› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Kolejny głos poparcia dla budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

› biznes ponad rok temu    28.01.2016
Informacja prasowa
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Kolejny głos poparcia dla budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

Rada Oddziału Pomorskiego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej popiera budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz powstanie w elbląskim porcie punktu odpraw fitosanitarnych. Stanowiska w tych sprawach podjęte zostały podczas dzisiejszego posiedzenia, które odbyło się w Elblągu. W spotkaniu oprócz członków Rady uczestniczyli Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Sławomir Sadowski oraz Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Krajowa Izba Gospodarki Morskiej jest samorządową organizacją podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w ramach szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Funkcjonuje od 1999 roku i skupia ok. 130 członków. Jednym z nich jest Port Morski w Elblągu. O szansach jego rozwoju rozmawiali członkowie Rady Oddziału Pomorskiego podczas dzisiejszego posiedzenia.

Oddział Pomorski Krajowej Izby Gospodarki Morskiej interesuje się przede wszystkim obrotem kontenerowym w Polsce, próbami reaktywowania Wisły jako drogi wodnej oraz kwestią portu elbląskiego, jako portu wspierającego terminale trójmiejskie – podkreślali członkowie Rady.

Determinantem rozwoju elbląskiego portu zdaniem uczestników dzisiejszego posiedzenia jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną oraz uruchomienie w elbląskim porcie punktu odpraw fitosanitarnych. W związku z powyższym Oddział Pomorski Krajowej Izby Gospodarki Morskiej jednogłośnie przyjął stanowiska popierające oba te przedsięwzięcia.

W dokumencie w sprawie projektu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską“ podkreślono, że „determinuje ona nie tylko właściwe wykorzystanie nowo wybudowanego terminalu przeładunkowego w porcie elbląskim, ale także rozwój gmin usytuowanych po zachodniej i południowej stronie Zalewu Wiślanego. Da też możliwość uzupełnienia sieci połączeń śródlądowych wspierających porty i terminale morskie Gdańska i Gdyni. Kanał ten pozwoli też na otwarcie Zalewu Wiślanego dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Wdrożenie tego projektu stanowić będzie realizację nadrzędnego interesu publicznego, w skali ponadregionalnej i międzynarodowej“ 

W stanowisku w sprawie utworzenia w Porcie Morskim Elbląg kontroli fitosanitarnych członkowie Izby podkreślają natomiast, że „dla dalszego jego rozwoju konieczne jest tworzenie dogodnych warunków funkcjonowania, w tym poszerzenie zakresu wymiany handlowej o produkty rolno-spożywcze, pochodzące z jego najbliższego zaplecza. Morski Port Elbląg Sp. z o.o. dysponuje dobrą infrastrukturą przeładunkową i dużym potencjałem międzynarodowej wymiany handlowej z portami Obwodu Kaliningradzkiego. Rozszerzenie zakresu usług o kontrole fitosanitarne jest w pełni uzasadnione. Przyczyni się do aktywizacji gospodarczej miasta, nawiązania głębszej współpracy z portami Gdańska i Gdyni, wpłynie na wzrost dochodów z tytułu opłat celnych, portowych, przeładunkowych i podatków, generując wzrost zatrudnienia”.

- Chciałbym serdecznie podziękować Państwu za przyjazd do naszego miasta i za wsparcie naszych starań poprzez podjęte stanowiska. Obie te kwestie są dla nas bardzo istotne. Sprawa budowy kanału żeglugowego podnoszona jest od wielu lat i nie jest to szansa rozwoju jedynie dla Elbląga i postów nadzalewowych, ale również dla całego kraju. Aktualnie jest dobry klimat dla realizacji tej inwestycji. Jestem po spotkaniu z Ministrem Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Markiem Gróbarczykiem, który zapewnił mnie, że jest to jeden z priorytetów rządu. Mam więc nadzieję, że inwestycja ta dojdzie do skutku – zaznaczył Prezydent Witold Wróblewski.

Swoje wsparcie zarówno dla budowy kanału, jak i dla powstania punktu odpraw fitosanitarnych zadeklarował również Wicewojewoda Sławomir Sadowski

- Trzeba przeanalizować ten temat, poszukać środków. Z naszej strony jest dobra wola. Deklaruję swoją pomoc w tym zakresie – zapewniał Sławomir Sadowski.

Posiedzenie Rady Oddziału Pomorskiego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej odbyło się w naszym mieście po raz pierwszy. Co ciekawe termin dzisiejszego spotkania zbiegł się z rocznicą śmierci prof. Tadeusza Jednorała. Ceniony hydrolog, wieloletni dyrektor Instytutu Morskiego w Gdańsku oraz autor koncepcji budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zmarł 27 stycznia 2011 roku.

Joanna Urbaniak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ marek elbląski
ponad rok temu ocena: 0%  3
Pytam się:czego my szukamy w tym szuwarowo-bagiennym dziadostwie,no odpowiedzcie mi proszę.
~ jasio
ponad rok temu ocena: 33%  2
odprawę sanitarną to kilka lat temu "załatwił " Dziewałtowski póżniej Gelert a i tak jej nie ma!!!sranie po ścianie POwskie gadanie!!
~ w.w.
ponad rok temu ocena: 40%  1
Ta inicjatywa winna już dawno winna być realizowana. Wykorzystanie Wisły i planowanego przekopu przez Mierzeję to uaktywnienie gospodarcze wielu regionów nadwiślańskich.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.