› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Kolejny przypadek zatrucia tlenkiem węgla. Na szczęście zareagowano w porę

› bieżące ponad rok temu    31.12.2012
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Kolejny przypadek zatrucia tlenkiem węgla. Na szczęście zareagowano w porę

Do komory hiperbarycznej gdyńskiego szpitala trafiła 11-letnia dziewczynka z Elbląga, która zaraz po Świętach zatruła się tlenkiem węgla wydobywającym się z piecyka gazowego w łazience. Jest to już drugi przypadek zatrucia czadem w ostatnim czasie na terenie Elbląga i okolic.

Do zdarzenia doszło 27 grudnia br. o godzinie 11.00 na ulicy Wojska Polskiego w Elblągu. 11-latka brała kąpiel. Jej matka zauważyła, że dziecko źle się poczuło, a chwilę później straciło przytomność. Rodzina natychmiast przewiozła dziewczynkę do szpitala wojewódzkiego w Elblągu. Tam lekarz zadecydował, by trafiła do komory hiperbarycznej szpitala w Gdyni. Teraz jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Niemniej policjanci będą sprawdzali, czy przewody instalacji kominowej były w należyty sposób przeglądane przez administratora budynku. Podobny przypadek miał miejsce 2 tygodnie wcześniej w podelblaskiej miejscowości Dworki. Tam mogło dojść do tragedii rodzinnej, kiedy to w nocy ulatniał się trujący gaz z nieszczelnych przewodów kominowych.

Policjanci nadal apelują! Trwa okres grzewczy. Wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. TLENEK WĘGLA, potocznie zwany czadem, to w temperaturze pokojowej bezbarwny i bezwonny gaz, niewyczuwalny przez zmysły człowieka. Ma jednak bardzo silne własności toksyczne. W związku z ciężarem właściwym, zbliżonym do ciężaru właściwego powietrza, tlenek węgla może występować w całej kubaturze pomieszczenia.

Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego trwałego połączenia z ponad 80% hemoglobiny, co sprawia, że tylko niewielka ilość hemoglobiny może połączyć się z tlenem. Ilość ta jest jednak niewystarczająca dla ludzkiego organizmu. Nadmiar karboksyhemoglobiny powoduje niedotlenienie organizmu. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. Ważna jest także ekspozycja tlenku w czasie.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkeim węgla (czadem) ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często, nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

TLENEK WĘGLA powstaje najczęściej w wyniku niepełnego spalania. Przyczyną tego może być:

-  niewystarczająca drożność instalacji tj. trzonów kominowych odprowadzających spaliny - w końcowym efekcie mogąca prowadzić do pożarów sadzy w przewodach kominowych,

-  niesprawność urządzeń grzewczych (piecyków, pieców).

Kumulacja tlenku węgla w pomieszczeniu następuje ponadto w wyniku niedostatecznej wymiany powietrza, powodowanego często przez niedostateczną lub niesprawną wentylację.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu.


Jakub Sawicki, KMP w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ roto
ponad rok temu ocena: 0%  1
A wystarczy jeden czujnik za kilkadziesiąt złotych
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.