› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Kończy się przebudowa zabezpieczenia przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg

› bieżące ponad rok temu    28.08.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Kończy się przebudowa zabezpieczenia przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg

W ciągu najbliższego miesiąca zakończą się prace w ramach projektu pn.: „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg”. Ponad 1 km prawego brzegu rzeki Elbląg – na odcinku od elbląskiego Campingu do mostu kolejowego -  został wzmocniony za pomocą ścianki szczelnej z oczepem. Ścianka przeciwpowodziowa ma za zadanie chronić tereny przyległe do rzeki przed wysokim poziomem wody w rzece, np. przy „cofce”, gdy silny wiatr wpycha wody z Zalewu Wiślanego w głąb lądu, co ostatnio miało miejsce w 2009 roku. 

Odwodnione zostały też dzielnice Zatorze i Osiek za pomocą nowej kanalizacji deszczowej o długości ponad 9 kilometrów. Wody pochodzące z opadów i roztopów będą odprowadzane, między innymi, przez system 4 pompowni, do rzeki Elbląg – tak aby nie powtórzyły się sytuacje, gdy w wyniku nawalnych deszczy zalewane były ulice i sąsiednie budynki.

W celu zabezpieczenia zagrożonych zalaniem terenów przy ul. Panieńskiej (w okolicy mostu) został przygotowany mobilny system ochrony przeciwpowodziowej. Segmentowe elementy aluminiowe ustawiane będą doraźnie w wykonanych w ulicy „gniazdach” podczas wysokiego stanu wód i ryzyka zalania ulicy i położonych przy niej budynków mieszkalnych.

Na terenach inwestycyjnych położonych na południe od Miejskiej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Mazurskiej wybudowana została pompownia ze zbiornikiem retencyjnym oraz wybudowane i przebudowane rowy odwadniające. Cały teren został zabezpieczony wałem przeciwpowodziowym przebudowanym przez ŻZMiUW.

Kolejnym zadaniem, o nieco odmiennym charakterze, jest stworzenie Lokalnego Systemu Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Jednym z podstawowych elementów tego systemu będzie Moduł Prognozowania Powodzi, który na podstawie danych otrzymywanych z 10 telemetrycznych stacji pomiarowych zlokalizowanych na monitorowanym obszarze, z odpowiednim wyprzedzeniem będzie określał ryzyko wystąpienia powodzi. System ten będzie podstawowym narzędziem monitorowania i reagowania służb zarządzania kryzysowego na zagrożenia powodziowe występujące na terenie Elbląga. Zrealizowane inwestycje, choć może mało spektakularne, są bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa miasta. Ich wartość będzie można sprawdzić w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego, a przy nasilających się zmianach klimatycznych, ryzyko to wydaje się być coraz większe.

Informacje o projekcie:

  • Nazwa projektu: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg
  • Beneficjent: Gmina Miasto Elbląg
  • Całkowity koszt realizacji projektu (PLN): 40 082 138,45
  • Kwota dofinansowania (PLN): 34 049 481,68
  • Udział dofinansowania UE (%): 85 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Funduszu Spójności 
w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ realista
ponad rok temu ocena: 33%  1
jak długo trzeba będzie czekać na ETAP 2 ????? bo o ZAWODZIE to jeszcze żadna Władza w tym mieście nie zadbała .
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.