Ściwiarskim.

–  Lidia opisała nam pokrótce swoje początki gry w szachy oraz aktualną pozycję, jaką zajmuje.

Interesowało nas ile czasu poświęca, aby osiagać takie sukcesy.

Trenuję 3 godziny dziennie, za wyjątkiem niedzieli. Staram się chodzić na turnieje, które są rozgrywane co tydzień w czwartek i co miesiąc w środę. Jeśli chodzi o czwartki, to turnieje są w siedzibie Fundacji Elbląg przy ul. Związku Jaszczurczego, a w środy w SM Sielanka przy ul. płk. Dąbka.

Jej ulubioną figurą jest skoczek, a szachową idolką Monika Soćko – najlepsza w Polsce zawodniczka, która jako jedyna ma tytuł męskiego arcymistrza.

Sprawą  godną szczególnego podkreślenia jest fakt, że Lidia w wieku 7 lat miała już II kategorię szachową. Jest to wielkie osiągnięcie. Nawet wielu arcymistrzów nie może poszczycić się tak szybkim awansem w szachowej hierarchii. W tym miesjcu przypomnijmy, że kategorie szachowe są wyznacznikiem poziomu sportowego, który prezentuje zawodnik szachowy. Zdobywanie kolejnych kategorii przypomina wspinanie się po drabinie. Kolejny szczebel to kolejna kategoria. Na samym szczycie widnieje najwyższy tytuł, czyli arcymistrz szachowy. Przygoda z szachami zaczyna się na poziomie “bez kategorii szachowej” (czyli popularne “bk”). Kolejne stopnie to V i IV, III kategoria szachowa itd.

Przypomnijmy największe osiągnięcia Lidii Czarneckiej:

 • 23. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorek w Szachcach Klasycznych w Durbanie w 2014 r. (U10)
 • 71. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorek w Szachach Klasycznych Al-Ajn w 2013 r. (U10)
 • 18. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorek w Szachach Błyskawicznych w Al-Ajn w 2013 r. (U10)
 • 4. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek w Szachcach Klasycznych w Jastrzębiej Górze w 2014 r. (U10)
 • 5. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek w Szachcach Klasycznych w Szczyrku w 2013 r. (U10)
 • 5. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek Szachcach Klasycznych w Drzonkowie w 2017 r. (U14)
 • 2. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek Szachcach Klasycznych w Drzonkowie w 2017 r. (U13)
 • 10. miejsce Mistrzostwach Polski Juniorek w Szachcach Klasycznych w Olecku w 2016 r. (U12)
 • 1. miejsce na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorek w Szachach Szybkich we Wrocławiu w 2014 r. (złoty medal, U10)
 • 1. miejsce na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorek w Szachach Błyskawicznych we Wrocławiu w 2014 r. (złoty medal, U10)
 • 2. miejsce na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorek w Szachach Błyskawicznych w Koszalinie w 2016 r. (srebrny medal, U12)
 • Najwyższy ranking w karierze – 1714 (1 maja 2017)

W marcu Lidia otrzymała stypendium od prezydenta Elbląga. Jest także stypendystką Programu Stypendialnego „Agrafka" (stypendium naukowo-socjalne). Nie są to duże kwoty, zważywszy na potrzeby. Minimalny koszt wzięcia udziału w krajowym turnieju szachowym (szachy klasyczne), uprawniającym do zdobycia punktów FIDE, wynosi około 2 tys zł (łącznie z obowiązkowym opiekunem, którym jest trener - Lidia nie jest pełnoletnia i taki jest wymóg formalny). Turniej taki trwa od 8 do 11 dni. Aby myśleć o rozwoju dziewczynka powinna brać udział co najmniej w sześciu tego typu turniejach w roku. Jej rodziców nie stać na tak duże wydatki. Ojciec jest na rencie, a zarobki mamy oscylują w granicach najniższej krajowej. Możliwość wzięcia udziału w mistrzostwach świata i Europy to dla Lidii wielka szansa. Przypomnijmy, że aby móc pojechać na tego typu zawody trzeba najpierw wywalczyć kwalifikację. Jest to bardzo trudne, gdyż najpierw trzeba zakwalifikować się do mistrzostw Polski, na których należy zajać odpowiednio wysokie miejsce. Tylko 10 najlepszych zawodniczek Mistrzostw Polski otrzymuje kwalifikację na mistrzostwa Europy, a zaledwie 6 – na mistrzostwa świata. Lidia spełniła te warunki. Niestety brakuje jej środków finansowych, aby skorzystać z wielkiej szansy jaka się przed nią otworzyła.

Pozostało niewiele czasu. Wpłaty na konto Polskiego Związku Szachowego na mistrzostwa Europy (koszt wyjazdu to ok. 10 tys. zł) należy dokonać do 6 czerwca, a na mistrzostwa świata (koszt wyjazdu to ok. 20 tys. zł) – do 18 czerwca.

Wpłaty prosimy kierować na poniższy rachunek bankowy:

UKS Skoczek Elbląg przy Szkole Podstawowej nr 1 w Elblągu, ul. Daszyńskiego 1, 82-300 Elbląg 

nr rachunku: PL 43203000451110000003938210

z dopiskiem "Dla Lidki" 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.