› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Koledzy wnosili wózek niepełnosprawnej studentki. Uczelnia nie była przystosowana

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    14.08.2013
Nel Cybulska
komentarzy 9 ocen 9 / 78%
A A A
Koledzy wnosili wózek niepełnosprawnej studentki. Uczelnia nie była przystosowana  fot. http://www.niepelnosprawni.pl/

Studenci PWSZ przy ul. Czerniakowskiej zaalarmowali nas, że budynek ten nie jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W rozmowie z absolwentami, którzy studiowali z niepełnosprawną kobietą, słyszymy między innymi o tym, że koledzy musieli wnosić jej wózek na wyższe kondygnacje.

- Koledzy musieli wnosić ciężki wózek koleżanki na wyższe piętra, bo mimo naszych próśb, zajęcia rzadko odbywały się na parterze. Opiekunka roku pisała prośby w naszym imieniu, jednak przez cały czas studiów nie doczekaliśmy się ani windy, ani planu zajęć udogadniającego niepełnosprawnej koleżance dotarcie do sali wykładowej – skarży się nasza czytelniczka, pragnąca pozostać anonimową. Dowiedzieliśmy się również, że dziewczyna w pewnym momencie przestała prosić o pomoc, gdyż w odbiorze koleżanek było to dla niej zbyt krępujące. Czekała, aż koledzy sami tę pomoc zaoferują.

Aby wyjaśnić czy faktycznie istnieje potrzeba zmodernizowania budynku w taki sposób, by niepełnosprawni mogli czuć się bardziej komfortowo, skontaktowaliśmy się z pracownikami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

- Rzeczywiście studenci z grupy pani J. [imię i nazwisko do wiadomości redakcji] wnosili wózek na inne piętra budynku i mogło to stanowić dla niej dyskomfort. Często rozmawiałam z panią J. pytając o trudności, jednak bezpośrednio nigdy się nie skarżyła - mówi Teresa Kubryń, dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Językowego. W czasie gdy studiowała w nim pani J. dyrekcja starała się tak układać plan zajęć, żeby grupa w grupa w której znajdowała się pani J. miała jak najwięcej zajęć na parterze. W tamtym czasie w budynku uczelni przy ul. Czerniakowskiej było duże obciążenie sal dydaktycznych ze względu na dużą ilość godzin zajęć studentów ze wszystkich instytutów PWSZ.

Dzięki staraniom uczelni pani J. odbyła praktyki zawodowe w szkole przystosowanej dla osób niepełnosprawnych.

W ostatnich latach Uczelnia analizowała możliwość zainstalowania windy w budynku przy ul. Czerniakowskiej . Do chwili obecnej nie ma warunków technicznych umożliwiających realizację tego przedsięwzięcia - mówi Bohdan Niemirycz, kanclerz PWSZ w Elblągu

W chwili obecnej w Instytucie Pedagogiczno-Językowym jest mniejsze obciążenie sal dydaktycznych ze względu na rozbudowę budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy al. Grunwaldzkiej. Dzięki temu możliwe jest realizowanie większej ilości zajęć na parterze budynku.

Nasi czytelnicy podkreślają, że ich koleżanka nie zgłaszała uwag jedynie przez swoją skromność, jednak patrząc na sytuację z boku, dokładnie widzieli jak wiele trudu sprawia jej poruszanie się po budynku.

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki rozbudowie PWSZ przy ul. Grunwaldzkiej, w Instytucie Pedagogiczno-Językowym jest mniejsza liczba studentów. To zdecydowanie ułatwiłoby ułożenie planu w taki sposób, aby grupa osoby niepełnosprawnej miała zajęcia głównie na najniższym piętrze.

Budynek Instytutu Pedagogiczno-Językowego ze względu na warunki techniczne nie jest przystosowany do bezproblemowego poruszania się po nim przez osoby na wózkach inwalidzkich. Budynek posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych ale brak jest w nim windy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mafia
ponad rok temu ocena: 0%  9
To bardzo stary problem w tym budynku. Szkoda że do dzisiaj nie rozwiązany. Proponuje władzy PWZ wsiąść na wózek i dostać się na chociażby 1 piętro budynku, nie mówiąc już o wjeździe do budynku czy przejście chodnikiem od strony Malborskiej. PROSZĘ URUCHOMIĆ WYOBRAŹNIĘ
~ dgtrhgtg
ponad rok temu ocena: 0%  8
Może i gdy by było więcej takich osób. EUHE jest przystosowana...
~ Mem
ponad rok temu ocena: 0%  7
Dziewczyna jest już dawno po obronie, uczelnię zakończyła więc o co takie halo? W razem z Tobą kiedyś opisano jej sytuację. Nie wiem po co teraz sprawę rozgrzebywać. Zawsze jej pomagano i dlaczego teraz z tej pomocy robić jakieś nieporozumienia? Najwidoczniej Pani Nel Cybulskiej się tematy kończą.
~ Nel Cybulska
ponad rok temu ocena: 25%  6
Choćby dlatego, że problem wciąż jest aktualny, a o poruszenie tej kwestii prosili Czytelnicy. Na szczęście istnieje wybór - można nie czytać.
~ taak
ponad rok temu ocena: 33%  5
Jak taka dobra uczelnia, to powinna dbać o takie osoby też. Szkoły podstawowe, gimnazja są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
~ ichigo
ponad rok temu ocena: 0%  4
Miej na uwadze to, że dopiero od jakiegoś czasu miasto jak i placówki oświatowe dostosowują się do takich osób. Na grunwaldzkiej szkoła musiała się przebudować, dostawili windę. Nie tak łatwo dostosować bo tak ktoś chce, czasami jest niewiele miejsca na dostawienie czegoś. I trzeba przebudować a to kosztuje.
~ kwasek
ponad rok temu ocena: 10%  3
Sama takie studia sobie wybrała...składając dokumenty doskonale zdawać sobie powinna sprawę o problemach jakie mogą ją spotkać...jak tego nie przewidziała, lub nie dopytała - to chyba nie powinna mieć pretensji do uczelni...no ale cóż, media temat wezmą...
~ ichigo
ponad rok temu ocena: 33%  2
Czyli z twojego punktu widzenia taka osoba nie może iść powiedzmy na studia pedagogiczne choć ta osoba marzyła o takich studiach, bo szkoła nie jest dostosowana do osób niepełnosprawnych, to tak jakbyś powiedział ślepemu by nie wychodził z domu bo i tak nic nie zobaczy. Zastanów się nad tym co mówisz, owszem problemy są ale może je rozwiązać inaczej niż plując takim kwasem jak ty to robisz.
~ bb
ponad rok temu ocena: 80%  1
zebys k.wa nie musial nigdy przed takim wyborem stanac
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.