› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Koronawirus w Polsce. Ważne informacje i zalecenia

› zdrowie i uroda ponad rok temu    10.03.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Koronawirus w Polsce. Ważne informacje i zalecenia

Na dzień 9 marca w Polsce mamy 17 osób zakażonych koronawirusem (w tym dwie, które znajdują się w szpitalu w Ostródzie), 170 zostało hospitalizowanych. W samym dniu 9 marca potwiedzono aż 6 nowych przypadków koronawirusa w naszym kraju. Jak się chronić? Ja zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby? W jaki sposób zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo siebie i swoich bliskich? To wyjątkowo aktualne pytania.

Minister zdrowia profesor Łukasz Szumowski zaapelował, aby osoby starsze, szczególnie uważały na siebie i unikały zgromadzeń publicznych:

Apeluję do wszystkich o bardzo dużą wrażliwość i opiekę nad osobami starszymi. Osoby starsze proszę o ograniczenie aktywności, trzymanie się z dala od potencjalnych miejsc, gdzie może dojść do zakażenia. 

Nic nie zastąpi higieny osobistej, której zachowanie należy do najważniejszych czynników ograniczających rozprzestrzenianie się choroby. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem (czynność ta powinna trwać przynajmniej 30 sekund), a jeśli nie ma takiej możliwości należy dezynfekować je płynami bądź żelami na bazie alkoholu (o stężeniu minimum 60-procentowym).

Głowny Inspektor Sanitarny rekomenduje unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaleca zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. Jakie to państwa? Wymienia się Chiny, Koreę Południową, Włochy, Iran oraz Japonię. Niedawno listę tę uzupełniono o niektóre regiony w Niemczech (Nadrenia Północna-Westfalia) i Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania). 

Ocenia się, że jeśli osoba zainfekowana koronawirusem kicha, to wirus rozprzestrzeni się na odległość około 3 metrów zanim spadnie na ziemię i tam pozostanie. Gdy już znajduje się na powierzchni  metalu bądź plastiku, żyje co najmniej 12 godzin. Warto o tym pamiętać, jeśli zdarza się nam dotykać jakiejkolwiek powierzchni (klamki, klawiatury, przyciski w windzie). Zaleca się w takich przypadkach częste i dokładne mycie rąk mydłem. Warto wiedzieć, że wirus może pozostać aktywny na tkance, ubraniu przez okres od 6 do 12 godzin. Normalne pranie powinno go zneutralizować.

U 80% chorych, przebieg choroby jest łagodny, ciężkie powikłania występują przede wszystkim u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi. To właśnie takie osoby są najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon

Organizm zarażaony koronawirusem przez wiele dni nie musi wykazywać oznak infekcji. Według najnowszych danych okres inkubacji może potrwać do 28 dni w przypadku COVID 19. To znacznie utrudnia walkę z tym wirusem. 

Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Jeśli jednak dotkniesz czegoś, co miało kontakt ze śliną osoby zakażonej, a potem dotkniesz twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust, możesz się zakazić. Wirusy mogą przetrwać do kilku godzin na rzeczach, na których znajdują się wydzieliny np. ślina. Należy pamiętać, o myciu rąk.

Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, są: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności oraz problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się też bóle mięśniowe. W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta.

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny (GIS) zalecają:

 • często myć dłonie wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu,
 • zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra),
 • unikać dużych skupisk ludzi,
 • dbać o higienę miejsc, w których przygotowuje się posiłki,
 • nie dzielić się jedzeniem np. chipsami z jednej paczki.

Warto dodać, że szpital w Ostródzie został przekształcony w szpital zakaźny – jest to obecnie jedna z placówek ochrony zdrowia w Polsce, do której są przywożeni pacjenci z podejrzanymi objawami, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Pozostali pacjenci jeszcze w piątek, 6 marca, zostali przewiezieni do innych szpitali lub wypisani do domów.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, w Elblągu podjęto decyzję o przełożeniu Elbląskiego Święta Sportu. Wydarzenie miało odbyć się 12 marca 2020 r. (w czwartek). 

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta – w szczególności dzieci i młodzieży, zgodnie z rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego, Elbląskie Święto Sportu planowane na najbliższy czwartek w hali sportowo-widowiskowej MOSiR, zostaje przełożone na inny termin. Powiadomimy o nim osobnym komunikatem, kiedy zmieni się sytuacja epidemiczna w naszym kraju.

– możemy przeczytać na stronie urzędu. 

Źródła: Ministerstwo Zdrowia, GIS, UM w Elblągu, informacje własne  (na podstawie anglojęzycznych serwisów informacyjnych)

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jannam
ponad rok temu 1
Niestety w Elblągu został już potwierdzony jeden przypadek koronawirusa! dnia 10.03
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.