› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Korzystne przeliczenie dla rocznika 1953

› bieżące miesiąc temu    11.08.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Korzystne przeliczenie dla rocznika 1953 fot. archiwum Elblag.net

Ubezpieczeni urodzeni w 1953 roku doczekali się ustawy zmieniającej, wykonującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. Mogą na jej mocy ustalić wysokości emerytury powszechnej po raz pierwszy lub ponownie przeliczyć wysokość emerytury, a także renty rodzinnej bez pomniejszania o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Przepisy ustawy dotyczą ubezpieczonych urodzonych w 1953 r. bez względu na płeć. Stosuje się je zarówno do kobiet , jak i do mężczyzn, którzy już maja ustalone prawo do emerytury powszechnej jak i do ubezpieczonych, którzy nie składali jeszcze takiego wniosku o ustalenie prawa do emerytury w wieku powszechnym.

Ustawa przewiduje ponowne ustalenie wysokości emerytury dla ubezpieczonych, lub renty rodzinnej po takich osobach z pomięciem przepisu art.25 ust.1b ustawy emerytalnej. Oznacz to, że jeżeli ubezpieczony miał ustalone prawo do emerytury powszedniej, a podstawa tej emerytury była pomniejszana o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, obecnie wysokość tego świadczenia będzie przeliczona bez pomniejszenia o pobrane emerytury wcześniejsze. Warunkiem jest to, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.

- informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS.

Kto nie musi składać wniosku

ZUS z urzędu, bez konieczności składnia wniosku dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.

Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny tych osób Świadczenie w wysokości ustalonej zgodnie z ustawą zmieniającą przysługuje od dnia nabycia prawa do emerytury w wieku powszechnym lub od dnia, od którego podjęta została wpłata zawieszonej emerytury. Jeśli ponownie ustalona wysokość świadczenia jest wyższa od pobieranej dotychczas emerytury, wówczas wypłacimy wyrównanie

- wyjaśnia rzeczniczka. 

Ponowne ustalenie wysokości emerytury powszechnej dla ubezpieczonych urodzonych w 1953 r. oraz renty rodzinnej po takich osobach nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 r.

Kto i kiedy musi złożyć wniosek

Natomiast ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. którzy nie składali wniosku o ustalenie prawa do emerytury w wieku powszechnym mogą zgłosić taki wniosek nie później niż 11 stycznia 2021 r. Wówczas emerytura zostanie obliczona bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej. Obliczenie emerytury powszechnej bez zmniejszenia będzie możliwe wówczas, gdy prawo do emerytur wcześniejszej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ IK
miesiąc temu 1
Śmiech na sali! Moja mama dostała całe 27 zł po przeliczeniu, po sprawie sądowej. Żenada
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.