› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Konto oszczędnościowe – na co zwrócić uwagę?

› biznes ponad rok temu    9.02.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Konto oszczędnościowe – na co zwrócić uwagę?

Oszczędzanie jest ważne, ponieważ odkładanie środków pozwala zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość – szczególnie w tych niepewnych czasach. Najprostszym sposobem na systematyczne gromadzenie pieniędzy jest założenie konta oszczędnościowego. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze konkretnej oferty.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych już od dłuższego czasu pozostaje na niskim poziomie. Mimo to wiele osób decyduje się odkładać właśnie tam środki – z uwagi na bezpieczeństwo i pewność zysków. Aby jednak wysokość możliwych do wypracowania odsetek była satysfakcjonująca, należy wybrać odpowiedni rachunek bankowy.

  • Wysokość oprocentowania

Chociaż oprocentowanie nie należy do najwyższych, wcale nie musisz decydować się na ofertę przynoszącą minimalne zyski. Wystarczy porównać niejedno konto oszczędnościowe, aby wybrać to najkorzystniejsze.

Przykładowo, Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku oferuje do 0,8% w skali roku. Dodatkowym atutem jest motywowanie do oszczędzania – oprocentowanie zmienia się w miarę wzrostu zgromadzonego na rachunku kapitału.

  • Koszty prowadzenia konta osobistego

Konto oszczędnościowe można otworzyć wyłącznie przy rachunku osobistym. Z tego powodu warto uprzednio sprawdzić, z jakimi opłatami będzie wiązało się jego prowadzenie. Dlaczego ma to znaczenie? Jeśli bank będzie pobierał wysokie miesięczne opłaty za korzystanie z konta osobistego, wówczas odsetki wypracowane na rachunku oszczędnościowym zostaną de facto pomniejszone o pobierane prowizje. Może dojść do sytuacji, w której będziesz „dokładać” zamiast czerpać zyski.

  • Prowizja za wypłatę środków z konta oszczędnościowego

Zaletą konta oszczędnościowego jest stały dostęp do gromadzonych pieniędzy. Możesz z nich skorzystać w dowolnym momencie, ale… wypłata środków może wiązać się z prowizją pobieraną przez bank. Upewnij się więc, gdzie – w razie konieczności sięgnięcia po kapitał – zapłacisz najmniej.

Konto oszczędnościowe – czy to się opłaca?

Zastanawiasz się, czy zakładanie konta oszczędnościowego ma sens? Mimo niskiego oprocentowania, nadal warto zainteresować się tego typu produktem – i to z kilku powodów.

  • Bezpieczeństwo kapitału

Gromadzone środki są bezpieczne – niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych. Są również chronione wówczas, gdy bank ogłosi upadłość – w takim przypadku otrzymasz zwrot depozytów (zapewnia to Bankowy Fundusz Gwarancyjny).

  • Gwarancja zysków

W przypadku konta oszczędnościowego nic nie tracisz. Odsetki naliczane są cały czas – nawet wtedy, gdy w trakcie okresu rozliczeniowego dokonasz częściowej wypłaty środków.

  • Możliwość oszczędzania nawet niewielkich kwot

Aby zacząć oszczędzać, nie musisz wpłacać ogromnych kwot. Masz w tym zakresie pełną dowolność, co dodatkowo zachęca do systematycznego odkładania środków.

Konto oszczędnościowe to produkt odpowiedni dla każdego – niezależnie od tego, na jakim etapie odkładania środków się znajduje. W przypadku zgromadzenia większego kapitału można przenieść go na dobrze oprocentowaną lokatę, a proces gromadzenia pieniędzy rozpocząć od nowa.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.