› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Koniec telewizji analogowej na Warmii i Mazurach. W Elblągu sygnał całkowicie zniknie w marcu

› bieżące ponad rok temu    27.11.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Koniec telewizji analogowej na Warmii i Mazurach. W Elblągu sygnał całkowicie zniknie w marcu

O godz. 5.00 w środę 28 listopada w Kisielicach koło Iławy zostanie wyłączony nadajnik telewizji analogowej. To ta miejscowość zainicjuje proces cyfryzacji w naszym regionie. Przełączenia telewizji analogowej na cyfrową dokona wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Wprowadzenie sygnału cyfrowego oznacza, że widzowie, którzy nie wyposażą się we właściwy sprzęt do jej odbioru, utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. Abonenci korzystający wyłącznie z satelitarnych platform cyfrowych lub kablówki nie muszą martwić się o cyfryzację, ponieważ ten proces ich nie dotyczy.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest specjalny dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4, wbudowany w telewizor lub zewnętrzny w formie przystawki podłączony do telewizora oraz tak jak dotychczas antena naziemna.

Niektóre odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej umieszczają na liście kanałów płatne i kodowane programy radiowe i telewizyjne. Czasami pojawiają się one na początku listy. Programy kodowane wchodzą w skład platformy jednego z operatorów komercyjnych. Nie są one częścią wdrożenia bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

- Informujemy, że w przypadku pojawienia się na liście kanałów zakodowanych programów, istnieje możliwość utworzenia w telewizorze lub dekoderze cyfrowym własnej listy kanałów, zawierającej tylko programy wybrane przez użytkownika – informuje Edyta Wrotek, Rzecznik Prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.
 
Szczegółowe informacje o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej można uzyskać na stronie www.cyfryzacja.gov.pl oraz dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 007 788.

Etap I: 28 listopada 2012 r. wyłączenie sygnału analogowego w województwie warmińsko-mazurskim
Obszar objęty wyłączeniami 28 listopada: 31 gmin województwa warmińsko-mazurskiego;
1) 12 gmin (9% mieszkańców województwa) - powiat iławski (miasta: Iława, Lubawa; gminy: Iława, Kisielice, Lubawa, Susz, Zalewo),  powiat nowomiejski (miasto Nowe Miasto Lubawskie; gminy: Biskupiec, Grodziczno,  Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie) – po 28 listopada możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego
2) 19 gmin (20% mieszkańców województwa) - gminy powiatu elbląskiego (miasto Elbląg; gminy: Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo, Pasłęk, Rychliki, Tolkmicko), ostródzkiego (miasto Ostróda; gminy: Łukta, Małdyty, Miłomłyn, Morąg, Ostróda), braniewskiego (gmina Frombork), działdowskiego (gminy: Lidzbark,  Płośnica, Rybno),  korzystające z nadajników objętych wyłączeniami w dniu 28 listopada br.  - gminy te jednak mogą zachować możliwość odbioru naziemnej telewizji analogowej z innych nadajników, które zgodnie z przyjętym harmonogramem, będą podlegać wyłączeniom w późniejszych etapach.

Kolejne etapy wyłączenia naziemnej telewizji analogowej w województwie warmińsko-mazurskim, nie później niż do :
19 marca 2013 - Elbląg
17 czerwca 2013 - Olsztyn
23 lipca 2013 - Giżycko

Policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy mogą wykorzystać wyłączenie sygnału analogowego do wyłudzenia pieniędzy. Warto pamiętać, że to okazja dla oszustów, którzy podszywając się pod akwizytorów, będą namawiać do kupna odbiorników satelitarnych czy podpisywania umów. Pamiętajmy, że wyłączenie sygnału analogowego nie wymusza na nikim podpisywania jakichkolwiek umów czy kupowania nowego sprzętu od akwizytorów. Jeśli ktoś chce kupić dekoder bądź telewizor, powinien zrobić to w sklepie. Na Warmii i Mazurach do tej pory nie odnotowano tego typu oszustw.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.