› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Kolej nadzalewowa nie ma szczęścia

› bieżące 2 miesiące temu    29.03.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Kolej nadzalewowa nie ma szczęścia  fot. archiwum elblag.net/Marcin Mongiałło

Jak już informowaliśmy wycofano z porządku  obrad sejmiku projekt uchwały w sprawie rewitalizacji Kolei Nadzalewowej i przywrócenia połączeń kolejowych na trasie Elbląg-Braniewo. Podczas wczorajszej (28.03) sesji Rady Miejskiej do porządku obrad nie weszła propozycja PiS: stanowiska z apelem do marszałka w tej samej sprawie.

Radny wojewódzki Marcin Kazimierczuk (PiS) zabiega o rewitalizację Kolei Nadzalewowej i przywrócenia połączeń kolejowych na trasie Elbląg-Braniewo.  Na początku tego roku złożył on interpelację do Gustawa Brzezina, marszałka województwa. Podkreślał, że można skorzystać z programu „Kolej plus”.

Marszałek odpowiedział m.in.

wśród 21 nowych odcinków  zgłoszonych do przywrócenia, poprawienia czy też budowy nowych linii kolejowych” nie uwzględnia ww. linii kolejowej.

Radny Kazimierczuk złożył także projekt uchwały, który otrzymał poparcie 5 głosów klubu PiS przy 5 głosach przeciwnych koalicji PO-PSL podczas posiedzenia komisji Strategii Rozwoju. Na sesji zdjęto projekt z porządku obrad.

Podczas wczorajszej (28.03) sesji Rady Miejskiej radny Rafał Traks zgłosił projekt stanowisko  ws. w sprawie rewitalizacji Kolei Nadzalewowej i przywrócenia połączeń kolejowych na trasie Elbląg – Braniewo w ramach programu Kolej Plus. Również ta propozycja nie znalazła się w porządku obrad sesji.

Tak wyjaśniał tę decyzję przewodniczący Rady Miejskiej.

Na konwencie seniorów nie zostało to stanowisko zgłoszone. Proponuję odłożyć sprawę do przyszłej sesji. Należy sprawdzić stanowisko, m.in. pod kątem skutków finansowych

- argumentował Antoni Czyżyk.

Projekt autorstwa PiS: Stanowisko Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie rewitalizacji Kolei Nadzalewowej i przywrócenia połączeń kolejowych na trasie Elbląg – Braniewo w ramach programu Kolej Plus

W związku z opublikowanymi przez Ministerstwo Infrastruktury założeniami Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, nazywanego Programem Kolej Plus oraz na podstawie § 10 ust. 2 Statutu Miasta Elbląga, Rada Miejska apeluje o ujęcie w ramach wyżej wymienionego programu przedsięwzięcia polegającego na rewitalizacji Kolei Nadzalewowej i przywrócenia połączeń kolejowych na trasie Elbląg – Braniewo w ramach programu Kolej Plus.

Od momentu powstania Kolej Nadzalewowa stanowiła ważny fragment lokalnej sieci kolejowej, łącząc dwa większe miasta (Elbląg i Braniewo). Wznowienie połączeń na trasie Kolei Nadzalewowej daje możliwości stworzenia ciekawych opcji transportowych do Braniewa, Tolkmicka czy Fromborka. Taka organizacja transportu służyłaby także ożywieniu miasteczek i miejscowości nad Zalewem Wiślanym. Przywrócenie połączeń na trasie Kolei Nadzalewowej: Elbląg, Tolkmicko, Frombork, Braniewo dzięki wykorzystaniu rządowego Programu „Kolej Plus” będzie także komplementarne z rządowym projektem przekopu Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy ma doprowadzić do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski, szczególnie miasta Elbląga, powiatu elbląskiego oraz braniewskiego.

Rada Miejska apeluje do Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego o opracowanie Studiów Wykonalności dla wyżej wymienionej inwestycji i traktowanie jej w sposób priorytetowy. Przygotowanie analiz umożliwi opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej jeszcze w obecnej perspektywie unijnej i pozwoli na realizację prac w nowej perspektywie niezwłocznie po zabezpieczeniu źródeł finansowania w odpowiednich programach operacyjnych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ polak
2 miesiące temu 2
bo Platforma jak zawsze szkodzi ze wszystkich sił Elblągowi i Polsce,to zdrajcy Targowica znimi tylko na szafot albo skazac na banicję
~ emero
2 miesiące temu ocena: 100%  1
Bardzo mi smutno.... Przerażające, z jaką łatwością "reformatoły" po 89 roku rozpirzyły tak wiele obiektów, firm. Zapanował nieograniczony, wszechwładny kult pieniądza. Nic poza tym dla władców się nie liczy, kompletnie nic! Ludzie potrzebni tylko na wybory. Żal, wielki żal!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.