› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Koronawirus. Galerie handlowe i restauracje zostaną częściowo zamknięte. To nie wszystko...

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    13.03.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Koronawirus. Galerie handlowe i restauracje zostaną częściowo zamknięte. To nie wszystko...

Poczynając od nocy z piątku na sobotę (z 13 na 14 marca 2020 r.) ograniczona zostanie działalność centrów handlowych – poinformował w dniu 13 marca premier Mateusz Morawiecki. W galeriach otwarte pozostaną tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Placówki poza galeriami handlowymi nie będą objęte tymi ograniczeniami. Zamknięte mają być także restauracje, bary, puby i kasyna, jednakże wszystkie restauracje, kawiarnie i inne tego typu punkty usługowe, które funkcjonują i które mają taką możliwość, mogą w dalszym ciągu świadczyć usługi na wynos, na tzw. dowóz. Zdaniem premiera taka forma sprzedaży generuje mniejsze ryzyko zarażenia.

Ponadto zostaną wstrzymane międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie oraz międzynarodowe połączenia kolejowe. Na wszystkich polskich granicach zostaną wprowadzone kontrole.

Wszystkie granice, które były wewnętrznymi granice UE zostaną niejako odtworzone, najpierw na 10 dni z możliwością 20 dnia a późnej o kolejny miesiąc

– poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Od niedzieli 15 marca polskie granice będą zamknięte na 10 dni dla cudzoziemców. Nie wszyscy obcokrajowcy będą objęci zakazem wjazdu do Polski. Część z nich nadal będzie mogła przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:

 • małżonkowie obywateli polskich,
 • dzieci obywateli polskich,
 • osoby posiadające Kartę Polaka,
 • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową. Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. 

Wyjątkiem są osoby:

 • z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
 • kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.

Nie będą one musiały odbywać kwarantanny. 

Z ograniczeń związanych z zamknięciem granic zostały między innymi wyłączone osoby, które pracują poza granicami Polski i codziennie dojeżdżają do pracy. Dotyczy to zarówno Polaków pracujących zagranicą, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce i dojeżdżających codziennie. Obcokrajowcy mogą przyjeżdżać do pracy za okazaniem odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie i nie są w takiej sytuacji objęci kwarantanną. 

Granice pozostaną otwarte dla przepływu towarów. Ponadto wewnątrzkrajowy ruch samolotowy i kolejowy pozostanie utrzymany. Podobnie będzie z ruchem samochodowym dla Polaków powracających z zagranicy, ale w tym przypadku zostaną wprowadzone rygorystyczne procedury.

Wszystkie sklepy mają co do zasady pozostać otwarte (za wyjątkiem tych w centrach handlowych). Otwarte mają pozostać banki, punkty usługowe, bankomaty.

Ważną zmianą w związku z epidemią koronawirusa jest ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

Więcej informacji

---------------------------------

Największe manewry wojskowe w Polsce

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w Europie nie doprowadziło do odwołania (przełożenia) największych od ponad 30 lat ćwiczeń wojskowych w Europie z udziałem żołnierzy amerykańskich. 

W środę, 11 marca 2020 r., prezydent RP – Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20, które odbędzie się w 10 krajach Europy. Powiązane z nim działania będą realizowane w 5 fazach – począwszy od lutego do sierpnia 2020 roku, z głównym nasileniem aktywności przypadającym na kwiecień i maj 2020 roku.

Pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjechały na teren Polski 28 lutego przez przejście graniczne w Kołbaskowie. Wówczas oficjalnie rozpoczęło się w naszym kraju to największe amerykańskie ćwiczenie związane z przerzutem wojsk Sił Lądowych USA do Europy. Do Polski przybędzie łącznie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz wojsk sojuszniczych (głównie niemieckich i brytyjskich) ze sprzętem. W Defender Europe 20 i serii ćwiczeń połączonych weźmie udział prawie 37 tysięcy żołnierzy z 18 krajów. 20 tysięcy żołnierzy zostanie przerzuconych na nasz kontynent bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych. 

Źródła: TVP, Gov.pl, Wojsko-Polskie.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Albert Pierrepoint
ponad rok temu 3
Wy z tym wirusem wszyscy dostaliście pi.....ca. A to sztuczne napędzanie kryzysu za który jak za tuska zapłacicie. Teraz to kryzys pisu. Dalej głosujcie na żydo komunę.
~ qwer
ponad rok temu 2
teoretyczne państwo i kamieni kupa
~ dawop
ponad rok temu ocena: 25%  1
Bardzo dobry ruch, nie lubie PISu, ale bardzo dobrze działa jeżeli chodzi o koonawirusa
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.